Anasayfa / Haberler / Basından Seçilenler / Mobbingi ve Şiddeti Azaltmak İçin Sağlık Hukuku Şart

Mobbingi ve Şiddeti Azaltmak İçin Sağlık Hukuku Şart

Ankara Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Mobbingder Danışma Kurulu Üyemiz Prof. Dr. İ. Hamit Hancı; Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Foça Devlet Hastanesi ev sahipliğinde gerçekleşen “Sağlık Hukuku ve Mobbing Eğitimi”ne katıldı. Eğitim Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Eğitimde; hasta hakları ve sağlık personellerinin hakları, açlık grevleri, aydınlatılmış rıza, bilirkişilik, tazminat konularına değinen Prof. Dr. İ. Hamit Hancı “Sağlık çalışanları, görevlerini uygularken ciddi hukuki sorunlarla karşılaşmaktadır. Hukuksal sorunlarla çalışmaya maruz kalan sağlık çalışanı, diğer yandan da kurum içinde yaşadığı mobbing nedeniyle iş verimi düşmekte, yeterli sağlık hizmetini verememektedir. Sağlık çalışanlarının özellikle sahada çalışan sağlık personelinin sağlık hukuku ile çalışan ve hasta hakları konusunda alınan eğitimlerle hukuksal problemlerin azalması sonucu çalışların iş veriminin de artacaktır.” dedi.

Foça Devlet Hastanesi Yöneticisi Ali Fuat Yalvaç ise “Personelin sağlık hukuku eğitimlerini alması ile hasta ve çalışanlar arasında çıkan hukuksal sorunların azalmasının yanında çalışana şiddetin de önlenmesi sağlanacaktır.” dedi.

Soru cevap şeklinde devam eden eğitimin sonunda Prof. Dr. İ. Hamit Hancı’ya plaket takdim edildi. Bir sonraki eğitimin Sağlık Personeline Şiddetin Önlenmesi konusunda karar verilmesinin ardından eğitim son buldu.

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Kanuna Aykırı Sözleşme Hükümleri Geçersizdir

Bir çalışanın işe girerken imzalayacağı sözleşmede “işyerinden ayrılması durumunda tazminat ödenmeyecek” yönünde bir hüküm bulunabilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir