Anasayfa / Etkinliklerimiz / Türkiye Barolar Birliği Başkan Baş Danışmanı Prof.Dr. Necdet Yaşa ile Görüştük.

Türkiye Barolar Birliği Başkan Baş Danışmanı Prof.Dr. Necdet Yaşa ile Görüştük.

Türkiye Barolar Birliği Başkan Baş Danışmanı ve Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Necdet Basa’yı Barolar Birliğindeki makamında ziyaret ettik. Mobbing ile Mücadele Derneği ve Barolar Birliği olarak mobbing ile mücadele konusunda işbirliği imkanları için fikir alışverişinde bulunduk.

Prof.Dr. Necdet Basa mobbingin ülkemiz açısından önemli bir sorun olduğunu belirterek bu sorunla mücadele etmek için ortak akılla sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü belirterek Barolar Birliği olarak Mobbing konusunda stajer avukatların farkındalığının arttırılması ve bilinçlenmelerinin önemine değindi. Yurt dışında Hukuk alanında akademisyen olarak görevler yaptığını, bu görevler süresince incelediği gelişmiş ülkelerin kanunlarında mutlaka mobbingin de tanımlandığını, mücadele yollarının, onurlu çalışma hakkı ve çalışma barışı adına taşıdığı risklerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlerin ve mobbing uygulayan zorbalar için getirilen önemli kanuni yaptırımlardan söz ederek, ülkemiz adına da müstakil bir mobbing kanununun çıkarılması zamanının geldiğini belirtti.

Genel Başkan İlhan İşman da Dernek olarak amaçlarının; işyerlerinde onurlu çalışma hakkının korunması,  çalışma barışının geliştirilmesi için, mobbing ile mücadele edilmesine katkı sağlamak, farkındalık ve toplumsal bilincin geliştirilmesi olduğunu belirtti. Derneğin paydaşları arasında hukuki destek için avukat ve onların mesleki birlikleri olan Baroların bu konudaki yaklaşımlarının önemine değinerek, görüşme talebi ve işbirliğine olumlu yaklaşımları için kendisine teşekkür etti.

Prof.Dr. Necdet Basa Avukatların mesleğe adım atmaları için Stajer olarak Barolarda bir süre eğitim aldıklarını, Ankara, İzmir, İstanbul ve büyük şehirler dışındaki Barolardaki stajer avukatların eğitim ihtiyacını Barolar Birliği’nin Eğitim Salonlarında karşıladıklarını belirtti. Bugün Ankara dışından gelen stajer avukatlara ilk dersi vereceğini ve mobbing konusunda avukatları bilgilendirmek için dernek başkanı olarak zamanınız uygun ise bize de söz verebileceğini belirtti.

Genel Başkan İlhan İşman bu bizim için de önemli bir fırsat diyerek, bu fırsatı tanıdığı için Prof.Dr. Necdet Basa’ya teşekkür etti.

     

Daha sonra Eğitim Salonuna geçildi ve Prof.Dr. Necdet Basa’nın ilk dersinden sonra Stajer Avukatlara Mobbing konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Hakkında Mobbingder -

Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Etik Farkındalığının Artırılması Proje Toplantısına Katıldık.

Mobbing ile Mücadele Derneği olarak “Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının Artırılması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir