Anasayfa / Haberler / Basında Mobbing/Bullying / Fidan’a mektup yazıp ‘mobbing’ şikayeti yapan MİT personeli intihar etti

Fidan’a mektup yazıp ‘mobbing’ şikayeti yapan MİT personeli intihar etti


Fotoğraf : DHA
2016 yılında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’a bir mektup göndererek teşkilatta son iki yıldır istifa ve emekliliklere neden olacak kadar büyük ‘mobbing’ olaylarının yaşandığını anlatan M.Y isimli personelin ‘zorla’ emekli edilmesinin ardından nisan ayında intihar ettiği ortaya çıktı.

MİT Ankara Bölge Başkanlığı’na bağlı telefon dinleme servisinde 25 yıl boyunca çalışan M.Y adlı personel, çalıştığı bölümdeki yanlışları söylediği için görev yerinin değiştirildiğini ve lojmandan çıkarıldığını yazmıştı.

M.Y., Fidan’a yazdığı mektubunda, ocak ayından beri talep ettiği müfettişlerin de gönderilmediğini de belirterek, “Cumhuriyetin bir kurumu böyle olamaz” demişti.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, emekli olduktan sonra avukat tutan M.Y., ’emekli kartı’nı alabilmek için hukuk mücadelesi başlattı. Ancak emekli kurum kimliğini alamadı. Bu süreçte M.Y’nin mesai arkadaşları dahi kendisine sırt çevirdi. Bir anda teşkilattan da soyutlanan M.Y’nin, ailesi dışında görüşecek kimsesi kalmadı.

‘Emekli kartı’ olmadığı için devlet kurumlarında bunun imkânlarından yararlanamayan, MİT’in tatil köylerine giremeyen, polis çevirmesinde MİT’çi olduğunu dahi söyleyemeyen M.Y.’nin bu süreçte psikolojisi bozuldu. Haksızlığa uğradığını düşünen M.Y. yaşadıklarını sindiremeyince ağır depresyona girdi.

Bunun üzerine M.Y, geçen nisan ayında Ankara’da bir hastanenin psikiyatri servisine yatırıldı. Doktorlar, hafızasını boşaltması ve yaşadıklarını unutması için kendisine özel bir ilaç verdi ve M.Y., dört gün sürecek bir uykuya yatırıldı. Üçüncü günde uyanan M.Y., 25 Nisan 2018’de bir anda hastanenin 6’ncı katına çıkarak kendisini aşağı atarak yaşamına son verdi.

Olay savcılık kayıtlarına ‘intihar’ olarak geçerken, M.Y., sessiz sedasız toprağa verildi. M.Y.’nin mobbing uygulamakla suçladığı müdire, görevden alınarak düz memur yapıldı. Evli olan M.Y.’nin iki üniversite öğrencisi iki çocuğu bulunuyor.
Kaynak : diken.com.tr

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Giuliano transferinde flaş iddia: ‘Mobbing uygulandı’

Fenerbahçe’de Josef de Souza ve Giuliano’nun Suudi Arabistan’a transferiyle ilgili A Spor’da Emre Bol, çarpıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir