Anasayfa / Haberler / Bizden Haberler / Oyuncular Sendikasını İstanbul’da Ziyaret Ettik

Oyuncular Sendikasını İstanbul’da Ziyaret Ettik

Oyuncular Sendikası “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği- İş Yerinde Taciz ve Mobbing ile Mücadele Birimi” sorumlusu Eda Çatalçam ile, bu sektörde var olan mobbing ile ilgili neler yapabileceğimize dair İstanbul’da fikir alışverişinde bulunduk.

Türkiye’de oyuncuların sendikal mücadele geleneği 1960’lı yılların başında başlamış ve 1970’li yılların ortalarına doğru sinema, tiyatro ve opera alanlarında ayrı ayrı sendikalar faaliyet göstermeye başlamışlar.

2000’lı yıllara gelindiğinde ise oyuncular önce “Sinema İş Yasası İçin Oyuncular Platformu”nu oluşturmuş, daha sonrasında bu platform “Oyuncular Sendikası Girişimi” ne dönüşmüş. “Oyuncular Sendikası Girişimi” oyunculuk mesleğinin Türkiye’de hak ettiği standartlara gelebilmesi için bir sendikaya ihtiyaç olduğunu düşünen oyuncuların başlattıkları bir girişim.

29 Kasım 2010 tarihinde gerçekleşen “Oyuncular Büyük Buluşması” ile de bu girişim oyuncular içinde bilinen ve sahip çıkılan bir yapıya dönüşmüş. Kişisel ve bağımsız çabalarla hareket eden girişim, 29 Mart 2011’de Türkiye’nin ilk oyuncu sendikası olan Oyuncular Sendikası’ nın resmen kurulmasını sağlamış. Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası (Oyuncular Sendikası) 10-11 Eylül 2011 tarihlerinde ilk olağan genel kurulunu gerçekleştirmiş. Son olarak 17 Eylül 2017 tarihinde Üçüncü Olağan Genel Kurulunu yapan Oyuncular Sendikası Genel Başkan Demet Akbağ önderliğinde sendikal mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor.

Mobbingder olarak kutlayacağımız 4-10 Şubat Mobbing Farkındalığı Haftası Etkinlikleri ile ilgili bilgi verdik. Oyuncular Sendikasının da bu etkinliğe Paydaş olması konusunda talepte bulunduk ve işbirliği imkanları üzerine faydalı bir görüşme gerçekleştirdik.

Hakkında Mobbingder -

Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Etik Farkındalığının Artırılması Proje Toplantısına Katıldık.

Mobbing ile Mücadele Derneği olarak “Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının Artırılması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir