Anasayfa / Etkinliklerimiz / İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Polikliniği’ni Ziyaret ettik.

İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Polikliniği’ni Ziyaret ettik.


Ülkemizin ilk ve tek Mobbing Kliniği olarak da görev yapan İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Polikiliniğini ziyaret ederek yapılan çalışmalarla ilgili Ana bilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda Derneğimiz Danışma kurulu üyesi Prof.Dr. Nadir Arıcan’dan bilgi aldık.

Nadir Arıcan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Anabilim Dalı ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Adli Tıp Polikliniğinin 1999 yılında açıldığını ve hafta içi 09:00-15:30 saatleri arasında hizmet verdiğini dile getiren Arıcan; Fakülte kliniklerine, bireysel başvuru aldıklarını, cinsel saldırı, aileiçi şiddet, işyerinde yaşanan psikolojik taciz, eşlerarası şiddet; yaşlı ve çocuk istismarı, işkence öyküsü ile başvuran hastalar için kesin raporların düzenlenmesi ile, Cumhuriyet Savcılıkları ve Mahkemelerce gönderilebilecek adli olgulara adli rapor düzenleme çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

Resmi başvurularda rapor örneğinin doğrudan ilgili kuruma iletildiğine değinen Arıcan; 4 örnek olarak düzenlenen raporların bir örneği hastane polisine, bir örneğinin C. Savcılığına, bir diğer örneği hastaya verildiğini ve bir nüshasının da poliklinik arşivinde tutulduğunu belirtti.

Her raporun araştırma görevlisi, uzman ve öğretim üyelerince imzalanarak Anabilim Dalı Başkanlığınca onaylandığını, herhangi bir dış etkiye maruz kaldığı kuşkusu bulunan ve adli makamlara bildirilmesi gereken adli olgular; başkası veya başkalarının kasıtlı davranışı niteliğinde bir dış etki ile oluşan yaralanmalar. Başkası veya başkalarının tedbirsiz veya dikkatsiz davranışı niteliğinde bir dış etki ile oluşan yaralanmalar. Meslek ve sanatta acemilik, emir, düzenleme ve yönetmeliklere uymama sonucu ortaya çıkan dış etki ile oluşan fizyolojik ve psikolojik yaralanmalar ile, özkıyım olgularının raporlandığını ve Adli Tıp Kliniğinin talep üzerine özel bilirkişilik de yaptığını sözlerine ekledi.

Adli nitelikteki olgularda dış etkiye bağlı oluşan lezyon ve travmatik değişimlerin zamanla ilişkili olarak farklılaşmalar gösterdiğini, gerekli muayene ve tetkikleri hızla ve geciktirilmeden gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekti. “Adli nitelikli olgular travma bulgularının saptanmasına yönelik araştırmalar yönünden acil olgu niteliği taşımaktadır” diyen Arıcan; Adli Tıp Polikliniği tarafından kabul edilen hastaların kesin rapor için polikliniğe tüm tıbbi belgeleri ile birlikte gelmelerinin önemine vurgu yaptı.

Adli Tıp Polikliniğine; özel bilirkişilik istemi ile bireysel başvuru yapılabildiğini, Anabilim Dallarından konsültasyon isteği gelebildiğini, cinsel saldırı, aile içi şiddet, işkence, eziyet, psikolojik taciz öyküsü ile başvuran hastaların kesin raporları düzenlenmek üzere sevk edilebildiğini belirtti.

Hakkında Mobbingder -

Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

“Yerel Yönetimlerde Etik Farkındalığının Artırılması Projesi”

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nca yürütülmekte olan “Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir