Anasayfa / Etkinliklerimiz / T.B.M.M.’nde Ömer Fethi Gürer’e Teşekkür Ziyareti

T.B.M.M.’nde Ömer Fethi Gürer’e Teşekkür Ziyareti

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’i TBMM’deki makamında ziyaret ettik. TBMM Başkanlığına “İşyerlerindeki mobbingin (psikolojik taciz) önlenmesi amacıyla uygulanan düzenlemelerin, bu konuda mağduriyet yaşayan çalışanların lehine değiştirilmesi için Kanun Teklifi sunan Gürer’e mobbing konusundaki duyarlı yaklaşımı için teşekkür ettik.

Çalışma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının birlikte hazırlayacağı yönetmelikle, mobbinge karşı işveren sorumluluğunun artırılması için yönetmelikte neler yer almalı konusunda derneğimizin görüşlerini aktardık. 19-21 Ocak 2018 tarihinde Haymana’da gerçekleştirdiğimiz Ortak Akıl Çalıştayı ve Sonuç Bildirisini paylaştık, derneğimizin geleceğe dönük vizyonumuzu aktardık. Mobbing Farkındalık Semineri ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık Eğitimleri konusunda bilgi paylaşımında bulunduk.

Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çalışma hayatının önemli sorunlarından biri haline gelen işyerlerinde psikolojik taciz olaylarının yarattığı olumsuz tabloyu TBMM gündemine taşımanın sendikacı geçmişi olan biri olarak kendisi için önemine değinerek, ülke genelinde ve uluslararası arenada insanca yaşamanın önündeki temel engel olan şiddetin her türlüsü ile mücadele edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Mücadele edilmesi gereken şiddet biçimlerinden bir tanesi de mobbingdir” dedi.

 

 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çalışma yaşamı ile yaşıt olan ancak çalışanların yaşadıkları mağduriyet konusunda yeni yeni bilinçlenmeye başladıkları “mobbing” konusunda ilgili kanunlarda gerekli düzenlemelerin yapılması mobbingin, birey, örgüt ve toplum üzerinde yarattığı maddi ve manevi zararları en aza indireceğini belirterek, 4857 Sayılı İş Kanununun 77. Maddesi 1. Fıkrasında değişiklik teklifi önerdiğini Kanun Kabul edilirse; işverenin, işyerinde çalışanlar arasında ahenk ve huzuru bozucu davranışları önlemekle yükümlü kılınacağını,  Çalışma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının birlikte hazırlayacağı yönetmelikle, iş yerinde kişilerin ruhsal bütünlüğüne zarar verecek kasıtlı, sürekli, sistematik bir şekilde sürdürülen ve kısaca psikolojik taciz (mobbing) olarak ifade edilen kusurlu davranışları izlemek, değerlendirmekle yükümlü olacağını belirtti.

Ziyarette Genel Başkan İlhan İşman’ın yanı sıra; Dernek Yönetim Kurulu üyelerimiz; Mustafa Kemal Topçu ve Prof.Dr. Zafer Güney de hazır bulundu.

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

İLO Türkiye Direktörü Numan Özcan’ı Ziyaret Ettik

İLO Türkiye Direktörü Numan Özcan’ı ofisinde ziyaret ettik. Derneğimiz faaliyetleri konusunda bilgilendirmelerde bulunduk. Onurlu çalışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir