Anasayfa / Arşiv / TBMM KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ 2010 YILI MOBBING RAPORU

TBMM KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ 2010 YILI MOBBING RAPORU

Birkaç gündür gazetelerde ve internet sitelerinde yer alan haberlerde TBMM Kadın erkek fırsat eşitliği raporu kaynak gösterilerek mobbing ile ilgili çarpıcı haberlere yer verilmektedir.Bu haberler mobbing mağdurlarının yüreğine kısmen su serperken,işverenleri de ürkütmüş gibi gözükmektedir.Mobbing ile mücadele derneği olarak genç bir dernek olmamıza rağmen mobbing konusunda gündem oluşturan bir dernek olduk.Çünkü TBMM İnsan hakları inceleme komisyonunun alt komisyonu olarak kurulan mobbing komisyonunda 27.1.2011 tarihinde  basına kapalı bölümde Mobbing sorunu ve çözüm önerileri konusunda sunum yaptık ve raporumuzu sunduk.

Komisyon raporumuzu çok beğendi.Aynı gün resmi davetli olduğumuz TBMM kadın erkek fırsat eşitliği komisyonunun alt komisyonu olan mobbing komisyonunda Basına açık bölümde Mobbing ve çözüm önerileri raporumuzu sunduk.

Komisyon başkanı Trabzon Milletvekili sayın Safiye SEYMANOĞLU’ bizim basına açıklama yapmamızdan önce TDK’ya  mobbing’in Türkçe karşılığını sorduklarını ve TDK’nın ‘Bezdiri’olarak  önerdiğini belirtti.Derneğimizi temsilen Başkan Hüseyin GÜN ve İletişim Genel Koordinatörü İlhan İŞMAN’ında katıldığı  Basına kapalı bölümde mobbing mağdurları dinlendi.

Bizim her iki komisyona sunduğumuz rapor çok beğenildiği için TBMM kadın erkek fırsat eşitliği komisyonunda olduğu gibi yansıtıldı. Bugün basında çıkan haberleri dernek olarak biz raporumuzda yazdık. Ayrıca raporda önerdiğimiz Kısa vadeli Çözüm önerileri Başbakanlık genelgesi olarak yayınlandı. Diğer Taraftan TBMM’ye verdiğimiz raporumuzda Kamu görevlileri Etik Yönetmeliğinde değişiklik önerimiz de kabul gördü.

Sonuçta dernek olarak Gündem belirliyoruz. Türkiye’nin çok önemli iki projesinde paydaş olduk. Bunlardan biri Devlet bakanlığı ile Ankara Barosu arasındaki gelincik projesi ki devasa bir proje. İkincisi Başbakanlığın Kamuda ve özel sektöre etik kültürünün yerleştirilmesi projesinde paydaş olduk.

Mobbing çözüm önerilerimizi kabul eden, hükümete götüren TBMM’deki her iki komisyonda teşekkür yazısı yazdık. Başbakanlığa teşekkür yazısı yazdık. Biz dernek olarak AB standardında bir STK olmayı hedefledik. Saygın ve saygıdeğer üyelerimiz (yol arkadaşlarımız=kardeşlerimiz) yönetim ve denetim kurulumuz, koordinatörlerimizle birlikte aynı inanç ve azimle yürümeye devam ediyoruz.

Bira akademisyen üyemizin önerisi ile Mobbinge yol açan, insan haklarının çiğnenmesine neden olan, ayrımcılığı, keyfiliği teşvik eden yasa, tüzük, yönetmelik, genelge hükümlerini, kurum, kurum, kuruluş tarayarak kamuoyuna duyurmak, TBMM’rapor olarak sunmak için bir İnsan haklarını ihlal eden mevzuat hükümlerini tespit koordinatörlüğü kurduk.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Mobbingder Yönetim Kurulu Adına

Hüseyin GÜN

Başkan

Hakkında mobbing

-Haber İlginizi Çekebilir

Kanuna Aykırı Sözleşme Hükümleri Geçersizdir

Bir çalışanın işe girerken imzalayacağı sözleşmede “işyerinden ayrılması durumunda tazminat ödenmeyecek” yönünde bir hüküm bulunabilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir