Anasayfa / Haberler / Basından Seçilenler / İzmir’den Şırnak’a sürgün etik bulunmadı!

İzmir’den Şırnak’a sürgün etik bulunmadı!

İzmir’de bakanlık personeli olarak müfettişlik yapan bir memurun, BİMER üzerinden yaptığı başvurunun hemen ardından Şırnak’a görevlendirilmesi, Başbakanlık Etik Kurulu tarafından “dürüstlük ve tarafsızlık ilkesine aykırı” bulundu.

Bakanlığa bağlı olarak İzmir’de görev yapan bir müfettiş, torba kadroyla ilgili BİMER üzerinden bilgi almak üzere yaptığı bir müracaattan hemen sonra teftiş programı kapsamında Şırnak’a görevlendirildi. Bunun üzerine Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na başvuran müfettiş, görevlendirmenin BİMER aracılığıyla başvuru yapmasından kısa bir süre sonra yapıldığını, görev yaptığı grup başkanlıklarından Müfettiş olarak sadece kendisinin görevlendirildiğini, görevlendiren kişinin takdir yetkisini cezalandırma amacıyla kullandığını ve etik ilkelere aykırı davrandığını iddia etti. Ardından Etik Kurulu, müfettişin Şırnak’a görevlendirilmesinde yetki kullanan amirleri hakkında inceleme başlattı.

AMİR YETKİSİNİ KÖTÜYE KULLANDI

Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu yaptığı incelemede müfettişin İzmir’den Şırnak’a görevlendirilmesini yetkiyi kötüye kullanmak olarak niteledi. Etik Kurulu nihai kararında, Bakanlık personeli müfettişin daimi görev yerinin İzmir olduğunu, Şırnak’a bir görevlendirme yapılacaksa bölgeye daha yakın iller olan Şanlıurfa, Diyarbakır, Erzurum, Malatya, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi şehirlerde görev yapan müfettişlerden seçilmesinin daha uygun olabileceği ifade edildi. Ayrıca “Bu durumda şikayet edenin açıklandığı şekli ile görevlendirilmesinin objektif kriterlere ve hizmet gereklerine uygun olmadığı, takdir hakkının yerinde kullanılmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi. Kararın devamında ise görevlendirmeyi yapan amirin Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9’uncu maddesinde yer alan “Dürüstlük ve Tarafsızlık” ilkesine aykırı davrandığına hükmetti.

EMSAL TEŞKİL EDİYOR

Kamu görevlilerinin BİMER’den başvuru yapmasına hukuken bir engel bulunmamasına rağmen, bazı amirlerin başvuru yapan memurlara mobbing uyguladığı yönünde dile getirilen şikayetler de doğrulanmış oldu. Kamuda görev yapan tüm görevliler yönünden emsal nitelikte olan bu karar, amirlerin takdir yetkilerini objektif kıstaslara göre kullanmalarının etik açıdan da bir zorunluluk olduğunu bir kez daha gösterdi.

Kaynak : Milli Gazete

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Etik Kurulu’ndan Örnek Karar

Kamu Etik Kurulu “Topluma örnek olabilecek nitelikteki etik davranış veya uygulamaları Ödüllendirme” kararı aldı. Kurul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir