Anasayfa / Arşiv / TAŞERON İŞÇİLERİ ÜZMEYİN!http://www.iskilipliyim.com/haberdetay/TASERON-ISCILERI-UZMEYIN_/977

TAŞERON İŞÇİLERİ ÜZMEYİN!http://www.iskilipliyim.com/haberdetay/TASERON-ISCILERI-UZMEYIN_/977

Mobing ile Mücadele Derneği Çorum İl Başkanı Mahmut Özkoca yerel seçimler yaklaşırken belediyelerde çalışan işçilerin yaşadığı sıkıntıları içeren bir yazı kaleme aldı. İşte Mahmut Özkoca’nın kaleme aldığı o yazı:

Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon taşeron işçi bulunmakta. Bu işçilerin yarıya yakını kamuda çalışıyor. Mahalli seçimlerin yaklaştığı şu günlerde belediyelerde çalışan taşeron işçiler büyük tedirginlik yaşıyor. Belediye başkanlarının değişmesi halinde işlerinden olacağı endişesi yaşayan işçilerin psikolojileri seçime gün sayarken daha da bozuluyor.

İşçilerin işsiz kalma ya da görev yerlerinin değiştirilerek istifaya zorlanma korkuları beraberinde toplu bir mobbing uygulamasını getireceğinden, ben şimdiden özellikle İskilip’teki başkan adaylarımızın bu konuya azami hassasiyet göstermesini ve bir açıklama yaparak onları rahatlatmalarını bekliyorum.

İşçilerin kendileriyle birlikte aynı sıkıntıyı eşleri ve çocukları da yaşayabiliyor. Çoğunlukla asgari ücretle, zaten zor koşullarda diken üstünde hayatlarını sürdüren bu kardeşlerimizin her an “işten atılır mıyım?” korkuyla yaşamalarının önüne geçmek için; İskilip’te belediye başkanlığına aday olan Fikri Bey ve Recep Bey başta olmak üzere tüm adayların bir açıklama yaparak rahatlatılmaları gerektiği kanaatindeyim.

İş, aş ve gelecek kaygısı olan insanların mutsuz olduğu ve en yakınlarından başlayarak mutsuzluk yaydıkları ortadadır. Mobbing ile Mücadele Derneği Çorum İl Başkanlığı olarak artık herkesin bildiği gibi amacımız “Mutlu Çalışma Ortamı” oluşmasına katkı sağlamaktır. Aylar önce Türkiye’de ilk defa İskilip Belediyesi’nde yaptığımız anket ve verdiğimiz seminerde İskilip Belediyesi’nde güncel olarak mobbinge rastlamamıştık. (Mobbinge son 4 yıldan önce maruz kalanlar vardı.) Biz Çalışma ortamının en azından ortalama bir ‘mutlu çalışma ortamı’ olduğuna kanaat getirmiştik. Umuyorum bugünlerde başkan adayları, belediyede istihdam edilen taşeron işçileri rahatlatacak bir açıklama yaparlar.

İşçilerin büyük çoğunluğu evli, bekâr olanlar da evlilik planları yapıyor. Ben, belediyedeki taşeron işçilerin verimi konusunda da bir sıkıntı görmemiştim. Gerek işçilerle, gerekse amirleri ile yaptığım görüşmelerde, herkesin işini hakkıyla yaptığını gözlemledim.

Dernek olarak seçimlerin, öncelikle taşeron olarak çalışan kardeşlerimize, sonra da tüm halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, adaylara da başarılar diliyorum.

Mahmut Özkoca / Mobbing İle Mücadele Derneği Çorum İl Başkanı

Hakkında mobbing

-Haber İlginizi Çekebilir

Yargıtay’dan “mobbing” kriterleri

Mobbing nedeniyle tazminatı hak eden işçi ispat yükümlülüğünü yerine getiremeyince tazminatından oldu. Yargıtay, “mobbing” olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir