Anasayfa / Arşiv / MOBBİNG MAĞDURU ORMAN MUHAFAZA MEMURLARININ SESSİZ ÇIĞLIĞI

MOBBİNG MAĞDURU ORMAN MUHAFAZA MEMURLARININ SESSİZ ÇIĞLIĞI

Orman Muhafaza memurları Orman Genel Müdürlüğünün katı hiyerarşik yapısı içinde mobbinge maruz kaldıklarını ancak şikâyet edip haklarını arayamadıklarını iddia ediyorlar. Zaten düşük maaşla ve arazide zor koşullarda çalışan orman muhafaza memurları, mobbing yapan amirlerini şikâyet ettiklerinde, başlarına gelmedik kalmadığını, kurumda aşırı bir mesleki taassup yaşandığını, teknik ve kritik görevlerde orman mühendislerinin görev aldığını, bu nedenle de yapılan şikâyetlerin örtbas edildiğini ve şikâyeti yapanın daha da mağdur edildiğini, bu durumu gören diğer Orman Muhafaza Memurlarının da korktuğunu ve haklı olsa da şikayet yapmaktan çekindiğini iddia edilmektedir.

İşletmede şeflerin, işletme müdürlerinin, şube müdürlerinin,  Bölge Müdürüne gerçek olmayan bilgiler aktarıldığıldığı Bölge Müdürlerinin de Genel Müdürlüğe bu bilgileri aktardığı, bu kısır döngü içinde haklı olsa bile orman muhafaza memurunun çaresiz kaldığı verilen bilgiler arasındadır. İş ilişkisinde sürekli azarlandıklarını, küçümsendiklerini ve dışlandıklarını anlatan Orman Muhafaza Memurları ısrarla isimlerinin verilmemesini, şayet şüphe ile bile kendilerinin Mobbing ile Mücadele Derneğine Ulaştıklarına kanaat getirildiğinde disiplin cezalarına çarptırılabileceklerini, sürgün edilebileceklerini ve gittikleri yerde de rahat verilmeyeceğini iddia etmektedirler. Orman Muhafaza Memurlarının kendi içlerinde de birbirine güven sorunu yaşadıklarını, yönetime yakın olan bazı arkadaşlarının kendi meslektaşlarını gammazlayabildiklerini iddia etmektedirler.

Sorunlarını anlatacak merci bulamadıklarını iddia eden Orman Muhafaza Memurları(OMM) sendikalarına defalarca başvurduklarını ancak kalıcı bir çözüme de ulaşamadıklarını iddia etmektedirler. Bir OMM intihar etmeyi dahi düşündüğünü bir amirinin sürekli, sistematik ve kasıtlı psikolojik tacizleri nedeniyle depresyon geçirdiğini iddia etmektedir. Bir başkası elinden kaza çıkacağından korktuğunu iddia etmektedir. Evinde huzur kalmadığını, sürekli bitkin ve yorgun bir durumda evine geldiğini sürekli olarak amirinin kendisini fırçaladığını ve mercek altına aldığını iddia eden bir OMM artık bir sosyal ölü haline geldiğini iddia etmektedir. Bize Mobbing mağduru başvuru formu doldurarak müracaat eden bir başka mobing mağduru ise bölge müdürünün kendisi ile uğraştığını, kendisine nefes aldırmadığını açıkçası ne yapacağını nasıl bir çözüm bulacağını da bilemediğini, bunaldığını iddia etmektedir.

Bir Başka OMM tayin sorunu yaşadığını, OGM’nün durumunu yakinen bilmesine rağmen tayinini beklettiğini aklını oynatmak üzere olduğunu iddia etmektedir. Bir Başka OMM işyerinde yaşadığı sorunları OGM’ne şikayet konusu yaptığını ancak üst yönetime kendisi hakkında asi, agresif,uyumsuz gibi yakıştırmalarla  yanıltıcı bilgiler verildiğini, kendisini yakından tanımayan üst yönetimin  soruna çözüm bulmak yerine kendisini suçladığını, il ve bölge düzeyinde yaşanan mobbing vakıalarında üst yönetime yapılan şikayetler akim kalınca alt düzey yöneticilerin kimi kime şikayet  ettin, şikayet ettin de eline ne geçti diyerek şikayetçi mobbing mağduru OMM’na daha şiddetli mobbing yapmaya başladığını ve adeta canından bezdirdiğini iddia etmektedir.

Mobbing Mağduru olduğunu iddia eden ve isyanlı sükutu içinde olan mobbing mağduru OMM’larını dinledikçe içiniz kararıyor. Bu insanlar, dağların zirvesinde her tür tehlikeye açık alanlarda çalışıyorlar. Bazı durumlarda insanların grup halinde bile gidemeyecekleri yerlere tek başlarına gidiyorlar. Cesaretin edebiyatının anlatıldığı ortamlarda değil, yaşandığı yerlerde gece gündüz ayda yaklaşık 2000 lira gibi komik ücretlere çalıştırılan OMM’larını bu denli aşağılama, dışlama, küçümseme, fırçalama hakkına hiçbir kişi ve kurum sahip değildir.Sağlık durumu  elverişli  olmadığı halde OMM’luğu yaptırılan birçok insanın ahı bu mübarek ramazan ayında insanı şayet inanıyorsa günahkar yapar.OMM’larına mobbing konusunda bir anket yapılsa %90 nın mobbing mağduru olduğunun anlaşılacağını söyleyen bir OMM’u artık aklını oynatmak üzere olduğunu iddia ediyor.

Yakında OGM bir çok OMM’nun şikâyetini OGM’ne ileteceğiz. Dahası dava açmalarında yardımcı olacağız. Mobbing bir İnsan Hakları İhlalidir. Bu suçun cezasız kalmasını bekleyenler sadece kendilerini aldatırlar. Amacımız suç üretmek yada masum insanları suçlu göstermek değildir.

Türkiye Cumhuriyetinin en büyük Kuruluşunda mobbing gibi bir illetin yaşatılması, duyarsız kalınması, binlerce mutsuz, huzursuz ve çaresiz insanın sırf bir dilim ekmek uğruna aşağılanması, eşlerinin ve çocuklarının yüzüne (onurlu çalışma hakları elinden alındığı için)bakamaz hale getirilmesi Orman Genel Müdürü Sayın İsmail ÜZMEZ ve Orman ve Su işleri Bakanı sayın Prof.Dr. Veysel EROĞLU’nun kabul edemeyeceği bir durum olsa gerek. Bu konu sürekli olarak basının gündeminde olacaktır. Taki Hakkaniyete uygun çözümler bulununcaya kadar.OMM’larının da özel hayatları var lütfen saygı. Çalışanların yıllık izinlerini kullandırmak Anayasal bir görevdir ve OMM’larının yıpranma paylarının da yasal olarak düzenlenmesi  bir insanlık görevidir.09.07.2014

Haber : Tarık TURNA

Hakkında mobbing

-Haber İlginizi Çekebilir

Yargıtay’dan “mobbing” kriterleri

Mobbing nedeniyle tazminatı hak eden işçi ispat yükümlülüğünü yerine getiremeyince tazminatından oldu. Yargıtay, “mobbing” olarak …

Yorum

  1. faruk karatas

    Tarık Beye tşk.ederim.Biz Orman Muhafaza Memurlarının sorunlarını ne güzel dile getirmiş.

  2. Bir orman muhafaza memuru ancak bukadar anlatilabilir…bizde kendi amirlerinin haricindeki muhendislerede saygi gostermek zorundasin.yasiniz 55 diyelim .isletme sefiniz 25 size isminizle hitap eder..bey dahi demez,balik temizletir.cay demletir.aksam 5 den sonra gece seni ormana nobete diker.fotokopi cektirir,ozel esyalarini evine gonderttirir..kamelyada sadece sefler oturur.kufur ederler.sikayet edersen once kendi arkadasin sana cephe alir.kiyafetler cagdisi..bir gizli anket yapin yuzde 90 i bu dediklerimi yasadi,yasiyor.sikayet etsen ust amirler kafana cullanir..dozere mazot tasitir.gece telefonla arar git kalorifere bak niye yanmiyo der.kamyondan yuk bosalttirif.15-20 gun yasasl olmamasina ragmen arazide eve gelmeden kalirsin.resmi izini kullandirmazlar…benim korkum siz mobing yoneticilerinede zarar verme ihtimali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir