Anasayfa / Haberler / Basın Bildirileri / Bağımsız ve özgür basın demokratik bir hukuk devletinin en önemli öğelerinden biridir.

Bağımsız ve özgür basın demokratik bir hukuk devletinin en önemli öğelerinden biridir.

Yasama, yürütme ve yargı dışında dördüncü güç olarak, objektif ve tarafsız, gerçeği anlatan haberlerle, düşünce özgürlüğüne, katkı sağlayan gazeteciler, insan hakları ve demokrasinin teminatı olarak çok önemli bir fonksiyonu yerine getirmektedirler.

Kamuoyu oluşturmada, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamada, ülkemizde hak ve sorumluluk bilincinin güçlenmesinde, demokrasi kültürünün gelişmesinde, sağlıklı bir toplum düzeninin inşasında gazetecilerin rolü büyüktür.

Gazeteciler için sağlanan yasal imkân ve kamuoyunun desteği mesleki sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Habercilik meslek etiğini oluşturan değerler doğrultusunda tarafsız, yüklendiği sorumluluğunun bilincinde, basın yayın ilkelerine sadık bir medya, güçlü, demokratik bir Türkiye’ye büyük katkı verecektir.

Gücünü kamuoyu desteğinden alan, halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağlayan basın, önemli ve etkin bir denetim organı olma konumuyla, demokrasinin temel unsurlarından biridir.

Gazetecilik mesleği, kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde haber peşinde koşarak zor şartlar altında ve sorumluluk duygusu içinde toplumumuzu gelişen olaylar karşısında aydınlatırken diğer taraftan da vatandaşımızın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getirmektedir.

Demokrasinin her türlü vesayetten kurtarılmasında, bireyin ve toplumun olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirip kanaat edinmesinde bağımsız ve özgür basının önemi büyüktür.

Bu vesile ile de belirtmek isteriz ki, maalesef sektörde yaşanan mobbing olayları sonucunda işinden olan, istifa etmek zorunda kalan gazeteciler de bulunmaktadır. Nitekim Alo 170 rakamları da bu durumu doğrular niteliktedir. Mobbing şikayetlerini alan ve psikolojik destek sağlayan Alo 170 hattına 2011-2016 yılları arasında Basın yayın kuruluşları çalışanlarından 114 resmi başvuru yapılmıştır. Ayrıca derneğimize de çok sayıda başvuru gelmektedir.

Her şeyden önce ülkemizde; mobbingin önlenmesi adına, farkındalığın geliştirilmesi, halkın bilinç düzeyinin yükseltilmesinde, yapılan haber ve yayınlar, çok etkili olmuştur, olmaktadır. Onurlu çalışma hakkının korunması, kollanması, çalışma barışının geliştirilmesi, yaşanan psikolojik tacizlerin son bulması için basının mobbing ile mücadelemizde katkı ve destekleri her türlü takdirin üzerindedir. Bu katkı ve destekleri için her birine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Basın mensuplarımızın, şimdiye kadar başarıyla yerine getirdikleri bu onurlu görevi, bundan sonra da aynı duyarlılık ve kararlılıkla yerine getireceklerine yürekten inanıyoruz.

Bu düşüncelerle basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıl dönümü olan Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, başta basın şehitlerimiz olmak üzere, vefat eden herkesi saygı ve rahmetle anıyor, bütün basın mensuplarımıza başarılar diliyoruz.

 

Prof.Dr. Vedat BULUT

Genel Başkan

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

TRT’DE YAŞANANLAR MOBBİNG DEĞİL DE NEDİR?

Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör işyerlerinde gerçekleşen psikolojik taciz, çalışanların itibarını ve onurunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir