Anasayfa / Mahkeme Kararları / Anayasa Mahkemesi Kararları / AYM’den Emsal Mobbing Kararı

AYM’den Emsal Mobbing Kararı

Bir Mobbing vakası daha mağdurun yüzünü güldürecek emsal kararla sonuçlandı. Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru yapan mobbing mağduru hakkında emsal bir karar çıktı…

Başvurucunun maruz kaldığı eylemlerin yaşamına etkisi açısından çekilmez bir ağırlık ve yoğunluk derecesine ulaşmasına rağmen psikolojik taciz (mobbing) mahiyetindeki davranışların oluşmaması için kamusal makamlar tarafından etkili önlemler alınmaması ve başvurucunun uğradığı zararların giderilmemesi sebebiyle, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkı kapsamında kamusal makamlarca üstlenilmesi gereken pozitif yükümlülüklerin yerine getirilmediği kanaatine varılmış olup, yeniden yargılama yapılmasında hukuki yarar olduğuna karar vermiştir.

26 Eylül 2018 tarihli ve 30457 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesinin Kararında özetle şu olaylar yaşandı.

– Personel görev yaptığı kamu kurumu içerisinde huzurun sağlanması ile ilgili olarak öncelikle kurum müdürü tarafından yazılı olarak uyarılmıştır.

– Daha sonra kurumun huzur ve sükünunu bozduğu ve amirlerine saygılı davranmadığı gerekçesiyle Personele kınama cezası verilerek bu cezaya karşı açtığı dava İdare Mahkemesince reddedilmiştir.

– Devamında Personelin yaklaşık iki yıl içerisinde altı defa görev yeri değiştirilmiştir.

– Yaşanan bu olaylar sonrasında mağdurun sağlık durumu bozulmuş ve psikolojik tedavi görmeye başlamıştır. Tedavi sürecinde davacının mesai saatlerinde kurumda bulunmaması ve sağlık kuruluşuna gitmeden önce izin belgesi doldurmaktan imtina etmesi sebebiyle uyarma ve kınama cezaları verilmiştir.

– Mağdurun BİMER üzerinden yaşanan bu olaylar sonrasında şikayetler göndermeye başlaması sebebiyle, kurum müdürü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ilgilinin görev yerinin değiştirilmesini talep etmiştir.

– Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığınca düzenlenen raporda; başvurucunun kurumun iş verimini bozduğunu, huzurun bozulmasına sebebiyet verdiği gerekçesiyle aynı il içerisinde başka bir müdürlüğüne atanmasını teklif etmiş ve buna istinaden ilgili Erzurum Valiliğine atanmıştır.

– Mağdurun şikayeti üzerine kurum müdürü hakkında idari soruşturma başlatılmış ve yapılan ön inceleme sonucunda kurum müdürünün Mobbing (psikolojik taciz) uyguladığı tespit edilerek, kurum müdürü hakkında soruşturma iznine karar verilmiştir.

– Erzurum 6. Asliye Ceza Mahkemesince Kurum Müdürü hakkında hazırlanan iddianame sonucunda beraatine karar verilerek, kurum müdürünün görevi gereği sahip olduğu bir takım yetkileri kötüye kullandığı, ancak psikolojik taciz (mobbing) eyleminin haksız fiil kabul edildiği, her suçun haksız fiil olduğu ancak, her haksız fiilin suç olarak karşılığının bulunmadığı belirtilmiştir. Ayrıca, bu durumun mağdurun tazminat alma hakkını ortadan kaldırmadığı da belirtilmiştir.

Tüm bu açıklamalar ışığında Anayasa Mahkemesi tarafından mağdurun bireysel başvurusunun değerlendirilmesinde özetle; başvurucunun maruz kaldığı eylemlerin yaşamına etkisi açısından çekilmez bir ağırlık ve yoğunluk derecesine ulaşmasına rağmen psikolojik taciz (mobbing) mahiyetindeki davranışların oluşmaması için kamusal makamlar tarafından etkili önlemler alınmaması ve başvurucunun uğradığı zararların giderilmemesi sebebiyle, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkı kapsamında kamusal makamlarca üstlenilmesi gereken pozitif yükümlülüklerin yerine getirilmediği kanaatine varılmış olup, yeniden yargılama yapılmasında hukuki yarar olduğuna karar vermiştir.

Anayasa Mahkemesin kararına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Etik Kurulu’ndan Örnek Karar

Kamu Etik Kurulu “Topluma örnek olabilecek nitelikteki etik davranış veya uygulamaları Ödüllendirme” kararı aldı. Kurul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir