Anasayfa / Temsilcilikler / Antalya Temsilciliği / Ölümcül Tehdit Mobbing

Ölümcül Tehdit Mobbing

Ölümcül tehdit ‘MOBBİNG’

Uzun süre devam eden Mobbing, mağdur kişi üzerinde ölümcül hastalıkların türemesine neden oluyor.
Mobbing mağdurlarının yüzde 83,25’inin ilaç tedavisi aldığını belirten Mobbing ile Mücadele Derneği Antalya Temsilcisi Dr. Mehmet Ozan Uzkut, istatistiklere göre kamu sektöründen yüzde 17, özel sektörden yüzde 83 oranında şikayet geldiğini, bu şikayetlerin yüzde 59 ile erkek(32585) yüzde 41 ile (23095) kadınlar tarafından yapıldığını aktardı. Uzkut, Antalya’dan ise 6 yılda kamudan 230, özel sektörden 1880 olmak üzere 2110 Mobbing şikayeti yöneltildiğini kaydetti ancak bunun buzdağının görünen kısmı olduğunu vurguladı.

 M.OZAN UZKUT KİMDİR?
4 Temmuz 1965 tarihinde Afyon’da doğdum. Finike ve Antalya’da ilkokulu, İzmir’de Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni okudum. Mardin Kızıltepe Şenyurt’ta, Adana Kadirli’de ve Osmaniye’de görev yaptım. 1994’te Finike’ye atandım. 2010 yılına kadar burada çalıştım. Bu tarihten sonra Antalya’da çalışmaya başladım. Aile Hekimliği görevini sürdürüyorum.Mobbing kavramı üzerinde 2010 yılında durmaya başladık. Derneğin kurucu üyeliğini yaptım. Rahmetli Hüseyin Gün ile birlikte yola çıktık. Geçtiğimiz yıl kalp krizinden vefat etti. İlk temsilciliği Antalya’da açtık. Benim buradan ayrılma şansım yoktu. Mobbing derneğinin merkezi Ankaradır. Merkez ile bağlantımız oluyor. 2011 yılında uzman kişiler ve mobbing mağdurlarından yola çıkarak rapor hazırladık. Başbakanlığa bunu sunduk. Dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan çok teveccüh gösterdi. 19 Mart 2011’te ilk genelgeyi yayınlayarak, tüm kurum ve kuruluşların mobbing konusunda bilgilendirilmelerini istedi. Halen daha Başbakanlık bu konu üzerinde duruyor. Başbakanlığa bağlı Mobbing ve İnsan Hakları Kurulu var. Türkiye’de şu an 20 il temsilciliğimiz bu kurulda yer alarak yol haritası üzerinde istişare ediyor.
MOBBİNG KAVRAMINI TANIMLAYABİLİR MİSİNİZ?
İşyerlerinde bir veya birden fazla kişi tarafından, diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, karşısındakini pasifize etme, işten soğutma, iş yaptırmama veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan; mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren; kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışlar toplamıdır.
MOBBİNGİN’İN UNSURLARI VE MOBBİNG OLAN DURUMLARI PAYLAŞIR MISINIZ?
İşyerinde gerçekleşmesi, üstler tarafından astlarına uygulanabileceği gibi, astları tarafından üstlerine de uygulanabilir ya da eşitler arasında da gerçekleşebilir. Sistemli bir şekilde yapılmalıdır. Süreklilik kazanmış bir sıklıkla tekrarlanmalıdır. Kasıtlı olarak yapılmalıdır. Yıldırma, pasifize etme ve işten uzaklaştırma amacında olmalıdır. Mağdurun kişiliğinde, mesleki durumunda veya sağlığında zarar ortaya çıkmalıdır. Kişiye yönelik olumsuz tutum ve davranışlar gizli veya açık olabilir. Mobbing sayılan haller ise şu şekilde sıralanabilir: Konuşurken sözünün kesilmesi, küskünlükler, yok sayılma, iş performansının engellenmesi, dedikodu yapılması, lakap takılması, görmezden gelinme, yapılan işin sabote edilmesi, sürekli suçlanma ve eleştirilme, gereksiz görevler verilmesi, uygunsuz şakalar yapılması ve statünün küçümsenmesi, cinsel tacize maruz kalma, sözlü ya da yazılı tehdit, kaba ve kötü sözlerle rencide, motivasyonun kırılmaya çalışılması, iş performansının aksi yönde işler verilmesi ve alışılmış düzenin bozularak farklı işlere yönlendirilmesi durumlar Mobbing’in varlığını kesin ispatlamaz ancak mağdurun Mobbing’e uğrayıp uğramadığı hakkında bize yardımcı olur.Mobbing genelde 1 kişi üzerine yoğunlaşıyor. Bize Mobbing yapılıyor denildiğinde bunu pek dikkate almayız çünkü Mobbing’ün özünde yalnızlaştırma var ve genelde bir kişiye uygulanıyor.
MOBBİNG BİLİRKİŞİLİĞİ HUSUSUNDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Bilirkişi konusunda düzenlemeye gerek var. Mobbing maalesef bilirkişi statüsünde değerlendirilmiyor. Bu gerçekten uzmanlık gerektiren bir konudur. Bunun bir hukukçunun veya başka birinin anlama şansı yok. Mobbing uzmanı ve psikiyatri dalında ihtisas yapmış birisi olması gerekir. Mesela psikolojik tacizi anlamak gerekir. Bilirkişi konusunda ciddi bir sıkıntı var.Şubat ayında Adalet Bakanlığına Mobbing’in Bilirkişi kapsamına alınması için yeniden müraacat edeceğiz. Çünkü Mobbing’in okulu yakın zamana kadar yoktu. Okullarda ders olarak okutulmaya başladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne direkt kürsü kurdu. Oradan uzman da yetişecek. Onlar yetişinceye kadar sertifikalı Mobbing uzmanlarının bilirkişilik yapmasında fayda var.
MOBBİNG’İN KANITLANMA SÜRECİ NASIL OLUYOR?
Mobbing mağdurlarının en çok sıkıntı yaşadığı husus şahit hususudur. Bize günlük ortalama 100 şikayet gelir. Bunların Mobbing olduğunun kanıtlanması gerekir. Mobbing olduğuna inandıktan sonra inandırması kolaydır. Patron bize Mobbing yaptı ama çalışanlar bizim lehimize ifade vermezler diye yakınanları çok duydum. Biz ajanda tutup süreyen olduğunu belirtiyoruz. Şahitlerle destekliyoruz. Psikolojik Yıldırmanın bir kaç ay belirgin şekilde sürmesi ve sürekli tekrarlaması gerekiyor. Kişideki ruhsal ve fiziksel durumlar da kanıt oluşturuyor. Bunlar raporla belgelendiriliyor.
MOBBİNG ORTAK AKIL ÇALIŞTAYI VE TEMEL ANALİZ UZMANLIK EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BULUŞMADA SİZ DE YER ALDINIZ, HANGİ KONULAR ELE ALINDI?
Mobbingin tarihçesi, parametreleri, nedenleri, taktikleri,aşamaları, derecelerinin yanısıra mağdurların ve izleyicilerin yapması ve yapmaması gerekenler konuşuldu. Mobbingin psikolojik boyutu ele alındı. İş sağlığı ve iş güvenliği açısından mobbing ve mobbingin psikosomatik sonuçları hakkında bilgi verildi. İşyerlerinde Psikiolojik Yıldırmanın (Mobbing) önlenmesi kapsamında 2011-2 sayılı Başbakanlık Genelgesi 19.03.2011 tarih ve 27879 nolu sayı ile Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Genelgenin 4.maddesi gereği iş yerlerinde Psikoloji Yıldırmayla mücadeleyi güçlendirmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 üzerinden psikologlar vasıtasıyla çalışanlara yardım ve destek sağlanıyor.
GENELGEDEN BU YANA AÇIKLANAN RAKAMLAR NEDİR?
İstatistiklere baktığınızda 2011 ile 2017 tarihleri arasında toplamda 55 bin 680 adet Mobbing çağrısı alındı. 2011 yılında 2001, 2012’de 2850, 2013’te 4870, 2014’te 6659, 2015’te 9005, 2016 yılında 12877 ve 2017 yılında 17418 adet çağrıya yanıt verildi. Yüzde 83 özel, yüzde 17 kamu sektöründe Mobbing şikayeti alındı.Mobbing başvurusunda bulunan iller arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya ilk sıralarda yer aldı. Antalya’da kamu sektöründe ALO 170’eyapılan şikayet sayısı 230 iken özel sektörden 1880 şikayet yöneltildi. Antalya’daki rakamların çok yukarda olduğunu düşünüyorum bana bizzat gelen şikayetler de oluyor. Ben her şikayeti dikkate almıyorum. Mobbing olanları yukarıya bildiriyorum bu da doğal olarak İstatistiklere yansımıyor. Zaten ülke genelindeki rakamlarda bile başvuruların yüzde 10’unun Mobbing olduğu kanısına varılıyor. Yapılan şikayetleri cinsiyete göre incelediğimizde Mobbing’e maruz kalanların daha çok kadın oldukları bilinirken başvuru sayılarında erkeklerin önde olduğu tespit edildi. 32585 erkek (yüzde 59), 23095 (yüzde 41)çağrı da kadınlardan geldi. Erkek ve kadınlarda daha çok 29-33 yaş aralığında Mobbing şikayeti yapıldı. Mobbing en fazla hemcinsler tarafından yapılırken, kadından kadına yönelik saldırı oranları daha fazladır. Sektör belirtmeden bilgilendirme ve psikolojik destek başvurusunda bulunanların sayısı 32037 sektörel başvurularda zirvede bulunurken, sanayi sektörü 3508 başvuru ile ikinci, mağazacılık, restoran ve market sektörleri ise 2911 ile üçüncü sırada yer aldı. Kamu sektöründe çalışanların yüzde 54,80’inin üniversite mezunu olduğu, özel sektörde çalışanların ise yüzde 37,93 oran ile Lise ve Meslek Lisesi mezunu oldukları tespit edildi. Şikayet konuları arasında istifaya zorlama yüzde 21,9 ile ilk sırada yer alırken diğer şikayet konuları arasında görev yeri değişikliği, hakaret, kötü muameleye maruz kalma, sözlü taciz, ayrımcılık, yasal hakların kullandırılmaması, tutanak tutulması, iftira, fiziksel şiddet ve cinsel taciz yer alıyor.
MOBBİNG SÜRELERİ VE ETKİLERİ NELERDİR?
Mobbinge maruz kalma sürelerine yönelik istatistiklere bakıldığında Mobbingin en fazla yüzde 20,18 oranı ile 12-36 ay aralığında sürdüğü tespit edilirken, daha uzun süreli Mobbingin yüzde 7’yi teşkil ettiği kayda geçti. Mobbing’in mağdura etkileri de göz ardı edilemeyecek sonuçlar ortaya çıkarmıştır. En çok görülen etki depresif bozukluk iken kaygı bozukluğu, panik atak, stres bozukluğu, uyku bozukluğu gibi rahatsızlık Mobbing’in yol açtığı psikolojik sonuçlar olarak bilinirken, beyin ve sinir hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve deri hastalıkları yol açtığı fizyolojik etkiler olarak görülür. Mobbing mağdurlarının yüzde 83,25’i ise ilaç tedavisi almaktadır.

Murat ŞENTÜRK

Hakkında Mobbingder -

Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Erzurum’da “Mobbing” Tüm Yönleriyle Ele Alındı

Mobbing ile Mücadele Derneğinin katkılarıyla; Erzurum Valiliği ve Atatürk Üniversitesi işbirliği ile yapılan “Mobbing Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir