Anasayfa / Genel / 5 Aralık Kadın Hakları Günü

5 Aralık Kadın Hakları Günü

84 yıl önce 5 Aralık 1934’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk Anayasayı değiştirip milletvekili olarak “Kadınlara Seçme ve Seçilme”imkanını tanıdı, 11 Aralık 1934’de kanunla düzenleyerek uygulamaya soktu.

5 Aralık Kadın Hakları gününü kutluyoruz.

Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve milli, ekonomik, sosyal ve siyasal mücadelede hayatını kaybettmiş kadınlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Kadınlarımıza güvenli, huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir ömür diliyoruz.

Atatürk 5 Aralık’a gelinceye kadar 1924’te kızlarımıza ilkokul, ortaokul ve yüksekokul öğreniminin kapılarını açmış, kadınların belediye seçimlerinde seçme ve aday olma hakkını 3 Nisan 1930’da Belediye Kanunu, köy muhtar ve heyetlerine seçilme hakkını 26 Ekim 1933’te tanımıştır.

İşte bu süreç Atatürk’ün kadın konusuna bakış açısının bir eseridir. Atatürk’e göre ”Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır.”

Kadın Hakları Günü’nde sadece bir kutlama değil aynı zamanda günümüzde kadın ve erkek hep beraber daha güzel ve umut dolu bir gelecek için kadınlarımızın ekonomik, sosyal ve siyasal hayattaki konumunu ve onlara yönelik zihniyeti de sorgulamak ve bu konuda akıl yürütmek gerekir.

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Yargıtay’dan “mobbing” kriterleri

Mobbing nedeniyle tazminatı hak eden işçi ispat yükümlülüğünü yerine getiremeyince tazminatından oldu. Yargıtay, “mobbing” olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir