Kategori arşivi: Mobbing Akademi

Erzurum’da “Mobbing” Tüm Yönleriyle Ele Alındı

Mobbing ile Mücadele Derneğinin katkılarıyla; Erzurum Valiliği ve Atatürk Üniversitesi işbirliği ile yapılan “Mobbing Nedir, Ne Değildir?” konulu program, Üniversitenin ev sahipliğinde Kültür Merkezi Mavi Salonunda yoğun bir katılımla düzenlendi.

Programa, Erzurum Valisi Okay Memiş, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilcisi Öğr. Gör. Jale Alcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Gündoğdu ile çok sayıda öğretim görevlisi, öğrenci ve vatandaş katıldı.

Mobbing ile Topyekûn Mücadele Edilmeli

Mobbingin, Türk hukukunda, ‘psikolojik taciz’ olarak geçtiğini belirten Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilcisi Öğr. Gör. Jale Alcan, iş yerinde yapılan olumsuz davranışın mobbing olabilmesi için sistematik olarak yapılması gerektiğini ifade etti.

Mobbingin mağdur, zorba ve izleyici olmak üzere üç tarafının bulunduğuna dikkat çeken Alcan; çatışma, şiddet, kabalık ve cinsel tacizin mobbing sayıldığını vurguladı. Bu alanda 1980’den sonra akademik çalışmaların yapılmaya başlandığını hatırlatan Öğr. Gör. Alcan, mobbingin sosyal bir yara olduğunu, son 10 yıldır bu tarz olumsuz davranışlara tazminatın ödendiğini aktardı.

Türkiye’de mobbingin hâlâ bilinmediğine vurgu yapan Alcan: “Bunun suç olduğunu bilincini aşılamak ve eğitimini vermek gerekiyor. Her 5 kişiden 4’ü amirini şikâyet ediyor. Mobbingin, alt-üst ilişkisi olan organizasyonlarda daha fazla olduğu görülüyor. Bireysel mücadele yeterli değil, toplum olarak topyekûn mücadele etmeliyiz. Mobbing, ispatı çok zor bir olgu. Bu hassasiyeti bireylere kazandırmak için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bugün de düzenlediğimiz eğitim programı umarım bu amaca hizmet eder. Bu vesileyle paydaşımız olan Erzurum Valisi Okay Memiş ile katkılarını esirgemeyen Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür ediyor, böylesine önemli bir konuya ilgi gösteren herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Başarı İçin İş Yeri Sorunlarının Giderilmesi Gerekiyor

Bilimsel bilgi elde etmenin temel amacının “insan” olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, başarı hırsının insan hakları ihlallerine sebep olmaması gerektiğini vurguladı.

Rektör Çomaklı: “Üniversiteler bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile vatandaşın, halkların ve dahi ulusların yaşam standartlarını iyileştirmede daha fazla imkân sunarken; toplumsal sorunların çözümüne de katkı sağlayan, çalışanların hak ve özgürlüklerini koruyan, bilimsel ve sosyal projeler üreten entelektüel, özerk hizmet kuruluşlardır. Üniversite çatısı altında çalışan akademisyen, idari, teknik ve firma elemanlarından oluşan geniş bir kadromuz bulunmaktadır. Akademisyenler ve diğer tüm çalışanlarımızın üretken, daha mutlu, özgür düşünen, eleştirel yaklaşan, sorgulayan çağın gerisinde kalmayan, topluma öncülük edebilen, başarılı birer bilim insanı olabilmeleri için iş yeri sorunlarının azaltılmış olması gerekmektedir. Bu çerçevede göreve geldiğimiz 2016 yılından itibaren büyük bir kararlılık ve azimle çalışıyoruz; çalışmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Çalışma Ortamı Ahenginin Tesis Edilmesi Gerekiyor”

“Mülkün Temeli Adalettir” sözünden yola çıkarak kurum ve kuruluşların mutlak surette adalet ile idare edilmesi gerektiğini aktaran Çomaklı: “Şahsım ve yönetimdeki ilgili birim ve kişiler kul hakkına riayet etmeyi ilke kabul edinerek, iş yeri huzurunun temini için yoğun gayret sarf etmekteyiz. Bu bağlamda çalışma ortamı ahengini tesis etmeye yönelik faaliyetlerde bulunan her türlü bilimsel çalışma, vakıf, dernek ve sosyal toplum kuruluşları ile yakinen temas halindeyiz. Mobbing ile Mücadele Derneği ve Üniversitemiz bu amaçlar doğrultusunda istişareli bir şekilde çalışmalara devam edecektir. Mobbing, temelde bir insan hakkı ihlalidir. Mobbingin önlenmesi ile ilgili 2011/2 Sayılı Başbakanlık Genelgesi dönemin Başbakanı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanmıştır” hatırlatmasında bulundu.

Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi öncülüğünde üniversite-toplum iş birliğinin güçlendiğini vurgulayan Rektör Çomaklı, Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen eğitim programının kurum, kuruluşlara ve tüm çalışanlara fayda sağlayacağa inancının tam olduğunu belirterek, programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Atatürk Üniversitesi Önemli Bir Bilim Yuvası”

Son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Erzurum Valisi Okay Memiş, Atatürk Üniversitesi ile gurur duyduğunu, çok önemli bir bilim yuvası, Türkiye’nin ise en önemli üniversitelerden biri olduğunu söyledi. Yabancı ülkelerden 3 bin civarında öğrenciyi misafir eden, güzel çalışmaların altına imza atan Atatürk Üniversitesi ile gurur duyduğunu ifade eden Vali Memiş, başarı çıtasını yukarı çıkarmak için herkesin yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Günün konu başlığı olan mobbingin popüler bir kavram olduğunu kaydeden Memiş, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Mobbinge ya maruz kalıyoruz ya da maruz bırakıyoruz. Bir vali mobbinge maruz kalır mı, kalır. Rektör kalır mı, kalabilir. Çünkü bunun sonu yoktur. Üstlerin astlara mobbingi olduğu gibi astlar da üstlerine mobbing uygulayabiliyor. Erzurum’da astların üstlerine mobbingi daha fazla. Liyakate dikkat etmek oldukça önemli. Çünkü; buna dikkat etmezseniz kamplaşmayı körüklersiniz, yönetimi zorlaştırırsınız. Adil, dürüst ve herkesi kucaklayan yönetici, unutulmayan yöneticidir. Hem yöneticinin davranış biçimini ele alan hem de çalışan hakkını gözeten bu ve benzeri eğitim programlarını oldukça önemsiyorum. Bu kapsamda emeği geçenlere teşekkür ediyor, verimli bir eğitim olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Erzurum’da Mobbing Farkındalığı Eğitimi

Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum temsilciliği olarak, TUİK Erzurum Bölge Müdürlüğü’nde Mobbing Farkındalık Eğitimi verdik.
Eğitime Bölge Müdürü Ali Arslan, yöneticiler ve TUİK çalışanlarının yanı sıra, Erzurum Valiliği Hukuk İşleri Müdürü İsrafil Erdoğan da katıldı.
Çalışma barışının geliştirilmesi, onurlu çalışma hakkının korunması, iletişim çatışmalarının ortadan kaldırılarak, kurumsal iletişim ve kurum kültürünün geliştirilmesini amaçlayan eğitimi Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilcisi Jale Alcan ve Avukat Haluk Terzioğlu verdi.

Mobbing nedir? Ne değildir? Ve Mobbingin Hukuki boyutu konusunda bilgiler veren konuşmacılar, sunum sonunda mobbing konusunda katılımcıların sorularına cevap verdiler.

Eğitimin çok başarılı geçtiğini bildiren, Erzurum Temsilcisi Jale Alcan, yaptığı açıklamada, Mobbing ile Mücadele Derneği’nin 2010 yılı şubat ayında kurulduğunu. Kurulduğu günden bu güne Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açıldığını, binlerce mağdura destek olunduğunu belirtti.
Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gören derneğin, çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getiren Alcan, farkındalığın artırılması ve bilincin geliştirilmesi adına önemli katkılar sağladığını kaydetti.

Dernek olarak, projeler yürütüldüğünü, anketler yapıldığını, raporlar hazırlandığını, üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verildiğini dile getiren Alcan, Radyo ve televizyon programlarına katılarak, farkındalığı artırmak ve mobbing ile mücadele bilincini geliştirmek için kamuoyu ile bilgi paylaşımında bulunduklarını dile getirdi.

Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdiklerini dile getiren Alcan, halen Genel Merkez ve temsilciliklerinde Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri verdiklerini vurguladı.

Alcan, Başbakanlığın 2011/2 sayılı Psikolojik Tacizle Mücadele Genelgesi kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında da eğitimler verdiklerini bu kapsamda Erzurum TUİK Bölge Müdürlüğü çalışanlarına Mobbing Farkındalık Eğitimi verdiklerini sözlerine ekledi.

KKTC ile İşbirliği Protokolü İmzaladık.

KKTC Mobbingle Mücadele Derneği ile işbirliği protokolü imzaladık. Protokol kapsamında, her iki ülke arasında eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürütülmesi, proje, çalıştay panel, konferans, etkinlikler, karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımı gibi birçok konuda işbirliği yapılması konuları yer alıyor. Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı İlhan İşman, KKTC Lefkoşa’da bulunan Mobbing ile Mücadele Derneği başkanı Türel Öksüzoğlu’nun Türkiye ziyareti ve temasları kapsamında derneklerini ziyaret ederek mobbing ile mücadele konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını, güç birliği içerisinde ülkemizde ve yavru vatan Kıbrıs’da onurlu çalışma hakkının korunması ve çalışma barışının geliştirilmesi için işbirliği protokolü imzaladıklarını belirtti.İşbirliği Protokolü ile KKTC’de Mobbing Farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık Eğitimleri verilecek.

21 Şubat 2019 Perşembe günü Protokole, KKTC Mobbing ile Mücadele Derneği Başkanı Öksüzoğlu ile Türkiye Mobbing ile Mücadele Derneği Genel Başkanı İlhan İşman imza koydu. Taraflar önümüzdeki süreçte KKTC’de Mobbing ile Mücadele Çalıştayı düzenlenmesi için ortak çalışmalar yapma kararı da aldılar.

2018-2019 Yılı Mobbing Temel Analiz Uzmanlık Eğitimleri

Mobbing ile Mücadele Derneği’nin her yıl düzenlediği ve Ülkemizin dört bir yanından Akademisyen, Avukat, İşveren, Yönetici, İnsan Kaynakları Uzmanı, İş Güvenliği Uzmanı, Üniversite Öğrencileri, Mobbing Mağdurları ve Çalışanların yanısıra konuya ilgi duyan çok sayıda katılımcının yer aldığı Mobbing Temel Uzmanlık Analizi Eğitimleri Ankara’da yapılıyor.

Konularında tecrübeli, uzman eğiticilerin verdiği eğitimlerde katılımcılara; Mobbingi tanıtmak, farkındalığı artırmak, yapılan psikolojik baskının mobbing olup olmadığını ortaya çıkarmak, analiz yapmak, bu alanda uzmanlaşmak için bilgi ve deneyimi artırmak, gruplar Halinde Mobbing Vaka Analiz Çalışması yapılarak Mobbing Temel Analiz Uzmanı yetkinliği kazandırmak için düzenlenmektedir.

Eğitim sonucunda katılımcılara Mobbing Temel Analiz Uzmanlık Sertifikası verilecektir.

Ben de Mobbing konusunda Uzmanlaşmak istiyorum diyorsanız sizi de aramızda görmekten onur duyarız.

2018 YILI EĞİTİM PROGRAMI

16-17 Şubat 2019 Ankara
27-28 Nisan 2019 Ankara
29-30 Haziran 2019 Ankara

EĞİTİM PROGRAMI

Eğitim Günleri : Cumartesi – Pazar

Eğitim Saati : 09.30 – 17.30

Eğitim Adresi : Mobbing ile Mücadele Derneği İlkiz Sokak Ekmen İşhanı No:22/4 Sıhhıye ANKARA

KATILIM ÜCRETİ:
Mobbing ile Mücadele Derneği üyesi olanlara 600 TL+KDV, üye olmayanlar için ise 700 TL+KDV ücret ödeyeceklerdir.

Katılım ücretlerinin yarısı başvuru tarihinden önce ST Strateji ve Teknoloji Geliştirme Eğitim Denetim Danışmanlık Tic.San.Ltd.Şti. TEB Çukurambar Şubesi IBAN: TR 76 0003 2000 0000 0057 6720 37 no’lu hesaba yatırılacaktır.Konaklama ücreti bu fiyata dahil değildir.

Banko Dekontunu [email protected] mailine göndermeniz önemle rica olunur.

[gravityform id=”12″ title=”true” description=”true”]

Mobbing Farkındalık Seminerleri

Konularında tecrübeli, uzman eğiticilerin verdiği seminerlerde katılımcılara; Derneğimizi tanıtmak, mobbing farkındalığını artırmak, çalışma barışı ve onurlu çalışma hakkı konularında bilgiler vermek, yapılan psikolojik baskının mobbing olup olmadığı konusunda farkındalık geliştirmek, bu alanda uzmanlaşmak isteyenlere mobbing ile ilgili bilgiler vererek, Temel Analiz Uzmanlık Eğitimlerine hazırlamak hedeflenmektedir.

Eğitim sonucunda katılımcılara Mobbing Farkındalık Semineri Katılım Belgesi verilecektir.

Kimler Katıldı : Fotoğrafları Görmek için tıklayın

Ben de Mobbing konusunda Bilgi Sahibi olmak istiyorum diyorsanız sizi de aramızda görmek istiyoruz.

2018-2019 SEMİNER PROGRAMI

23 Şubat 2019 Ankara
23 Mart 2019 Ankara
20 Nisan 2019 Ankara
25 Mayıs 2019 Ankara
22 Haziran 2019 Ankara

Seminer Günleri : Cumartesi

Seminer Saati : 14.00 – 17.00

Seminer Adresi :  İlkiz Sokak Ekmen İşhanı No:22/4 Sıhhiye-ANKARA

Başvurular için : [email protected]

TEL : 0(312) 229 02 26

TEL : 0(538) 540 55 78

Not : Seminer Ücreti 100 TL’dir. Katılımcı sayısı en az 15 kişi en fazla 40 kişidir.
Katılımın 15 Kişiden az olması durumunda Seminerin yapılıp yapılmayacağı Yönetimin inisiyatifindedir. Seminer bir sonraki tarihe ertelenebilir.

Geç kalmayın, Yerinizi Şimdiden Ayırtın.


[gravityform id=”8″ title=”true” description=”true”]

Mobbing Ortak Akıl Çalıştayı Haymana Doktorun Oteli’nde Gerçekleştirildi.

Mobbing Ortak Akıl Çalıştayı ve Temel Analiz Uzmanlık Eğitimi 19-21 Ocak 2018 tarihlerinde Ankara Haymana Doktorun Oteli’nde yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanından il temsilcilerimiz ve Mobbing ile Mücadele Derneği Yetkili Kurullarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan da katıldı.

Sivil Düşün AB Programı tarafından desteklenen bu etkinlikte; Mobbing ile Mücadele Derneğinin geleceğe dönük stratejik plan çalışmasının ortak akılla belirlendiği toplantı, samimi bir havada karşılıklı fikir alışverişi, bilgi ve deneyim paylaşımı içerisinde geçti.

Derneğin misyon, vizyon, temel değerler, amaçlar ve hedeflerinin Ortak Akılla belirlendiği toplantıya; Ankara Üniv. Adli Tıp Kurumu Öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Hancı, Gazi Üniv. Tıp Fak. Farmakoloji A.B.D. öğretim üyesi Prof.Dr. Zafer Güney, Gümüşhane Temsilcisi Prof. Dr. Bahri Bayram, Muğla Temsilcisi Prof. Dr. Pervin Çapan,  Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. İsmail Hakkı Nur, Kütahya Temsilcisi Doç. Dr. Veli Uz, Kırıkkale Temsilcisi Doç. Dr. Serkal Gazyağcı, Konya Temsilcisi Doç.Dr. Necati Kayhan, Antalya Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut, Hatay Temsilcisi Eğitimci-Yazar Mahmut Özkoca, Zonguldak Temsilcisi Bora Baykan, Erzurum Temsilci Yardımcısı Av. Haluk Terzioğlu, İzmir Temsilci Yardımcısı Leyla Demir, Av. Yılmaz Aydoğdu, Av. Süleyman Yüksel, Av. Esra Tuğçe Taş, SGK Başmüfettişi Mehmet Zülfi Camkurt dernek yönetim-denetim kurulu üyeleri ve çok sayıda kursiyer katıldı.

Mobbing Ortak Akıl Çalıştayı ve Temel Analiz Uzmanlık Eğitimi 19-21 Ocak 2018 tarihleri arasında Doktorun Oteli Haymana/Ankara adresinde 29 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Birinci gün tanışma ve kaynaşma gerçekleşmiş ve program akışı gözden geçirilmiştir. İkinci gün Temel Analiz Uzmanlık Eğitimi 9.30-17.00 saatleri arasında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanlığı ve AB Sivil Düşün Programının katılımıyla yapılmıştır. Eğitimde genel bir bakış açısından sonra mobbingin psikolojik boyutu, iş güvenliği ve sağlığı boyutu, sosyolojik boyutu ele alınmış, mobbingin psikosomatik sonuçlarına değinilmiştir.

Aynı gün 20.00-24.00 saatleri arasında Ortak Akıl Çalıştayı yapılmıştır. Çalıştayda stratejik planlama metodoloji çerçevesinde ekte yer alan misyon, vizyon, temel değerler, stratejik amaçlar ve hedefler ile faaliyetler belirlenmiştir.

Üçüncü günde temel analiz uzmanlık eğitimi devam etmiş ve hukuki boyutuyla mobbing ele alınmıştır. Bunlarla birlikte mağdurlara sağlanacak desteğin kapsamı ve içeriği tartışmaya açılmıştır. Genel olarak faaliyet boyunca iyi uygulama paylaşımları yapılmış ve temsilcilikler arasında yayılımı sağlanmıştır.

Sonuç olarak paylaşım toplantılarının devam etmesine, ekte yer alan faaliyetlerden mobbing mağdurunun başvurusunun alınması için ölçme aracının geliştirilmesine, mobbing mağdurlarına uygun cevap verilebilmesi için standart form oluşturulmasına ve sürekli profesyonel destek sağlanması için derneğin kapasitesinin artırılmasına öncelik verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. Çalışma barışının sürdürülebilir bir hale getirilmesi, onurlu çalışma hakkının korunması için çalışmaların hızlanması için temsilciliklerin yetkilendirilmesi ve güçlendirilmesine karar verilmiştir.

Ortak Akıl Çalıştayı Sonuç Bildirgesi için tıklayın…

Mobbing Farkındalık Semineri Fotoğrafları

Sezer AKSOY – Semra ÖZAYDINLIK – Esin ŞAKACI – Gülay EMERCE – Nuriye AÇIKGÖZ-Oğuzhan TANRIKOLUOĞLU

Erzurum Atatürk Üniversitesi ATASEM ile İşbirliği Protokölü imzaladık

Atatürk Üniversitesi ile Mobbing ile Mücadele Derneği arasında, Mobbing dersinin seçmeli ders kapsamında müfredata girmesi amacıyla ortak protokol imzalandı.

Ayrıca, yapılan mutabakatla Atatürk üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ATASEM) ve Mobbing ile Mücadele Derneği arasında ortak eğitim programları düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Atatürk Üniversitesi ile Mobbing ile Mücadele Derneği arasında, Atatürk Üniversitesi 2017-2018 Bahar yarıyılından başlanılmak üzere Mobbing dersinin seçmeli ders kapsamında müfredata girmesi ve Atatürk üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ATASEM), Mobbing ile Mücadele Derneği arasında ortak eğitim programları düzenlenmesi amacıyla ortak işbirliği protokolü imzalandı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı Jale Hülya Alcan ve Atasem Müdürü Prof.Dr. Lokman Turan imzaladıkları anlaşma ile psikolojik şiddet (mobbing) konusunda çalışanları bilinçlendirmek, hangi durumların mobbing olduğu hangilerinin olmadığı, eğer yapılan mobbing ise neler yapılması gerektiği, ayrıca eğitim amaçlı neler yapılması gerektiği, sonuçlarının neler olacağı ve önlem alınabilirliği ve önlenebilirliği konusunda farkındalık yaratmak olarak  hedefleniyor.

Atatürk Üniversitesi 2017-2018 Bahar yarıyılından başlanılmak üzere Mobbing dersinin seçmeli ders kapsamında müfredata girmesi için destek ve katkılarını esirgemeyen Üniversite Senatosu Başkan ve Üyelerine de Mobbing ile Mücadele Derneği Genel Başkanı tarafından hazırlanan “Teşekkür Mektubu” sunuldu. Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ömer Çomaklı’ya, Senato üyeleri  Rektör Yardımcısı ve Eğitim Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Medine Güllüce’ye ve Üniversite Genel Sekreteri Doç.Dr. Remzi Şahin’e “Teşekkür Mektubu”  Genel Başkanımızı temsilen Erzurum Temsilci Başkanı Jale Hülya Alcan tarafından  takdim edildi.

Genel Başkan Prof.Dr. Vedat Bulut imzalı Teşekkür Mektubunda şu ifadelere yer verildi : “Mobbingin seçmeli ders olarak Atatürk Üniversitesi’nde Senato kararı ile müfredata girmesi, Atatürk Üniversitesi’nin köklü geçmişine, güçlü kurumsal kimliğine, geleceğe dönük vizyonuna çok yakışmış, bizleri de son derece mutlu etmiştir. Erzurum Temsilci Başkanı Jale Alcan’ın çaba ve girişimleri; senato üyeleri ve sizlerin bu konudaki katkı ve desteğiniz her türlü takdirin üzerindedir. Yürekten inanıyorum ki ülkemize, milletimize, insanımıza verdiğiniz değerin nişanesi olarak da tarihteki yerini alacaktır. Dernek olarak her türlü desteğe hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz. Sizi tebrik ediyor, şükranlarımızı sunuyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.”

Rektör Çomaklı ‘’Mobbing farkındalık eğitimlerine katılan kişilerin, psikolojik tacizle gerek kendisi gerek kurumda başkasının karşılaşması durumunda bireysel, kurumsal ve hukuksal bazda neler yapılabileceğini öğrenir böylece iş hayatında daha huzurlu, verimli ve farklı bir bakış açısı kazanır’’ dedi.

 

Kurumsal Danışmanlık

Derneğimiz, uzman olduğu Mobbing ile Mücadele konusunda hizmetler vermektedir. Uzmanlarımız, objektif bir yaklaşımla durumu değerlendirmekte ve size problemin ne olduğu ve nasıl çözülmesi gerektiği konusunda alternatifler üretmektedir.

Mobbing ile Mücadele Derneği olarak, Yaşadığınız sorunları tanımlıyor, engelleri belirliyor, çözüm önerileri ve alternatiflerini değerlendirerek, nereden nasıl başlamanız gerektiği konusunda öneriler geliştiriyoruz.

İşyerinde yaşadığınız Mobbing’e özgü stratejik yol haritası hazırlıyoruz.

İŞYERİ KANSERİ : MOBBİNG

İş, insan yaşamında öncelikli ve özellikli bir önem ifade etmektedir. Nedeni, işin kimliğin bir parçası haline gelmiş olmasıdır.

Mobbing insan kaynaklı bir felakettir.

Mobbing sadece bireysel bir saldırı olmayıp, toplumun huzurunu doğrudan etkileyen bir saldırıdır.

İşyerindeki Etkileri

Mobbing, kurumlar içinde bulaşıcı bir hastalık gibidir. İyileştirici önlemler alınmazsa kurumun bütün yaşamsal organlarına yayılır. Çalışan personelde, işletmeye ve çalışma arkadaşlarına olan güven ve saygı azalır, motivasyon düşer, çalışma ortamı ve çalışanlar arasında uyumsuzluk başlar, iş verimliliği düşer.

Bir iş yerinde sistematik baskı yaratıp, kişilerin performanslarını ve dayanma güçlerini yok ederek iş ortamında dışlanması, özel taktiklerle ya da zorbaca gerçekleştirilmektedir.

Süreç, işe son verilmesi ya da kişinin ayrılması ile tamamlanır.

Bu sonuç, çoğunlukla mobbingin bitmesi anlamına gelmez, çünkü benzer bir iş kolunda çalışmak zorunda olan kişi kötü huylu, asi ya da işten anlamaz olarak damgalanarak referansları kirlenmiş olur.

Kurumlar üzerinden de mobbing uygulanabilmektedir.

Kurumsal olarak yıpratma aşağılama olduğunda hiyerarşik yapı ortadan kalkmakta ve çözülme ile kurum içi mobbing uygulaması artmaktadır

Mobbing bir suç olmasına rağmen, mobbing davranışları, örgüt yönetimleri tarafından özel bir strateji olarak görmezlikten gelinmiş, müsamaha gösterilmiş, yanlış anlamlandırılmıştır.

Kurum içi denetim yolları kapalı olabilmektedir.  Mobbingin tepeden gelmesi durumunda Mobbingcinin hem şikayetçi hem ceza verici olması, sistemin taciz yapmak isteyen yöneticilere büyük imkanlar sağlaması Kurumlar için büyük sorun oluşturmaktadır.

 

Ülkemiz beşeri sermayesi olan deneyimli, birikimli insan kaynağının doğru kullanılması, heba edilmemesi, çalışanların, verimli, huzurlu, sağlıklı ortamlarda çalışması iş yeri verimliliği artırır…

Peki yapılması gerekenler nelerdir?

SİZ DE
İŞYERİNİZDE HUZURLU, VERİMLİ BİR ÇALIŞMA ORTAMI OLUŞTURMAK,
ÇALIŞMA BARIŞINI KORUMAK, GELİŞTİRMEK
ONURLU ÇALIŞMA HAKKINI GÖZETMEK,
MOBBİNGİ ÖNLEMEK İSTİYORSANIZ BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN…

BİZ ÇALIŞMA ORTAMINIZIN RONTGENİNİ ÇEKER, SİZİ GELECEĞE HAZIRLARIZ…

 

EĞİTİM YÖNTEMİMİZ
Kurumlara özel olarak düzenlenen eğitimlerimizde 5 aşamalı bir eğitim yöntemi uygulanır.

1. Tanıma Aşaması
Firma hakkında bilgi edinmek, eğitim alacak kişilerin deneyimlerini, bilgi seviyelerini ve eğitimden beklentilerini ölçmek amacyla Katılımcı Tanıma ve Sorgulama Formu gönderilir.

2. Toplantı Aşaması (İsteğe Bağlı)

Eğitim öncesinde danışmanın da katılacağı, genellikle eğitimi alacak olan kurumun yerinde gerçekleştirilen bir toplantı düzenlenebilir. Toplantı sırasında kurumun ve katılımcıların beklentileri ve eğitim içeriğinin daha detaylı olarak görüşülmesiyle eğitimin firma ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillendirilir.

3. Eğitim Aşaması

4. Değerlendirme Aşaması

Eğitim sonrasında katılımcıların “Eğitim Değerlendirme Anketi”ni doldurmaları sağlanarak, eğitimin verimliliği ve başarısı ölçülür.

Katılımcıların doldurduğu “Eğitim Değerlendirme Anketi”ndeki puanlamalarını, danışmanın yorum ve önerilerini içeren “Eğitim Sonuç Raporu” eğitim alan firmaya gönderilir.

5. Destek Aşaması (İsteğe Bağlı)

Eğitimin uygulanabilirliğini ölçmek ve katılımcıların sorularını yanıtlamak amacıyla, eğitimden 1 ay sonra firmanın yerinde katılımcılarla bir toplantı düzenlenerek destek olunacak konular belirlenir.

Eğitim Verdiğimiz veya Faaliyetlerine Katkı Sağladığımız Kurum ve Kuruluşlar