Anasayfa / Genel / Mobbing ile Mücadele Derneğinden Sağlık Çalışanlarına Mesaj

Mobbing ile Mücadele Derneğinden Sağlık Çalışanlarına Mesaj

Dernek olarak sağlık çalışanlarına yönelik henüz istatiksel olarak bir araştırma yapmadık. Ancak derneğe internet sitesi üzerinden başvuranların genel dağılımına bakıldığında tüm sektörler içinde en ağırlıklı başvuru sağlık çalışanlarından gelmektedir. Ayrıca dernek merkezine veya temsilciliklere doğrudan yapılan müracaatlarda en çok başvuru sağlık ve eğitim çalışanlarından gelmektedir. Bunun neden şudur, insanların en sıkıntılı olduğu anlar sağlık sorunu yaşadıkları anlardır. En çok stresin yaşandığı ortamlar sağlık birimleridir. Koşuşturma, zamanla yarışma, aşırı kalabalıklar, farklı sosyolojik kültüre, psikososyal faktör yönünden farklı bakış açısına sahip kişilerin aynı zaman diliminde bir araya gelmiş olmaları sağlık çalışanları üzerinde aşırı psikolojik baskı oluşturmakta, gerginlik ve yorgunluk stres yaratmakta, sonuçta sağlık çalışanları farkında olarak yada olmayarak birbirlerine psikolojik taciz(Mobbing) yapabilmektedirler.

2 ) Mobbing Mağduru sağlık çalışanları ne yapmalıdır?

Sağlık çalışanları içinde herkes psikolojik tacize(mobbing) maruz kalmakla birlikte en yaygını acil servis, hemşire, ebe, teknisyen ve tekniker grubudur.

3) Sağlık çalışanlarının mobbing uğraması durumunda ne yapması gerekir?

Mağdur olan çalışan kendisine 5N1K kuralı ile,

1.NE,

2.NEDEN, NİÇİN,

3.NASIL,

4.NEREDE,

5.NE ZAMAN,

6.KİM

Mobbing ajandası tutmalıdır.

Mobbinge maruz kalan kişi, kendisine mobbing yapan kişiye, açık açık bana mobbing yapıyorsunuz, bu durumda sessiz kalmayacağım, bu şekilde davranmaya devam ederseniz sizi şikâyet veya dava edeceğim demelidir. Susmak çözüm değildir. Diyelim ki mobbingi yapan ya da yapanlar mobbingi durdurmadı bu durumda hiyerarşik olarak yazılı şikayet yapmalıdır. Mobbing ile Mücadele Derneğinin www.mobbing.org.tr adresindeki Mobbing mağduru başvuru formunu doldurmalıdır. Derneğimizden hukuki yardım talep ederek kendi kurum/kuruluşuna başvuru yapılmasını talep etmelidir.Kamu davasını cumhuriyet savcılığında, tazminat davasını Asliye hukuk Mahkemesinde açmalıdır.

4 ) Dernek olarak mobbing ile mücadele etmek adına son zamanlarda yaptığımız çalışmalar nelerdir ?

Dernek olarak ücret almadan kamu ve özel sektör çalışanlarına yoğun bir şekilde mobbing farkındalık seminerleri veriyoruz.Akran zorbalığı konusunda seminerler veriyoruz. Mobbing Analiz Uzmanlık eğitimleri veriyoruz.Gün içinde müracaat eden ortalama 150 mobbing mağduru adına çalıştığı kurum ve kuruluşuna yazı yazarak yapılan mobbingin durdurulmasını, mobbing yapan zorbaların cezalandırılmasını talep ediyoruz. Sonuçlar çok olumlu.bütün sağlık çalışanlarına huzur ve başarılar diliyoruz. Mobbingder.

Hakkında Mobbingder -

Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

“Yerel Yönetimlerde Etik Farkındalığının Artırılması Projesi”

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nca yürütülmekte olan “Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir