Anasayfa / Genel / Baş Ombudsman Şeref Malkoç: Şikayet Gelmeyince İşlem Yapamıyoruz

Baş Ombudsman Şeref Malkoç: Şikayet Gelmeyince İşlem Yapamıyoruz

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Karşılaştığımızda, bulunduğumuz ortamlarda bize hep sözlü olarak şikayetlerde bulunuyor, ardından basına yansıyan olaylarda olaya resen müdahale etmemiz isteniyor. Halbuki yasada sınırlandırılmış bu. Anayasada da yazılı, 6328 sayılı Kanun’da da var. Kamu Denetçiliği Kurumu’nda şikayet üzerine işlem yapılıyor.” dedi.

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kurumu adına söz alan Malkoç; KDK’ye herhangi bir şikayet gelmeden işlem yapamadıklarını vurguladı. Malkoç, milletvekillerine, kendilerine gelen şikayetleri KDK’ye yönlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Kendilerine yapılan eleştirilerden birinin, “KDK’nin daha aktif olması ve tanınırlığının artırılması”na ilişkin olduğuna dikkati çeken Malkoç, “İsveç’te 1806’da Anayasaya giren yani 200 yılı aşkın bir kurum. Türkiye’de bu kurumun faaliyetleri henüz daha 5 yıllık. Buna rağmen 2017’de tanınırlık oranı yüzde 20’ydi, yapılan çalışmalarla şu anda bu oran yüzde 35’e çıktı.” ifadelerini kullandı.

Komisyonda, daha sonra TBMM Başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu ile Sayıştayın bütçeleri kabul edildi.

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Yargıtay’dan “mobbing” kriterleri

Mobbing nedeniyle tazminatı hak eden işçi ispat yükümlülüğünü yerine getiremeyince tazminatından oldu. Yargıtay, “mobbing” olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir