Kategori arşivi: Temsilcilik Haberleri

Erzurum’da “Mobbing” Tüm Yönleriyle Ele Alındı

Mobbing ile Mücadele Derneğinin katkılarıyla; Erzurum Valiliği ve Atatürk Üniversitesi işbirliği ile yapılan “Mobbing Nedir, Ne Değildir?” konulu program, Üniversitenin ev sahipliğinde Kültür Merkezi Mavi Salonunda yoğun bir katılımla düzenlendi.

Programa, Erzurum Valisi Okay Memiş, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilcisi Öğr. Gör. Jale Alcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Gündoğdu ile çok sayıda öğretim görevlisi, öğrenci ve vatandaş katıldı.

Mobbing ile Topyekûn Mücadele Edilmeli

Mobbingin, Türk hukukunda, ‘psikolojik taciz’ olarak geçtiğini belirten Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilcisi Öğr. Gör. Jale Alcan, iş yerinde yapılan olumsuz davranışın mobbing olabilmesi için sistematik olarak yapılması gerektiğini ifade etti.

Mobbingin mağdur, zorba ve izleyici olmak üzere üç tarafının bulunduğuna dikkat çeken Alcan; çatışma, şiddet, kabalık ve cinsel tacizin mobbing sayıldığını vurguladı. Bu alanda 1980’den sonra akademik çalışmaların yapılmaya başlandığını hatırlatan Öğr. Gör. Alcan, mobbingin sosyal bir yara olduğunu, son 10 yıldır bu tarz olumsuz davranışlara tazminatın ödendiğini aktardı.

Türkiye’de mobbingin hâlâ bilinmediğine vurgu yapan Alcan: “Bunun suç olduğunu bilincini aşılamak ve eğitimini vermek gerekiyor. Her 5 kişiden 4’ü amirini şikâyet ediyor. Mobbingin, alt-üst ilişkisi olan organizasyonlarda daha fazla olduğu görülüyor. Bireysel mücadele yeterli değil, toplum olarak topyekûn mücadele etmeliyiz. Mobbing, ispatı çok zor bir olgu. Bu hassasiyeti bireylere kazandırmak için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bugün de düzenlediğimiz eğitim programı umarım bu amaca hizmet eder. Bu vesileyle paydaşımız olan Erzurum Valisi Okay Memiş ile katkılarını esirgemeyen Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür ediyor, böylesine önemli bir konuya ilgi gösteren herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Başarı İçin İş Yeri Sorunlarının Giderilmesi Gerekiyor

Bilimsel bilgi elde etmenin temel amacının “insan” olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, başarı hırsının insan hakları ihlallerine sebep olmaması gerektiğini vurguladı.

Rektör Çomaklı: “Üniversiteler bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile vatandaşın, halkların ve dahi ulusların yaşam standartlarını iyileştirmede daha fazla imkân sunarken; toplumsal sorunların çözümüne de katkı sağlayan, çalışanların hak ve özgürlüklerini koruyan, bilimsel ve sosyal projeler üreten entelektüel, özerk hizmet kuruluşlardır. Üniversite çatısı altında çalışan akademisyen, idari, teknik ve firma elemanlarından oluşan geniş bir kadromuz bulunmaktadır. Akademisyenler ve diğer tüm çalışanlarımızın üretken, daha mutlu, özgür düşünen, eleştirel yaklaşan, sorgulayan çağın gerisinde kalmayan, topluma öncülük edebilen, başarılı birer bilim insanı olabilmeleri için iş yeri sorunlarının azaltılmış olması gerekmektedir. Bu çerçevede göreve geldiğimiz 2016 yılından itibaren büyük bir kararlılık ve azimle çalışıyoruz; çalışmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Çalışma Ortamı Ahenginin Tesis Edilmesi Gerekiyor”

“Mülkün Temeli Adalettir” sözünden yola çıkarak kurum ve kuruluşların mutlak surette adalet ile idare edilmesi gerektiğini aktaran Çomaklı: “Şahsım ve yönetimdeki ilgili birim ve kişiler kul hakkına riayet etmeyi ilke kabul edinerek, iş yeri huzurunun temini için yoğun gayret sarf etmekteyiz. Bu bağlamda çalışma ortamı ahengini tesis etmeye yönelik faaliyetlerde bulunan her türlü bilimsel çalışma, vakıf, dernek ve sosyal toplum kuruluşları ile yakinen temas halindeyiz. Mobbing ile Mücadele Derneği ve Üniversitemiz bu amaçlar doğrultusunda istişareli bir şekilde çalışmalara devam edecektir. Mobbing, temelde bir insan hakkı ihlalidir. Mobbingin önlenmesi ile ilgili 2011/2 Sayılı Başbakanlık Genelgesi dönemin Başbakanı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanmıştır” hatırlatmasında bulundu.

Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi öncülüğünde üniversite-toplum iş birliğinin güçlendiğini vurgulayan Rektör Çomaklı, Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen eğitim programının kurum, kuruluşlara ve tüm çalışanlara fayda sağlayacağa inancının tam olduğunu belirterek, programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Atatürk Üniversitesi Önemli Bir Bilim Yuvası”

Son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Erzurum Valisi Okay Memiş, Atatürk Üniversitesi ile gurur duyduğunu, çok önemli bir bilim yuvası, Türkiye’nin ise en önemli üniversitelerden biri olduğunu söyledi. Yabancı ülkelerden 3 bin civarında öğrenciyi misafir eden, güzel çalışmaların altına imza atan Atatürk Üniversitesi ile gurur duyduğunu ifade eden Vali Memiş, başarı çıtasını yukarı çıkarmak için herkesin yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Günün konu başlığı olan mobbingin popüler bir kavram olduğunu kaydeden Memiş, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Mobbinge ya maruz kalıyoruz ya da maruz bırakıyoruz. Bir vali mobbinge maruz kalır mı, kalır. Rektör kalır mı, kalabilir. Çünkü bunun sonu yoktur. Üstlerin astlara mobbingi olduğu gibi astlar da üstlerine mobbing uygulayabiliyor. Erzurum’da astların üstlerine mobbingi daha fazla. Liyakate dikkat etmek oldukça önemli. Çünkü; buna dikkat etmezseniz kamplaşmayı körüklersiniz, yönetimi zorlaştırırsınız. Adil, dürüst ve herkesi kucaklayan yönetici, unutulmayan yöneticidir. Hem yöneticinin davranış biçimini ele alan hem de çalışan hakkını gözeten bu ve benzeri eğitim programlarını oldukça önemsiyorum. Bu kapsamda emeği geçenlere teşekkür ediyor, verimli bir eğitim olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Erzurum’da Mobbing Farkındalığı Eğitimi

Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum temsilciliği olarak, TUİK Erzurum Bölge Müdürlüğü’nde Mobbing Farkındalık Eğitimi verdik.
Eğitime Bölge Müdürü Ali Arslan, yöneticiler ve TUİK çalışanlarının yanı sıra, Erzurum Valiliği Hukuk İşleri Müdürü İsrafil Erdoğan da katıldı.
Çalışma barışının geliştirilmesi, onurlu çalışma hakkının korunması, iletişim çatışmalarının ortadan kaldırılarak, kurumsal iletişim ve kurum kültürünün geliştirilmesini amaçlayan eğitimi Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilcisi Jale Alcan ve Avukat Haluk Terzioğlu verdi.

Mobbing nedir? Ne değildir? Ve Mobbingin Hukuki boyutu konusunda bilgiler veren konuşmacılar, sunum sonunda mobbing konusunda katılımcıların sorularına cevap verdiler.

Eğitimin çok başarılı geçtiğini bildiren, Erzurum Temsilcisi Jale Alcan, yaptığı açıklamada, Mobbing ile Mücadele Derneği’nin 2010 yılı şubat ayında kurulduğunu. Kurulduğu günden bu güne Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açıldığını, binlerce mağdura destek olunduğunu belirtti.
Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gören derneğin, çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getiren Alcan, farkındalığın artırılması ve bilincin geliştirilmesi adına önemli katkılar sağladığını kaydetti.

Dernek olarak, projeler yürütüldüğünü, anketler yapıldığını, raporlar hazırlandığını, üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verildiğini dile getiren Alcan, Radyo ve televizyon programlarına katılarak, farkındalığı artırmak ve mobbing ile mücadele bilincini geliştirmek için kamuoyu ile bilgi paylaşımında bulunduklarını dile getirdi.

Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdiklerini dile getiren Alcan, halen Genel Merkez ve temsilciliklerinde Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri verdiklerini vurguladı.

Alcan, Başbakanlığın 2011/2 sayılı Psikolojik Tacizle Mücadele Genelgesi kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında da eğitimler verdiklerini bu kapsamda Erzurum TUİK Bölge Müdürlüğü çalışanlarına Mobbing Farkındalık Eğitimi verdiklerini sözlerine ekledi.

Erzurum Valisi Okay MEMİŞ’i Ziyaret

Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı Jale Alcan ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak Erzurum Valisi sayın Okay Memiş’i ziyaret ettik.

4-10 Şubat Mobbing Farkındalığı Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen ziyarette Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı Jale Alcan derneğimizin çalışmaları hakkında Vali Memiş’e bilgi verdi.

Mobbing ile Mücadele Derneği 2010 yılında Ankara’da kurulduğunu dile getiren Alcan, “Amacımız; onurlu çalışma hakkının korunması, deneyimli birikimli insan kaynağımız olan beşeri sermayemizin doğru kullanılması, çalışma barışının geliştirilmesi ve işyerlerinde verimliliğin artırılması için mobbing ile mücadele edilmesi, toplumda mobbing farkındalığının geliştirilmesi ve bilincin artırılmasıdır.

Derneğimiz bu yıldan başlayarak “Mobbing Farkındalığı Haftası “olarak belirlenen 4-10 Şubat tarihleri arasında 22 il temsilciliğimizin katılımıyla; yurt genelinde, kamu kuruluşları, STK ve üniversitelerle işbirliği içerisinde panel, konferans, seminer, çalıştay v.b. etkinlikler düzenlenmesini; yerel, ulusal basın ve sosyal medya iletişim kanallarında konunun gündeme getirilmesini kararlaştırmıştır” diye konuştu.

Vali Okay Memiş ise, ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek dernek çalışmalarına destek sözü verdi.

Rektör Ömer Çomaklı: Mobbing bir insan hakları ihlalidir.

Mobbing ile Mücadele Derneği yönetimi Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı ziyaret etti.

Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı Jale Alcan ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ayhan Türkez, İlim Gödekmerdan, Elif Seda Selçuk, Ayşe Parlak Gürsoy ve Selim Midilliç 4-10 Şubat Mobbing Farkındalığı Haftası sebebiyle Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı makamında ziyaret etti.
Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı Jale Alcan, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya 4-10 Şubat Mobbing Farkındalığı Haftası hakkında bilgi verdi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Mobbing’in bir insan hakkı ihlali olduğunu ifade ederek, “4-10 Şubat’ın Mobbing Farkındalığı Haftası ilan edilmesinden oldukça memnunum. Biz Atatürk Üniversitesi olarak çalışanlarımıza Mobbing uygulanmaması konusunda oldukça titiz ve dikkatliyiz.

Atatürk Üniversitesi olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında Türkiye’de ilk olarak Mobbing’i seçmeli ders olarak okutmaya karar verdik. Biz Mobbing’i bir insan hakkı ihlali olarak görüyoruz” dedi.

Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı Jale Alcan ise, “Derneğimiz 2010 yılında genel merkezce Ankara’da kuruldu. Bizler derneğimiz kurulduğu günden berri Türkiye’nin her yerinde Mobbing ile mücadele ediyoruz. Çalışanların Mobbing’e uğramaması için çaba sarf edip elimizden geldikçe yardım etmeye çalışıyoruz. 2010 yılından günümüze kadar şehirlerde Mobbing farkındalık eğitimi vermeye devam ediyoruz. İlk defa bu yıl 4-10 Şubat’ı “Mobbing Farkındalığı Haftası” olarak ilan ettik. Bizler Mobbing ile Mücadele Derneği olarak Atatürk Üniversitesine Mobbing’i seçmeli ders olarak okutmasından dolayı çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu

Dr. Ozan Uzkut’dan Uluslararası Kongrede Mobbing Sunumu

10. Uluslararası Hasta ve Çalışan Hakları Kongresi Antalya’da 14 -17 Kasım 2018 tarihlerinde SPICE Hotels & SPA, Belek’de yapıldı. Kongre başkanlığını Sağlık Akademisyenleri Derneği Başkanı,Prof. Dr. Seval AKGÜN’ün üslendiği Kongrenin bu yılki ana teması “Hasta Sorumluluğu, Etkin İletişim, Çalışan Sağlığı ve Güvenliği” oldu.

Başta Sağlık Bakanlığı, olmak üzere TÜSEB, Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü, TSE, Türk Standartları Enstitüsü, ISHQ – Integrated Solution For Healthcare Quality Llc, Amerika Birleşik Devletleri’nin desteklediği Uluslararası Kongrede Dünyanın çeşitli ülkelerinden alanında uzman kişilerin katılımıyla gerçekleşti.

Antalya Tabip Odası Sekreteri ve Mobbing ile Mücadele Derneği Antalya temsilci Başkanı, Dr. Mehmet Ozan Uzkut, Sağlık Çalışanları Hakları ve Mobbing oturumunda Derneğimizi temsilen sunum yaptı.

Tüm yönleri ile Mobbing’i anlatan sunum yerli ve yabancı katılımcılar tarafından ilgi ile izlendi.

Konya İl Temsilciliğimizi Açtık

Mobbing ile Mücadele Derneği Konya il Temsilciliğinin açılışı Kültürpark içerisinde gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Mobbing ile Mücadele Derneği Genel Başkanı İlhan İşman, derneğin misyon ve vizyonundan sözederek faaliyetlerle ilgili bilgi verdi. Mobbing ile ilgili bilgiler de veren Başkan İşman, kamu kurum ve kuruluşlarının bu konuda bazı önlemler alması gerektiğini belirtti. “Sürecin mobbinge doğru gitmemesi için de aslında kamu kurum ve kuruluşlarının, özel sektör kuruluşlarının alması gereken önlemler var” diyen İşman; “Görev, yetki ve sorumluluklarının net olarak belli olması gerekiyor. Bir de kanunlar ortada, yönetmelikler ortada, hukuki davranan bir kamu kuruluşunun mobbing yapması düşünülebilir mi? Ya da hukuka uygun, iş kanunu, iş sağlığı ve güvenliği kanunundan kaynaklanan hukuki durumlar ortadayken bir özel sektör kuruluşunun mobbing davranışının kanuni olduğu düşünülebilir mi? Bu anlamda buralara dikkat ederek mümkün olduğu kadar onurlu çalışma hakkının savunulması, onurlu çalışma hakkının geliştirilmesi, farkındalığının arttırılması ve özellikle çalışma barışının geliştirilmesini önemsiyoruz” dedi.

“Mobbing bir süreçtir”
İş yerlerinde meydana gelen anlık öfke patlamalarının mobbing olmadığını vurgulayan Başkan İşman, mobbing ile ilgili bir kanunun çıkmasının yararlı olacağını dile getirdi. İşman, “Mobbingin tanımının doğru yapılması gerektiğini söylüyoruz. İşyerindeki anlık çatışmalar, işyerindeki anlık öfke patlamaları mobbing değildir. Mobbing bir süreçtir. Literatüre göre en az 6 ay sürmesi gerekir. Bu anlamda yapılan her şeyin mobbing olduğunu da söylemek mümkün değil. Bunun doğru tanımlanması, ortaya konulması ve bu doğru tanım sonucunda da mobbing ile mücadelenin gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizim derneğimizin misyonu da, vizyonu da mobbingin önlenmesine dönük. Çalışmalara, faaliyetlere devam ediyoruz. Bu konuda müstakil bir mobbing kanununun çıkarılmasının hem ülkemiz hem insanımız adına yararlı olduğunu düşünüyoruz” dedi. Türkiye genelinde Konya ile birlikte 22.nci il Temsilciliğini açtıklarını belirten Genel Başkan, hedeflerinin 81 ilde temsilcilik açmak olduğunu belirtti.

Konya İl Temsilciliği;
Temsilci:

Adem FİDAN,

Temsilci Yardımcıları;
Prof.Dr. Fikret AKINERDEM,
Avukat Kübra Kezban BAĞCI
Özgür ÇETİN’den oluştu.

Basın Toplantısının ardından Konya Barosunu ziyarete giden Genel Başkan ve Konya İl temsilci heyeti, Baro Başkan Yardımcısı Oktay UNKUR ile görüştü. Samimi bir ortamda geçen görüşmede Baro Başkan Yardımcısı UNKUR Konya’da böyle bir Derneğin Temsilciliğinin bulunması memnuniyet verici, sizleri kutluyor, başarılar diliyorum. Mobbingin önlenmesi konusunda Baro olarak üzerimize düşen ne varsa yerine getirmeye hazır olduklarını bildirdi. Karşılıklı fikir alışverişi ile geçen görüşme sonrası günün anısına fotoğraf çektirildi.

Genel Başkan İlhan İŞMAN ve Konya İl Temsilciliği üyeleri Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer ŞEKER’i makamında ziyaret ettiler. Ziyarette Rektör Yardımcıları, Prof.Dr. Emin AYDIN, Prof.Dr. Önder KUTLU, Prof.Dr. Tahir YÜKSEK de hazır bulundu.

Heyet daha sonra Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa ŞAHİN’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektör Yardımcısı Ahmet Kağan KARABULUT da hazır bulundu.

Heyet son olarak Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Babür ÖZÇELİK’i ziyaret etti.


Başkan İlhan İŞMAN ve İl Temsilcisi Adem FİDAN; Kanal 42’de yayınlanan Türkuaz programına katıldılar ardından da aynı gün KONTV’de canlı olarak Yayınlanan DÜZLEM programının konuğu oldular.
Programı izlemek için Tıklayın…

Yalova İl Temsilciliğimizi Açtık

Mobbing ile Mücadele Derneği Yalova Temsilciliğimizi 24 Ekim 2018 tarihinde Yalova Şaban Temuge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde düzenlediğimiz basın toplantısı ile kamuoyuna tanıttık. Temsilcilerimizin de hazır bulunduğu Basın toplantısında başta İHA ve DHA muhabirleri olmak üzere çok sayıdaki yerel basın temsilcileri yer aldı.

Basın Toplantısında Derneğin kuruluş amacı ve bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Genel Başkan İlhan İşman, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Mobbingin tanımının doğru yapılması gerektiğini ifade eden İşman, “İş yerindeki çatışmalar, anlık öfke patlamaları ya da kaba davranışlar mobbing değildir. Mobbing bir süreçtir. Öncelikle art dışı niyetlerle önceden kurgulanarak düzenli ve sistematik olarak yapılan tüm yıldırma ve bezdirip kaçırtma hareketlerini içeriyor. Mobbing olabilmesi için literatürde en az 6 ay bu hareketlerin sürekli ve düzenli olarak devam etmesi gerekiyor. O yüzden de toplumda her şeyin mobbing olduğu gibi bir algılama var. Biz dernek olarak bu algının ortadan kalkmasını, mobbingin doğru tanımlanmasını, mobbingle ile ilgili gelişmiş ülkelerde olduğu gibi müstakil bir mobbing kanununun ortaya çıkarılmasını amaçlıyoruz” dedi.

‘ÇALIŞANLARIN YÜZDE 40’I MOBBİNGE UĞRUYOR’
İşman, Türkiye genelinde 9 milyon 600 bin kişinin mobbinge uğradığına dikkat çekerek şunları söyledi:”Türkiye’de kaç kişinin mobbinge uğradığıyla ilgili aslında elimizde istatistiki veriler yok. Mobbingle mücadelede destek hattı olarak faaliyet gösteren Çalışma Bakanlığı’na bağlı ‘Alo 170’ verileri üzerinden konuşabiliriz. Onun dışında literatür olarak konuşabiliriz. Literatür şu; çalışma nüfusunun yüzde 40’ı mobbinge uğramaktadır. Türkiye geneline baktığınızda, bu rakam 9 milyon 600 bin kişiye denk geliyor. Bu çok önemli bir rakam. Bu 9 milyon 600 bin kişi, yaşadıkları psikolojik rahatsızlıklardan dolayı, yapılan baskılardan dolayı zaten işlerini yapamaz durumdalar. Bu ciddi bir milli sermaye kaybı aslında, çünkü işlerini yapamayan o insanlar nedeniyle çok ciddi bir iş gücü kaybı söz konusu. Diğer taraftan baktığımızda, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde, özellikle İskandinav ülkelerinde mobbingle ilgili müstakil kanunlar var. Mobbingin tanımı yapılmış. Mobbingle ilgili cezalar var ama Türkiye’de maalesef bu sistemi henüz kurgulayabilmiş değiliz” diye konuştu.

Basın Toplantısında Yalova İl Temsilcisi ve temsilci yardımcıları da tanıtıldı.

Yalova İl Temsilciliğine
Nilgün Turan Haybek,
Temsilci Yardımcılıklarına
Akademisyen Ufuk DEMİRKAN,
Psikolog Özlem GÜLBAHAR,
Üyeliğe
Ayhan POLAT
Avukat Ömer Faruk TAN getirildi.

Toplantının ardından aynı gün Derneğimiz çalışmaları ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmak üzere protokol ziyaretleri de gerçekleştirildi.


Vali Yardımcısı Sayın İrfan DEMİRÖZ’le Mobbing ile Mücadele konusunda Bilgi Paylaşımında bulunduk.

İlk olarak Yalova Valisi Sayın Tuğba YILMAZ’ı temsilen Vali Yardımcısı Sayın İrfan DEMİRÖZ’ü daha sonra Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa Salman’ı, ardından Yalova Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Suat CEBECİ’yi ve son olarak Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Ayhan POLAT’ı Yalova İl Temsilcilerimizle birlikte Makamında Ziyaret ettik.


Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa Salman ile Bilgi Paylaşımı


Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa Salman İl Temsilcilerimizle Birlikte


Yalova Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Suat CEBECİ’den Genel Başkan İlhan İŞMAN’a Ziyaret Anısına


İl Temsilcilerimizle birlikte Yalova Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Suat CEBECİ’nin makamındayız.


Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Ayhan POLAT’ı Yalova İl Temsilcimiz Nilgün Turan HAYBEK ile birlikte Makamında Ziyaret ettik.

Mobbing, İntihar Nedeni

Araştırmalara göre, iş yerlerinde kasıtlı ve sistematik olarak belirli bir süre içerisinde çalışanın aşağılanması, küçümsenmesi, kişiliğinin ve saygınlığının zedelenmesi üzerine uygulanan mobbing intihara neden oluyor

Mobbing son dönemde hayatımızda yargı kararlarıyla yer bulmuş ve iş yaşamında kaçınılmaz bir olgu olarak yerini almış bir durum olarak karşımıza çıkıyor. İş yerinde yapılan iş performansının engellenmesi, yok sayılma, dedikodu yapılması, görmezden gelinme, sürekli suçlanma ve eleştirilme, gereksiz görevler verilmesi, motivasyon kırılmaya çalışılması gibi durumlar mobbing sayılan hallere girmekte. Mobbinge uğrayan kişilerde ise birçok psikolojik sorun görülmekte. Mobbing İle Mücadele Derneği ve Sivil Düşün AB Programı tarafından yapılan araştırmalara göre mobbing mağdurlarında, uyku bozuklukları, ağlama nöbetleri, yüksek tansiyon, alkol ve ilaç bağımlılığı, iş yerinden kaçma veya uzaklaşma, şiddet eğilimi ve intihar girişimleri gibi birçok sağlık sorunlarına yol açıldığı gözlemlenmiştir. Konuyla ilgili açıklama yapan Mobbing İle Mücadele Derneği Antalya Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut, iş yerlerinde psikolojik yıldırmanın önlenmesi kapsamında 2011/2 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin, 19.03.2011 tarih ve 27879 Nolu sayı ile Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti. Dr. Uzkut, “Genelgenin 4. Maddesi gereği işyerinde psikolojik mücadeleyi güçlendirmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 üzerinden psikologlar vasıtasıyla çalışanlara yardım ve destek sağlanmaktadır” dedi

SİSTEMATİK YILDIRMA

İş yerlerinde mobbingin 3 şekilde uygulandığını dile getiren Dr. Uzkut, bir hareketin mobbing sayılabilmesi için belirli bir süre sistematik şekilde devam etmesi gerektiğini vurguladı. Dr. Ozan Uzkut, “Mobbing, iş yerlerinde bir veya birden fazla kişi tarafından, diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, yıldırma, karşısındakini pasif hale getirme, işten soğutma, iş yaptırmama veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına zarar veren kötü niyetli ve kasıtlı olumsuz davranışlardır. 3 aşamada incelenir. Üst konumda yer alanların astlarına yönelik olarak gerçekleştirdikleri ezme ve dışlama politikasına yönelik duruma düşey mobbing denir. Çalışanın yöneticiye uyguladığı psikolojik şiddete dikey mobbing ve benzer görevlerde olan çalışanların birbirlerine uyguladığı psikolojik taciz ise yatay mobbing olarak adlandırılır. Mobbingte sürekli tekrarlanan ve istikrarlı şekilde devam eden davranışlar söz konusudur. Bu nedenle sıradan, bağımsız çatışmalarla karıştırmak doğru olmaz. Çatışmanın çok daha fazla abartılmış hali olarak karşımıza çıkan mobbing, kısa ve küçük bir çatışmanın uzun bir dönüşüm ile değişim sürecinden sonra meydana gelir” diye konuştu.

ANTALYA, İLK DÖRTTE

2017 verilerine göre Antalya, mobbing başvurularında ilk sıralarda yer alıyor. Kamu sektöründe 230 kişi ile yüzde 2,39 iken, özel sektörde 1880 kişi ile yüzde 4,08 olarak Türkiye genelinde 4. sırada olmuştur. Konuyla ilgili çok sayıda konferans vererek insanları bilinçlendirmeyi amaçlayan Mobbing İle Mücadele Derneği Antalya Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut, iş yerinde mobbinge maruz kaldığını düşünen kişinin alması gereken önlem ve mücadeleleri açıkladı. Dr. Ozan Uzkut, “Öncelikle kişinin içinde bulunduğu durumu sağlıklı bir şekilde değerlendirmesi gerek. Mağdur, çatışmadan kaçınarak sakin olmaya gayret göstermeli. Mobbing, üst yönetim tarafından gerçekleştirilmiyorsa konuyu üst yönetime iletmelidir. Mobbinge uğradığını kanıtlayacak yazışma, not, mesaj gibi belgeleri saklamalı. Yaşanılan sürece şahit olan çalışma arkadaşları ile görüşmelidir. Kişi ihtiyaç duyduğunda tıbbi, psikolojik ve hukuki destek almalı. Mağdur olduğunu düşünen kişi konuyu iş yerinde çözemiyorsa hukuki alana taşımalıdır” ifadelerini kullandı. FATMA ARSLAN / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Vali Azizoğlu Mobbingder Erzurum Temsilcilerini Kabul Etti.

 

İHA- Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı Jale Hülya Alcan ve yönetim kurulu üyeleri makamında kabul etti.

Ziyarette çalışmalar hakkında bilgi veren Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı Jale Hülya Alcan, Atatürk Üniversitesi ile 2017-2018 Bahar yarıyılından başlanılmak üzere Mobbing dersinin seçmeli ders kapsamında müfredata girmesi amacıyla ortak protokol imzalandıklarını söyledi.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Mobbing ile mücadelenin önemine dikkat çekti.

Bu işin sıradan bir iş olmadığını dile getiren Vali Azizoğlu, işi bilen, işin ehli, işin sorumluluğunda olan bu heyetin önemli bir görevi üstelendiğini belirterek, “Kamuda ve özelde çalışan herkes toplumun bir parçasıdır. Bu toplumun içerisinde her türlü insan var. Zamanla yetişmemizde, toplumsal ilişkilerden kaynaklanan sevgi, saygı anlayışı, hakkaniyet, adalet duyguları biraz azalmaya başladı. Kendisi makam sahibi oldu diye karşısındaki insanları küçük gören, o insanları kendi şahsına hizmet ediyormuş gibi algılayan insanlar var. Yanınızda çalışan insanlar sizin özel hizmetkârınız, uşağınız değildir. Bu insanlar kanunların verdiği güvenceyle görevlerine sahip ve görevleriyle alakalı olarak sizlerle irtibatlı olan insanlardır. Davranırken ona göre davranacaksınız. Çünkü bizim dinimiz insanı eşref-i mahlûkat diye adlandırır. Kimseyi dil, din, ırk, siyah beyaz diye ayırmaz” diye konuştu.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu’nu ziyarete Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı Jale Hülya Alcan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Kaynak : Milliyet

Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği toplantısında Mobbing Sunumu

Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği’nin düzenlediği toplantıda Mobbingle Mücadele Derneği İl Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut “Çalışanlarda Mobbing” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi

Büyük bir ilgiyle izlenen toplantıda konuşan Mobbingle Mücadele Derneği İl Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut, mobbingin özgüven yitimine neden olan psikolojik bir saldırı olduğunu belirterek, “Mobbingin fark edilmesi, mobbingle mücadeleye girişilmesi, kişinin mobbingden kurtuluşunun en önemli aracıdır” dedi. Toplantının açış konuşmasını yapan Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Dr. Hülya Gültekin, “Biz genelde çalışanlarımıza yönelik eğitim alıyoruz. Mobbing çok sık gördüğümüz bir şey. Geçmişimizi sorguladığımızda hepimizin bir mobbing hikâyesi olabilir. Bu eğitimi o nedenle hem çalışanlarımız hem de kendimiz için düzenledik” diye konuştu.

CEZASI AĞIR
Hükümetin 2011 yılında çıkardığı bir genelge ile mobbing eğitimini bütün kurumlar için zorunlu kıldığını belirten Dr. Ozan Uzkut, bu çerçevedeki ilk eğitimleri Milli Eğitim müdür ve yardımcılarına verdiklerini, daha sonra diğer kurumlarda da mobbing anlatımları yaptıklarını belirtti. Mobbingin suç teşkil ettiğini, mobbing davalarında 3 ile 8 yıl arasında hapis cezası verilebildiğini, tazminat davalarının 100 bin lira ile 1 milyon lira arasında değiştiğini belirten Ozan Uzkut, “Dava açabilmeniz için işten atılmanız ya da yüzde 60’ın üzerinde çalışma yapamaz durumda olduğunuza dair rapor almanız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TOPLUMSAL BİR SORUN
“Mobbing hukuksal olmaktan çok toplumsal bir sorundur. Fiziksel değil, özgüvenin yitirilmesine neden olan psikolojik bir saldırıdır” diyen Ozan Uzkut, “Mobbingi ilk aşamada ortaya çıkarıp, mobbinge maruz kalan mağduru topluma kazandırmak zorundayız. Bunu kötü amaçla profesyonel olarak yapanlara ceza veriliyor; ama toplum olarak çözüp, mobbing sendromu değimiz kişiyi, özgüvenini yitirmekten, yalnız kalmaktan çıkarmamız gerekir. Bunu yapamazsak, kişi işten atılınca, intihar edince ya da yüzde 70 çalışamaz duruma gelinceye kadar beklemiş oluruz” dedi.

ŞİRKET İLERLEYEMEZ
“Mobbing bir şirkette bir kişiye yapılır. Ama o şiddetten bütün bir toplum etkilenir. Mobbing sistematiktir. Mobbing yapılan bir şirket asla ilerleyemez. Mobbing uygulanan bir şirkette kimse yeni bir şey yapmak istemez. Mobbing tek ve çift yönlü iletişimin kesildiği bir durumdur. Kişi farklı giyinebiliyor, farklı partilerden olabiliyor, farklı dinlerden, mezheplerden olabiliyor, kısa etek giyiyor ya da başörtüsü takıyor olabilir. Bu kişinin bu durumuyla önce dalga geçilmeye başlanıyor. Doğal olarak o kişi bir müddet sonra size küsüyor. İletişimin tek yönlü keşimi bu şekilde oluyor. Sonra bu kişi şöyledir, böyledir deyip, bu kişinin çevresindekilerle de iletişimini kesip, iletişimi çift yönlü kesmiş oluyor, o kişiyi yalnız bırakıyorsunuz. Kimseyle konuşamaz hale getiriyorsunuz” diyen Dr. Ozan Uzkut, şunları söyledi: “3 ay ile 6 ay arasında değişen bu ilk süreçte yalnızlaştırma başlıyor. Kişi işe daha mutsuz gelmeye, daha çok kaytarmaya; doktora gitmeye rapor almaya başlıyor; umutsuzluk artıyor, geçmeyen başağrıları, karın ağrıları başlıyor. Bu kişiye amiri değil de arkadaşları mobbing uygulamış olabilir, amirleri de mobbing uygulayanlar kadar suçludur.”

AMAÇ FARKINDALIK YARATMAK
Mobbingin fark edilmesinin, mobbingle mücadeleye girişilmesinin, kişinin mobbingden kurtuluşunun en önemli aracı olduğunu vurgulayan Ozan Uzkut, “Mobbingle ilgili farkındalığın çok önemi var. Bu seminerlerdeki amacımız mobbingle ilgili farkındalık yaratmak. Mobbingin farkına varmak, kişiyi mobbing sendromundan çıkartmak, olayı toplumsal anlamda birinci aşamada halletmek anlamına geliyor” sözlerine yer verdi.

Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği’nin düzenlediği toplantıda mobbingle ilgili çok güzel bir sunum izledik. Sunumu yapan Mobbingle Mücadele Derneği İl Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut, son derece hakim olduğu mobbing konusunda sayısız örnekler vererek, izleyicilere düşündürücü olduğu kadar neşeli dakikalar yaşattı. Uzkut’un deyişiyle “ahlaka, etiğe aykırı düşmanca yöntemlerle uygulanan sistematik psikolojik bir baskı” olan mobbing, sözcük anlamına uygun etkili bir “yıldırma” yöntemi. Mobbingin bir diğer tanımı “İşyerindeki duygusal taciz”. Mobbing yoluyla uygulanan sistemli psikolojik şiddet, dışlama, aşağılama, rahatsız etme, çalışma motivasyonunu, özgüvenini kırma, mutsuz etme gibi sonuçlara yol açıyor.

TÜRKİYE İÇİN YENİ
Mobbing, Türkiye’de yeni kullanılmaya başlanan bir sözcük. Türkiye’deki mobbing uygulamaları konusunda anket sonuçları, istatistikler bulunsa da; bunlar mobbingin çalışma hayatına etkilerini, çalışanların hayatını ne ölçüde kabusa çevirdiğine dair gerçekleri yansıtmak açısından yeterli değil. Mobbinge uğrayanların üçte bir kadarı bu durumu gündeme getiriyor. Bir o kadarı uğradığı mobbingi içine atmakla yetiniyor. Çoğumuz ise, mobbinge uğradığının ya da uğradığı zalimliğin mobbing olduğunun farkında değil. Yapılan bir araştırmaya göre mobbing mağdurlarının sağlık giderleri, kazancın üzerinde bir rakama tekabül ediyormuş.

İNTİHAR KONUSU MEÇHUL
1993’te İsveç’te çıkarılan “İşyerinde Kişilerin Mağdur Edilmesi Hakkında Kanun”la, dünyada ilk kez yasaya giren mobbing suçu Türkiye’de 2011 yılında gündeme hukuk konusu olmuş. 2011 Mart’ında resmi gazetede yayınlanan genelgeyle, çalışanları mobbingden koruyacak çeşitli tedbirler getirilmiş. Türkiye’de işverenler, iş kanunlarının işçiyi koruyan tazminat ve işe iade hükümlerinden kurtulmak, işçiyi istifaya zorlamak için hemen tüm işyerlerinde mobbinge başvurmakta; mobbinge maruz kalanlar çoğu zaman psikolojik açıdan ciddi zararlar görerek, istifa edip ayrılmakta. İntiharlar vakalarının ne kadarının mobbingle ilgili olduğu ise meçhul.

TOPLUMSALI DA VAR
Mobbing uygulaması daha çok özel şirketlerde yaygın. Uygulamanın en yaygın olduğu alan, kamu kurumu iken özelleştirilen kurumlar. Kamu kurumları da bu uygulamadan nasibini alıyor. Daha çok amirler yönettiklerine mobbing uygulasa da, yönetilenlerin amirlerine mobbing uyguladığı da oluyor. En önemlisi, mobbinge maruz kalanların çoğunluğu, yaratıcı, sevilen, bilgisi ve yeteneğiyle öne çıkan insanlar. Liyakat sorununun önemli bir sorun olduğu Türkiye’de, demek oluyor ki, mobbing çok önemli bir konu. Mobbing, bireylere yönelik olduğu kadar, topluma yönelik de olabiliyor. Ozan Uzkut, bu konuda Hitler örneğini verdi.

KATKI SUNULMALI
Uzkut, Türkiye ve yurt dışında 300’e yakın konferans ya da seminerde konuşma yaparak mobbing anlatmış. Mobbingle ilgili böylesine donanımlı insanlarımız var, bunları ne kadar değerlendirdiğimizi masaya yatırmak gerekir. Kamu ya da özel tüm kurumların, sivil toplum kuruluşlarının, Türkiye’de sayısı çok az olan bu arkadaşlarımızla iletişime geçip, mobbing konusundaki duyarlılığın artmasına katkıda bulunması gerekir.