Kategori arşivi: Seminer

Türkiye Barolar Birliği Başkan Baş Danışmanı Prof.Dr. Necdet Yaşa ile Görüştük.

Türkiye Barolar Birliği Başkan Baş Danışmanı ve Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Necdet Basa’yı Barolar Birliğindeki makamında ziyaret ettik. Mobbing ile Mücadele Derneği ve Barolar Birliği olarak mobbing ile mücadele konusunda işbirliği imkanları için fikir alışverişinde bulunduk.

Prof.Dr. Necdet Basa mobbingin ülkemiz açısından önemli bir sorun olduğunu belirterek bu sorunla mücadele etmek için ortak akılla sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü belirterek Barolar Birliği olarak Mobbing konusunda stajer avukatların farkındalığının arttırılması ve bilinçlenmelerinin önemine değindi. Yurt dışında Hukuk alanında akademisyen olarak görevler yaptığını, bu görevler süresince incelediği gelişmiş ülkelerin kanunlarında mutlaka mobbingin de tanımlandığını, mücadele yollarının, onurlu çalışma hakkı ve çalışma barışı adına taşıdığı risklerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlerin ve mobbing uygulayan zorbalar için getirilen önemli kanuni yaptırımlardan söz ederek, ülkemiz adına da müstakil bir mobbing kanununun çıkarılması zamanının geldiğini belirtti.

Genel Başkan İlhan İşman da Dernek olarak amaçlarının; işyerlerinde onurlu çalışma hakkının korunması,  çalışma barışının geliştirilmesi için, mobbing ile mücadele edilmesine katkı sağlamak, farkındalık ve toplumsal bilincin geliştirilmesi olduğunu belirtti. Derneğin paydaşları arasında hukuki destek için avukat ve onların mesleki birlikleri olan Baroların bu konudaki yaklaşımlarının önemine değinerek, görüşme talebi ve işbirliğine olumlu yaklaşımları için kendisine teşekkür etti.

Prof.Dr. Necdet Basa Avukatların mesleğe adım atmaları için Stajer olarak Barolarda bir süre eğitim aldıklarını, Ankara, İzmir, İstanbul ve büyük şehirler dışındaki Barolardaki stajer avukatların eğitim ihtiyacını Barolar Birliği’nin Eğitim Salonlarında karşıladıklarını belirtti. Bugün Ankara dışından gelen stajer avukatlara ilk dersi vereceğini ve mobbing konusunda avukatları bilgilendirmek için dernek başkanı olarak zamanınız uygun ise bize de söz verebileceğini belirtti.

Genel Başkan İlhan İşman bu bizim için de önemli bir fırsat diyerek, bu fırsatı tanıdığı için Prof.Dr. Necdet Basa’ya teşekkür etti.

     

Daha sonra Eğitim Salonuna geçildi ve Prof.Dr. Necdet Basa’nın ilk dersinden sonra Stajer Avukatlara Mobbing konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Mobbingi ve Şiddeti Azaltmak İçin Sağlık Hukuku Şart

Ankara Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Mobbingder Danışma Kurulu Üyemiz Prof. Dr. İ. Hamit Hancı; Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Foça Devlet Hastanesi ev sahipliğinde gerçekleşen “Sağlık Hukuku ve Mobbing Eğitimi”ne katıldı. Eğitim Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Eğitimde; hasta hakları ve sağlık personellerinin hakları, açlık grevleri, aydınlatılmış rıza, bilirkişilik, tazminat konularına değinen Prof. Dr. İ. Hamit Hancı “Sağlık çalışanları, görevlerini uygularken ciddi hukuki sorunlarla karşılaşmaktadır. Hukuksal sorunlarla çalışmaya maruz kalan sağlık çalışanı, diğer yandan da kurum içinde yaşadığı mobbing nedeniyle iş verimi düşmekte, yeterli sağlık hizmetini verememektedir. Sağlık çalışanlarının özellikle sahada çalışan sağlık personelinin sağlık hukuku ile çalışan ve hasta hakları konusunda alınan eğitimlerle hukuksal problemlerin azalması sonucu çalışların iş veriminin de artacaktır.” dedi.

Foça Devlet Hastanesi Yöneticisi Ali Fuat Yalvaç ise “Personelin sağlık hukuku eğitimlerini alması ile hasta ve çalışanlar arasında çıkan hukuksal sorunların azalmasının yanında çalışana şiddetin de önlenmesi sağlanacaktır.” dedi.

Soru cevap şeklinde devam eden eğitimin sonunda Prof. Dr. İ. Hamit Hancı’ya plaket takdim edildi. Bir sonraki eğitimin Sağlık Personeline Şiddetin Önlenmesi konusunda karar verilmesinin ardından eğitim son buldu.

MANİASA’DA MOBBİNG SEMİNERİ

 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü sebebiyle düzenlemiş olduğumuz “İş Yerinde Psikolojik Şiddet (Mobbing)” seminerinde sizleri ve tüm çalışanlarınızı aramızda görmekten onur duyarız.

Saygılarımla.

Dr. Ziya TAY

Manisa Halk Sağlığı Müdürü

                                              
                “İŞ YERİNDE PSİKOLOJİK ŞİDDET (MOBBING) SEMİNERİ” PROGRAMI


-Açılış

-Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

-Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Ziya TAY’ ın Konuşması

-“Ben Ne Dersem O Olur” Adlı Canlandırma

– MOBBINGDER Genel Başkanı Hüseyin GÜN’ ün Konuşması

– Avukat Firuzen KÖKTEN ’in Konuşması(Mobbingder İzmir İl Temsilci Yardımcısı)

 

YER:  Manisa Belediyesi Kültür Merkezi Meclis Salonu

TARİH: 10 Ekim 2013

SAAT: 14.00-16.00

Ka.der Eskişehir Şubesi eğitimlerinde Mobing anlatıldı

“Günümüzde, mobbing ile ilgili davaları, kurbanların kazanmaya başladığını söyleyebiliriz. Mobbinge uğradığını düşünen çalışanların, Mobbing ile Mücadele Derneği’nin internet sitesi olanhttps://www.mobbing.org.tr/ ‘den elde edebilecekleri  mağdur formunu doldurarak haklarını aramaları gerekir.”

Ka.der Eskişehir Şubesi’nin, düzenlediği eğitim programları çerçevesinde konu; MOBİNG’ti. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. R. Ayhan Yılmaz tarafından verilen eğitim katılımcılar tarafından dikkatle izlendi.

Artık mobing kurbanları açtıkları davaları kazanıyor… Eğer mobinge uğrıyorsanız aşağıdaki bilgiler ışık size yol gösterecektir.

Yıldırma, rahatsız etme, psikolojik şiddet kavramları karşılığında kullanılan mobbing, son dönemlerde bir çok disiplin tarafından incelenmektedir. Genellikle, işyerlerinde uzun süren, sistematik, bir kişi ya da bir grup tarafından gerçekleştirildiği için, kurumsal iletişim ve  dolayısı ile çalışan ilişkileri bağlamında da ele alınıp incelenmektedir. Mobbing, çalışanı iş yaşamından uzaklaştırmak amacıyla kasıtlı olarak yapılır. Mobbinge uğrayan insanların genel özelliklerine bakıldığında, işini çok iyi yapan, ilişkileri olumlu ve çevresi tarafından çok sevilen, dürüst, güvenilir,  çalışma ilkeleri sağlam, kendisine mobbing uygulayanların yeteneklerinden daha üstün yeteneklere sahip olan kişiler olduğu görülür. İktidar açlığı çeken aşırı kontrolcü kişiler tarafından yapılan bu yıldırma davranışı, çoğu durumda  çalışanın psikolojik problem yaşamasına ve hatta işyerinden ayrılmasına kadar uzanır. Bir çalışanı, bir grup kuralını kabul etmeye zorlamak,  düşmanlıktan hoşlanmak, can sıkıntısı içinde zevk arayışında olmak, kötü kişilik  ve şişirilmiş ego  yıldırıcının bariz özellikleridir.

Günümüzde, mobbing ile ilgili davaları, kurbanların kazanmaya başladığını söyleyebiliriz. Mobbinge uğradığını düşünen çalışanların, Mobbing ile Mücadele Derneği’nin internet sitesi olan https://www.mobbing.org.tr/ ‘den elde edebilecekleri  mağdur formunu doldurarak haklarını aramaları gerekir.

ESKİŞEHİR’de Mobbing Farkındalık Eğitimi

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık personelinde Mobbing Farkındalık Eğitimi gerçekleştirildi.

Gaffar Okkan Toplantı Salonu’nda gerçekleşen eğitim programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından açılış konuşmasını yapan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Demirel, Mobbing’in insanların çalışma hayatlarında karşılaştıkları zorluklar olduğunu ifade etti. Demirel, “Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile sağlık alanında hizmet alanlar ve sağlık çalışanları için daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimi kurulmuştu. Genel sağlık hizmetinin kalitesini arttırmak için hata ve yakınlarının memnuniyetini sağlamak için, sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyi olması ve çalışma hayatlarında motivasyonun düzenlenmesi gerekmektedir. Diğer kurumlara göre yapılan çalışmada sağlık çalışanlarının mobbing yaşadıkları görülmüştür. Mobbing çalışana çevresindeki insanlar tarafından psikolojik derecede her türlü uygulanan kötü muameledir. Dışlama ve yıldırmaktır. Kurum içinde çalışanları etkileyen bir unsurdur. Çalışma hakları yönünden bugün mobbing ile ilgili farkındalığı oluşturmak için anlatılacaktır” dedi.

Konuşmanın ardından mobbing hakkında daha etkili bir anlaşılma yöntemi olması amacıyla, çeşitli hastanelerde görev yapan sağlık personelleri tarafından ‘Ben ne dersem o olur’ isimli tiyatro oyunu sergilendi. İş yerinde uygulanan psikolojik baskı ve dışlamaların konu alındığı tiyatro oyunu katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Tiyatro sonrası bilgilendirme konuşmasını yapan Mobbing ile Mücadele Derneği Genel Başkanı Hüseyin Gün ise mobbing unsurlarından bahsederek bunların kişi veya grup tarafından, dolaylı ya da doğrudan, herhangi bir sebepten, maksatlı olarak yapılması ve belirli bir sürede gerçekleştiğini ifade etti. Sağlık alanında yılda 200 teknisyenin mobbing yüzünden intihar ettiğini belirten Gün, boşanmaların da yüzde 80’inin mobbingden kaynaklandığını söyledi.

Mobbingin sadece iş yerlerinden meydana geldiğini söyleyen Hüseyin Gün, tanımını ise düzeyi yükseltilmiş nezaketsizlik, psikoterör, süreklilik gösteren kabalık ve sosyal kabalık olarak tanımladı.

Program, konuşmaların ardından son bulurken, Mobbing Farkındalık Eğitimi’neSağlık Bakanlığı’na bağlı Mobbing ile Mücadele Derneği’nin Genel Başkanı Hüseyin Gün, İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Demirel, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Seyhan Fidan ve çok sayıda sağlık personeli katıldı. – ESKİŞEHİR

İZMİR TEMSİLCİLİĞİMİZİN ETKİNLİĞİ

15 Şubat tarihinde Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Aydın SMMM Odası ve İŞGÜDER İş birliği ile gerçekleşen “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile İlgili Yönetmelikler Semineri” gerçekleşti. Seminere bir çok SMMM, İşveren, b…ürokrat ve milletvekilleri katıldı.

Moderatörlüğünü İŞGÜDER Genel Sekreteri Hulusi KARABİL’in yaptığı etkinlikte, “İş Güvenliği Nedir, İşletmeler İçin Neden Önemlidir” konulu konuşmayı İŞGÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ozan ERGİN, “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, İlgili Yönetmelikler, Yaptırım ve Para Cezaları” konulu konuşmayı Av. Firuzan KÖKTEN ve “Mobbing Olgusu Nedir, İşletmeler İçin Neden Önemlidir” konulu konuşmayı Mobbing ile Mücadele Derneği İzmir İl Temsilcisi Safiye ÖZTÜRK gerçekleştirdi.

Gerek kişilerin ilgisi, gerekse soru cevap kısmının uzaması ile geç saatlere kadar süren seminerin sonunda katılımcılar mutlu bir şekilde ayrıldılar. Seminer sonunda Milletvekilleri dahil bir çok katılımcı ve bürokrattan olumlu geri dönüşler alınmış olup etkinlik başarı ile gerçekleştirmiştir.

Seminerin düzenlenmesinde büyük katkıları bulunan Aydın Çalışma ve İşkurumu İl Müdürü Rahmi TERZİ’ye ve Aydın SMMM Odası Başkanı Fettah AÇAN’a teşekkür ederken, tüm katılımcılarada minnetlerimizi sunuyoruz.