Anasayfa / Haberler / Bizden Haberler / İDC Teknoloji Sektöründe Kadın Etkinliğine Katıldık

İDC Teknoloji Sektöründe Kadın Etkinliğine Katıldık

28 Kasım tarihinde, 400’ün üzerinde teknoloji sektörü temsilcisinin katılımıyla tüm gün süren Konferans’ta teknoloji alanındaki tedarikçiler ve bu teknolojileri kullanan kurumların üst düzey yöneticileri, öğretim görevlileri, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları paneller ve söyleşilerle yer aldı.

Ülkemiz genelinde gerçekleştirilen kapsamlı bir saha araştırması ve ihtiyaç analiziyle birlikte, özellikle dijitalleşme süreçlerinde yeni teknoloji alanlarındaki gerekli istihdamı sağlamak, yerel ve global insan kaynağı ihtiyacını karşılamak, gençlerimizi doğru konulara yönlendirmek, katma değerli üretimi arttırmak, mevcut iş güçlerine yeni yetenekler kazandırmak, kurumların yetkin insan kaynaklarına erişimini hızlandırmak, IDC Türkiye’nin konferansının odağını oluşturdu.

IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları açılış konuşmasında ”Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, ilgili devlet kurumları, özel sektör, STK ve dernek yöneticilerinin aynı konu ve amaç etrafında buluşmuş olması ülkemiz adına çok sevindirici ve umut verici. Bu birlikteliği ve iş birliğini sürdürebilir kılmamız gerekli. Teknoloji sektöründeki gelişmeler ve dijitalleşme, ülkemiz ekonomisi ve kalkınması, genç nüfusumuzun istihdamı için önemli fırsatlar sunuyor. Teknoloji sektörü çalışanları, diğer sektörlere göre daha eğitimli, dinamik ve global fırsatlara açık. Sektörümüzdeki satış, pazarlama, ülke yönetimi gibi görevler dışında, teknik rollerde de cinsiyet dağılımının iyileştirilmesi ve farklı bakış açıları ile: hem kurumların hem ülkemiz kaynakları içinverimlilik, gelir/kar artışı ve daha hızlı yol alma sağlanabilir. Hep beraber dijitalleşme, inovasyon hızlandırıcı teknolojilerdeki gerekli yetkin personel ihtiyacı ve gereken istihdama katkıda bulunabilir, gençlerimizin doğru odaklara yönlendirilmesinde aktif görevler alabiliriz. Gelecek yıllardaki açık pozisyonları şimdiden doğru analiz edebilir, aksiyonlarımızı doğru alabilirsek; sektörümüz daha verimli ve keyifli bir hale gelecek ve ülke ekonomimizdeki etkisi daha büyük olacağı gibi, dijitalleşme yolculuklarımızda daha inovatif, yerli ve milli ürünler çıkarabiliriz. Araştırma ve etkinliklerimizde başarılı kadınlarımızı ön plana çıkarıp, başarılı rol modelleri göz önünde tutmaya devam etmek istiyoruz. Danışma kurullarıyla ana mentor havuzumuzu oluşturup, yönetim seviyesindeki kadın sayısını hızla artırmamız gerekli. Bu nedenle, şu an yönetim seviyelerinde olan erkeklerin iş birliğine; gençlerin eğitilmesi ve yetkin işgücü yetiştirme konusunda kaynak ayırmaları ve kararlılıklarına ihtiyacımız var.” dedi.

IT Sektörünün en önemli CTO’larının katıldığı İDC Women in Technoloji Etkinliğinde Derneğimiz Hukuk Genel Koordinatörü Av. Murat Berberer “Sanal Zorbalık ve Kadın” sunumunu yaptı. Dernek Standımız ilgiyle izlendi.

Hakkında Mobbingder -

Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

“Yerel Yönetimlerde Etik Farkındalığının Artırılması Projesi”

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nca yürütülmekte olan “Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir