Anasayfa / Arşiv / MOBBING VE SİYASET

MOBBING VE SİYASET


Hüseyin GÜN
Mobbingder Genel Başkanı

Bu iki sözcük yan yana gelince gerisinde birçok can yandığını unutmayalım. Siyasi mobbing vardır. Ancak, siyasilerin, kendilerinden farklı düşüncede olanlara veya daha küçük gruplara yaptıkları mobbinge siyasi mobbing denilir. Mobbing ve siyaset aslında çok şey ifade eder. Demokratik, şeffaf, adalet kuralları sağlıklı işleyen ülkelerde siyasi mobbing bu özelliklere sahip olmayan ülkelere göre daha azdır. Bunun nedeni siyasi mobbinge karşı örgütlü ve duyarlı olan demokratik toplum anında birleşerek karşı koyabilmektedirler. İster bir birey siyasi mobbinge maruz kalsın, isterse bir grup mobbinge maruz kalsın demokratik ve örgütlü toplum anında reaksiyon gösterebilmektedir. Demokratik bir yönetime sahip ve şeffaf olan toplumlarda siyasilerin, siyasi mobbing yaparak, taraftar sayısını arttırması mümkün olmadığı gibi var olan taraftarlarını da kaybetme riski vardır. İşin doğası gereği demokratik toplumlarda örgüt olmak bir zorunluluktur. Bir toplum örgütlü ise o toplumda her tür haksızlığa karşı duyarlılık da gelişmiş demektir.

Bir insan vücudundaki sinir sistemi,  anında vücudu nasıl uyarıyorsa örgütlü toplumlarda da bir sivil toplum örgütü bütün toplumu anında uyarmaktadır. Demokrasisi yeterince gelişmemiş ve şeffaf olmayan toplumlarda siyasiler sosyal ölüm derecesinde mobbing yaparlar. Bir insana ve ailesine yıllarca telafi edilemeyecek zararlar verebilirler.Bu zararlar sanki işin doğası gereği gibi gösterilir fakat,zayıflara ve farklılara karşı insanlık suçu işlenir.  Siyasi mobbing nasıl yapılır sorusuna vereceğimiz cevap, devleti partinin emrine sokmak suretiyle diyebiliriz.

Devlet organları, idare makamları,her uygulamasını siyasilerin direktifleri doğrultusunda yaptıklarında siyasi mobbing zayıflar için ve farklı görüşte olanlar için başlamış demektir.Bir kuruluşta ihalelerin kimlere verileceği,kimlerin işe alınacağı önceden tahmin edilebiliyorsa zayıflar veya farklı görüşte olanlar için mobbing başlamış demektir.

Bir kamu görevine iktidar partisinin görüşünde olanlar veya öyle gözükenler getiriliyorsa arkasızlara veya farklılara mobbing açıktan yapılıyor demektir.Bir köyde,mahallede kasabada, güçlü olan siyasilerin dışında başka siyasileri oy verildiğinde tahmin yöntemiyle bu oyun sahibi araştırılıyorsa mobbing en acımasız şekilde yapılıyor demektir.Çünkü,azınlıkta kalan ve farklı siyasiye oy verdiği kabul edilen kişiler,çoğunluk tarafından dışlanır ve devlet ile olan en basit işleri bile engellenir.Hatta bazen bunlara veya yakınlarına dayaklar atılır veya öldürülürler.

Siyasilerin mobbingi en acımasız,sürekli ve sistematik olanıdır.Güç merkezinin çok büyüdüğü siyasi ortamlarda farklı olmak ve azınlıkta olmak demek mobbing kurbanı olmak demektir.Direnen yok edilir.Nasıl olsa benim oyum azınlıkta kalacak düşüncesiyle davranan insanlar bilmezler ki demokratik düşünmüyorlar.Burada çok şey söyleyeceğinizi biliyorum.Ancak mobbing ve siyaset derin bir konudur.Bir sonraki yazımda uzun süreli tek parti iktidarları ve mobbing ilişkisini yazacağım.

Mobbingsiz bir dünya kuralım.

Hakkında Hüseyin GÜN

Hüseyin GÜN
Kurucu Genel Başkan (1960-2017) 1960 Yılında Kahramanmaraş Göksun’da doğdu Dokuz Eylül Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme bölümünden 1986 yılında mezun oldu. Memuriyet hayatına Yem Sanayi Türk A.Ş. de Personel Şefi olarak başladı. Yem Sanayi Türk A.Ş. nin Özelleştirilmesi nedeniyle Devlet Hava Meydanları İşletmesine geçti. DHMİ Nöbetçi Hava Limanı Müdürü, Personel Daire Başkan Yardımcısı, Personel Daire Başkanı, Eğitim ve Sosyal İşler Daire Başkanı görevlerinde bulundu. 2010 Yılında bir grup gönüllü ile birlikte Mobbing ile Mücadele Derneğini kurdu. 2010-2017 yılları arasında Derneğin Genel Başkanı olarak binlerce mobbing mağduruna destek oldu. Hüseyin GÜN 4 Şubat 2017 tarihinde geçirdiği Kalp Krizi sonucu vefat etti.

-Haber İlginizi Çekebilir

Kanuna Aykırı Sözleşme Hükümleri Geçersizdir

Bir çalışanın işe girerken imzalayacağı sözleşmede “işyerinden ayrılması durumunda tazminat ödenmeyecek” yönünde bir hüküm bulunabilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir