Anasayfa / Genel / ETİK HAFTASI KONFERANSI: “KAMUDA PSİKOLOJİK TACİZİN ÖNLENMESİ”

ETİK HAFTASI KONFERANSI: “KAMUDA PSİKOLOJİK TACİZİN ÖNLENMESİ”

Mobbing ile Mücadele Derneği olarak Kamu Görevlileri Etik Kurulu, tarafından düzenlenen “Kamuda Psikolojik Tacizin(Mobbing) Önlenmesi” konulu konferansa konuşmacı olarak davet edildik. 2008 yılından itibaren her yıl 25 Mayıs gününün ülke genelinde “Etik Günü” ve aynı günün yer aldığı haftanın da “Etik Haftası” olarak kutlanması Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından kararlaştırıldı.

Bu kapsamda, her yıl olduğu gibi bu yıl da, hafta kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. “Kamuda Psikolojik Tacizin(Mobbing) Önlenmesi” konulu konferansa Kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan etik komisyon üyeleri ve etik eğiticileri davet edildi.

28 Mayıs 2018 tarihinde, 14:00-16:00 saatleri arasında, Kalkınma Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen “Kamuda Psikolojik Tacizin(Mobbing) Önlenmesi” konulu Konferansın açılış konuşmasını Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal TOPTAN yaptı.

Toptan yaptığı konuşmada “Gelişmiş ülke parlamentolarında Etik Komisyonunun bulunduğunu ancak ülkemizde bu komisyonun halen kurulamamış olmasının demokrasimiz adına olumsuz bir imaj ortaya koyduğunu belirtti.”

Kamuda mobbingin önlenmesi konusunda kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan etik komisyonu üyelerinin bilgilendirilmesi ve farkındalığın artırılması amacıyla konunun uzmanı ve tarafları olan sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile mobbing konusu tüm yönleriyle ele alındı, çözüm önerileri paylaşıldı.

Programda; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü ve Bakanlığın Mobbing Mücadele Kurulu Başkanı Nurcan ÖNDER,Mobbing ile Mücadele Derneği’miz adına Genel Başkan İlhan İŞMAN, Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği Kurucu Başkanı İsmail AKGÜN ve Başkan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Nermin GÜRHAN konuşmacı olarak katılarak Kamuda Mobbingin Önlenmesi konusunda yapılması gerekenler ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Hakkında Mobbingder -

Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

“Yerel Yönetimlerde Etik Farkındalığının Artırılması Projesi”

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nca yürütülmekte olan “Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir