Huseyin Gün

KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ HÜSEYİN GÜN’Ü (1960-2017)

SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ.

Derneğimiz 15.02.2010 tarihinde kurulmuştur.

Derneğimizin amacı, temel olarak insan haklarını korumak ve kollamaktır. Sebebi ne olursa olsun yeryüzünde yaşayan hiçbir insanın bir diğerine psikolojik baskı uygulamaya, eziyet etmeye, dışlamaya, hakaret etmeye, iftira etmeye, haklarını gasp etmeye, kişisel çıkarları için maddi ve manevi bir takım yaptırımlar uygulamaya hakkı yoktur.

Bu dernek, okulda, mahallede, köyde, ailede, işyerinde, .v.b. herkesin huzur içinde yaşayabilmesi için gereken bir takım gerçekleri ve erdemleri hatırlatmak ve farkındalık yaratmak;”Mağdur” durumuna düşen insanlara haklarını hatırlatmak, tavsiyelerde bulunmak ve yol göstermeyi ilke edinmiştir.

Derneğimiz, duyarlı, merhametli, tarafsız, insani ve toplumsal değerleri yüksek olan insanlar tarafından kurulmuştur.

Dernek üyelerimiz hiçbir çıkar, fayda gözetmeden kendi imkânlarını seferber ederek bu derneği kurmuşlardır. Bu derneğin kurucu üyeleri ve diğer üyeleri bu ülkeye çok önemli bir konuda hizmet vermek amacıyla yola çıkmışlardır. Bu gönüllük esasına dayalı, insan sevgisinden kaynaklanan bir hizmet yarışıdır.

Bütün dünyada insan canına kıymakla aynı kapsamda bir suç olarak değerlendirilen ve cezalandırılan psikolojik taciz(mobbing) kanunlarla yasaklanmıştır.

Türkiye ‘de maalesef konu yeterince bilinmemekte ve gerekli önem verilmemektedir. Psikolojik taciz normal, olağan bir durum gibi kabul edilmekte, bilimsel ve hukuki çözümünün olmadığı sanılmaktadır. İnsanlar, psikolojik olarak yıkılmakta, yapılan psikolojik şiddet neticesinde kalıcı veya öldürücü yaralar almaktadırlar. Okulda öğrenciler, ailede çocuklar ve kadınlar, işyerinde çalışanlar, mahallede veya köyde insanlar psikolojik tacizin kurbanları olabilmektedirler.

Psikolojik tacizde kurban seçilen insan ile mobbing uygulayan kişi arasında güç dengesizliği vardır. Psikolojik tacizde mağdur genelde tek kişi, mobbing uygulayan ise birden fazla olmaktadır. Aktif olarak mobbing uygulayan insanlar az sayıda olsa da seyirci pozisyonunda bulunan insanlar seslerini çıkarmayarak, farkında olmadan psikolojik taciz uygulayan kişinin yaptıklarına ortak durumuna düşmektedirler.

Derneğimiz tüzüğünde yer alan amaçlar doğrultusunda tamamen yasal, bilimsel ve objektif olarak hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Mobbing ile mücadele derneği tüm dünyada yer alan birkaç dernekten biridir. Çağımızın bencillik hastalığına bağlı olarak gelişen zorbalık bize göre bir hastalıktır. Bu hastalık aynı zamanda bulaşıcıdır. Nesilden nesile kısır bir döngü içinde aktarılmaktadır. Ailede zorbalık gören çocuk okulda başkasına yapmakta, işe girince yine başkasına yapmakta, kendisi aile sahibi olunca çocuklarına veya eşine yapmaktadır. Bu ailenin çocuğu yukarıdaki kısır döngü içinde yer alarak taciz sürecinin bir parçası olmaktadır.

Dernek olarak Çalışma barışının korunması, kollanması, geliştirilmesi, onurlu çalışma hakkının gözetilmesi için, zorbalığa maruz kalan her insanın yanında olacağız. Her türlü bilgilendirme ve hukuki yardımı yapacağız. Toplumun her kesimini eğitim yoluyla bilgilendireceğiz. Sizlerin yaşadığı psikolojik tacizi kamuoyu ile paylaşarak bu konuda duyarlılığı arttırmaya çalışacağız. Bu nedenle diyoruz ki okulda, iş yerinde, ailede sosyal ortamlarda yaşadığınız psikolojik tacizi veya şahit olduklarınızı üşenmeden bize yazın. Yayınlanmasını istediklerinizi sitemizde yayınlayalım. İnsan sevgisi ile dolu olduğunuzu, haksızlıklara karşı duyarlı olduğunuzu düşünüyorsanız lütfen sizlerde bu hizmet kervanına katılınız.

Özellikle sunum ve seminer verebilecek, psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman, çalışma psikolojisi uzmanı, öğretmen, rehber öğretmen, akademisyen, hekim, hukukçu ve sosyologlara ihtiyacımız vardır. Psikolojik taciz konusunda eğitim verebilecek, seminer ayarlayacak her meslekten insana ihtiyacımız vardır. Bizimle irtibata geçerek bu hizmet kervanına sizler de katılabilirsiniz.

Mobbing ile Mücadele Derneğimizin üyelerimize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Umuyoruz ve diliyoruz ki insanlar arasında psikolojik zorbalık yaşanmaz ve derneğimizde, insana yakışmayan böylesine bir konuda değil, daha farklı alanlarda hizmet vermeye devam eder.

Yolun açık olsun MOBBİNGDER, kurucularını ve üyelerini tebrik ediyoruz.

MOBBINGDER YÖNETİM KURULU ADINA

İlhan İŞMAN

Genel Başkan