Anasayfa / Haberler / Bizden Haberler / “Sağlıkta Mobbing Mobbingde Sağlık” Sempozyumu

“Sağlıkta Mobbing Mobbingde Sağlık” Sempozyumu

Ev sahipliğini Türk Tabipleri Birliği’nin de içinde bulunduğu Sağlık Çalışanlarının Sağlığı Çalışma Grubu’nun yaptığı ve Mobbing ile Mücadele Derneğinin de düzenleme kurulu içerisinde yer aldığı “Sağlıkta Mobbing Mobbingde Sağlık” konulu sempozyum; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu’nda 17 Kasım Cumartesi, tüm gün süren oturumlarla gerçekleştirildi.

Alanındaki uzman konuklarca; hukuki, mesleki ve psikolojik açıdan değerlendirmelerin yapıldığı sempozyumda; mobbingin anlamı, amaçları, mobbing davranışları, mücadele yöntemleri ve çözüm önerileri dünyada bu alandaki iyi uygulama örnekleri tüm yönleri ile ortaya kondu. Psikolojik ve fiziksel olarak yarattığı sonuçlar, derneğimiz yönetim kurulu üyeleri, Psikiyatri ve Adli Tıp uzmanları tarafından olgu örnekleri ve istatistiklerle anlatıldı.

Sempozyumun ilk oturumu Genel Başkan Yardımcımız ve Ankara Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Vedat Bulut başkanlığında yapıldı. Bu oturumda Genel Başkan İlhan İşman ve Dernek Genel Sekreteri Dr. Mustafa Kemal Topçu da yer aldı. Alanında Uzman kişilerce Sağlık alanındaki mobbingin tüm yönleriyle tartışıldığı sempozyum sonunda, bir iktidar ve ötekileştirme aracı olarak kullanılan mobbingin önlenmesi konusunda çözüm önerileri tartışıldı. En önemli bileşenlerin biri olan kişisel hak ve özgürlüklerin farkındalığı, toplumsal bilincin geliştirilmesi ve bir arada, örgütlü hareket edebilme olduğu vurgusu yapıldı.

Hakkında Mobbingder -

Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

“Yerel Yönetimlerde Etik Farkındalığının Artırılması Projesi”

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nca yürütülmekte olan “Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir