Anasayfa / Haberler / Basından Seçilenler / Gürer’den ‘mobbing’e karşı Kanun Teklifi!

Gürer’den ‘mobbing’e karşı Kanun Teklifi!

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, işyerlerindeki mobbingin (psikolojik taciz) önlenmesi amacıyla uygulanan düzenlemelerin, bu konuda mağduriyet yaşayan çalışanların lehine değiştirilmesi için TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi sundu.

Ömer Fethi Gürer, teklifinde Çalışma Bakanlığı ve Sağlık Banaklığının birlikte hazırlayacağı yönetmelikte, mobbinge karşı işveren sorumluluğunun artırılmasını önerdi.

Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çalışma hayatının önemli sorunlarından biri haline gelen işyerlerinde psikolojik taciz olaylarının yarattığı olumsuz tabloyu TBMM gündemine taşındı. Ülke genelinde ve uluslararası arenada insanca yaşamanın önündeki temel engel olan şiddetin her türlüsü ile mücadele edilmesi gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Mücadele edilmesi gereken şiddet biçimlerinden bir tanesi de henüz Türkçe’de tam anlamıyla karşılığı bulunmayan mobbingdir” dedi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi  Gürer, “Çalışma yaşamı ile yaşıt olan ancak çalışanların yaşadıkları mağduriyet konusunda yeni yeni bilinçlenmeye başladıkları “mobbing” yani “işyerinde psikolojik taciz” konusunda ilgili kanunlarda gerekli düzenlemelerin yapılması mobbingin, birey, örgüt ve toplum üzerinde yarattığı maddi ve manevi zararları en aza indirecektir…”dedi.

DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in 4857 Sayılı İş Kanununun 77. Maddesi 1. Fıkrasında önerdiği değişiklik teklifine göre, işveren, işyerinde çalışanlar arasında ahenk ve huzuru bozucu davranışları önlemekle yükümlü kılınacak. Bu amaçla iş yerinde kişilerin ruhsal bütünlüğüne zarar verecek kasıtlı, sürekli, sistematik bir şekilde sürdürülen ve kısaca psikolojik taciz (mobbing) olarak ifade edilen kusurlu davranışları izlemek, değerlendirmekle yükümlü olacak. İş yerlerindeki söz konusu uygulamalar, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının birlikte hazırlayacakları yönetmelikte belirlenecek.

Kaynak : Manşethaber

Hakkında Mobbingder -

Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

İş yaşamı bizi öldürüyor mu?

Cecilia Barría BBC News Mundo ABD’deki Stanford Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nden Profesör Jeffrey Pfeffer, “iş yaşamı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir