Anasayfa / Haberler / Bizden Haberler / Yalova İl Temsilciliğimizi Açtık

Yalova İl Temsilciliğimizi Açtık

Mobbing ile Mücadele Derneği Yalova Temsilciliğimizi 24 Ekim 2018 tarihinde Yalova Şaban Temuge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde düzenlediğimiz basın toplantısı ile kamuoyuna tanıttık. Temsilcilerimizin de hazır bulunduğu Basın toplantısında başta İHA ve DHA muhabirleri olmak üzere çok sayıdaki yerel basın temsilcileri yer aldı.

Basın Toplantısında Derneğin kuruluş amacı ve bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Genel Başkan İlhan İşman, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Mobbingin tanımının doğru yapılması gerektiğini ifade eden İşman, “İş yerindeki çatışmalar, anlık öfke patlamaları ya da kaba davranışlar mobbing değildir. Mobbing bir süreçtir. Öncelikle art dışı niyetlerle önceden kurgulanarak düzenli ve sistematik olarak yapılan tüm yıldırma ve bezdirip kaçırtma hareketlerini içeriyor. Mobbing olabilmesi için literatürde en az 6 ay bu hareketlerin sürekli ve düzenli olarak devam etmesi gerekiyor. O yüzden de toplumda her şeyin mobbing olduğu gibi bir algılama var. Biz dernek olarak bu algının ortadan kalkmasını, mobbingin doğru tanımlanmasını, mobbingle ile ilgili gelişmiş ülkelerde olduğu gibi müstakil bir mobbing kanununun ortaya çıkarılmasını amaçlıyoruz” dedi.

‘ÇALIŞANLARIN YÜZDE 40’I MOBBİNGE UĞRUYOR’
İşman, Türkiye genelinde 9 milyon 600 bin kişinin mobbinge uğradığına dikkat çekerek şunları söyledi:”Türkiye’de kaç kişinin mobbinge uğradığıyla ilgili aslında elimizde istatistiki veriler yok. Mobbingle mücadelede destek hattı olarak faaliyet gösteren Çalışma Bakanlığı’na bağlı ‘Alo 170’ verileri üzerinden konuşabiliriz. Onun dışında literatür olarak konuşabiliriz. Literatür şu; çalışma nüfusunun yüzde 40’ı mobbinge uğramaktadır. Türkiye geneline baktığınızda, bu rakam 9 milyon 600 bin kişiye denk geliyor. Bu çok önemli bir rakam. Bu 9 milyon 600 bin kişi, yaşadıkları psikolojik rahatsızlıklardan dolayı, yapılan baskılardan dolayı zaten işlerini yapamaz durumdalar. Bu ciddi bir milli sermaye kaybı aslında, çünkü işlerini yapamayan o insanlar nedeniyle çok ciddi bir iş gücü kaybı söz konusu. Diğer taraftan baktığımızda, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde, özellikle İskandinav ülkelerinde mobbingle ilgili müstakil kanunlar var. Mobbingin tanımı yapılmış. Mobbingle ilgili cezalar var ama Türkiye’de maalesef bu sistemi henüz kurgulayabilmiş değiliz” diye konuştu.

Basın Toplantısında Yalova İl Temsilcisi ve temsilci yardımcıları da tanıtıldı.

Yalova İl Temsilciliğine
Nilgün Turan Haybek,
Temsilci Yardımcılıklarına
Akademisyen Ufuk DEMİRKAN,
Psikolog Özlem GÜLBAHAR,
Üyeliğe
Ayhan POLAT
Avukat Ömer Faruk TAN atandı.

Toplantının ardından aynı gün Derneğimiz çalışmaları ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmak üzere protokol ziyaretleri de gerçekleştirildi.


Vali Yardımcısı Sayın İrfan DEMİRÖZ’le Mobbing ile Mücadele konusunda Bilgi Paylaşımında bulunduk.

İlk olarak Yalova Valisi Sayın Tuğba YILMAZ’ı temsilen Vali Yardımcısı Sayın İrfan DEMİRÖZ’ü daha sonra Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa Salman’ı, ardından Yalova Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Suat CEBECİ’yi ve son olarak Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Ayhan POLAT’ı Yalova İl Temsilcilerimizle birlikte Makamında Ziyaret ettik.


Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa Salman ile Bilgi Paylaşımı


Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa Salman İl Temsilcilerimizle Birlikte


Yalova Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Suat CEBECİ’den Genel Başkan İlhan İŞMAN’a Ziyaret Anısına


İl Temsilcilerimizle birlikte Yalova Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Suat CEBECİ’nin makamındayız.


Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Ayhan POLAT’ı Yalova İl Temsilcimiz Nilgün Turan HAYBEK ile birlikte Makamında Ziyaret ettik.

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Toplu İşten Çıkarmalar Yasal mı?

Avukat Hibe Gökalp, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ekonomik darboğaz sırasında işçi ve işveren arasındaki hukuki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir