Anasayfa / Temsilcilikler / Antalya Temsilciliği / Mobbing Psikolojik Bir Saldırıdır

Mobbing Psikolojik Bir Saldırıdır

Eğitim – Bir Sen Isparta Temsilciliği tarafından, Öğretmen Evi Toplantı Salonu’nda ‘İşyerinde Psikolojik Taciz’ konulu konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Mobbing ile Mücadele Derneği Antalya Temsilcisi Dr. Mehmet Ozan Uzkut, Mobbing (işyerinde duygusal, psikolojik taciz, baskı) hakkında bilgiler verdi.

Isparta’da “İşyerinde Psikolojik Taciz” konulu konferans veren Mobbing İle Mücadele Derneği Antalya Temsilcisi Başkanı Dr. Mehmet Ozan Uzkut, Mobbing’in psikolojik saldırı ve şiddet olduğunu vurguladı.

MOBBİNG PSİKOLOJİK BİR SALDIRIDIR
Dr. Uzkut, Mobbing’in iletişimde tek yönlü ve çift taraflı kesilme olduğunu söyledi. Dikey, yatay ve düşey olmak üzere 3 türe ayrıldığını belirten Dr. Uzkut açıklamasında ise; “Kişisel kusurlarından yararlanılarak yapılır. İletişim tek yönlü olarak kesilir. Daha sonra çift taraflı olarak kesilme ile devam eder. Psikolojik bir saldırıdır. Mobbing’e uğrayan kişi hiçbir şey yapamaz hale gelir. Artık o kişinin başarı elde etmesi mümkün değildir” diye konuştu.www.ajans32.com

KENDİNİ YÜKSEKTE GÖRENLER MOBBİNG UYGULAR
Mobbing’in kimlere yapıldığını açıklayan Dr. Mehmet Ozan Uzkut, çevreleri tarafından seçilen insanlara uygulanır. Başarılarını çekemeyen kişiler tarafından yapılır. Kendilerini olduklarından daha büyük göstermek isteyen kişiler tarafından uygulanan psikolojik bir tacizdir şeklinde konuştu.

MOBBİNG KİŞİLERİ AYRIŞTIRMAK İÇİN YAPILIR
Mobbing’in süreklilik içermesi gerektiğini belirten Dr. Uzkut; “Psikolojik tacizdir. kuşatmadır, aşağılayıcı ve psikolojik travma ile zarar vericidir. Sistematik olarak kişiye karşı yürütülen yıldırma politikasıdır. Psikolojik sürekli şiddet içerir. Fiziksel taciz ve şiddet ile beraber sözlü taciz, (0) iletişim, yok sayma, dedikodu yapmaktır. Mobbing baskısı şahısa özeldir. Kişileri ayrıştırmak için yapılır. 1 kişiye Mobbing uygulanır ise o toplumda bulunan herkes etkilenebilir. Bireysel açıdan aile yapısını zedeler. Şüphe ve güvensizliği tetikler. Umutsuzluğa sürükler. Kişi yeni bir şeyler yapamaz hale gelir. 2

3 BİN BAŞVURU ALDIK, 600’Ü GERÇEK MOBBİNG
Mobbing İle Mücadele Derneği Antalya Temsilcisi Dr. Mehmet Ozan Uskut, ayrıca kendisinin de yıllar önce Mobbing’e maruz kaldığını açıklayarak, kendime gelmem 5 senemi aldı. Ben de Mobbing mağduruyum. Antalya’da temsilciliğimizi açtığımızdan buyana 3 bin başvuru aldık. 600 şikayetin gerçekte Mobbing olduğunu gördük. Her olaya Mobbing denilmesi gerçek Mobbing mağdurlarını engellemiş oluruz dedi.

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

İş yaşamı bizi öldürüyor mu?

Cecilia Barría BBC News Mundo ABD’deki Stanford Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nden Profesör Jeffrey Pfeffer, “iş yaşamı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir