Anasayfa / Arşiv / Körfez sermayeli bankaya bir mobbing mahkumiyeti daha geldi…

Körfez sermayeli bankaya bir mobbing mahkumiyeti daha geldi…

Bir değil iki değil. Körfez sermayeli bankaya bir mobbing mahkumiyeti daha geldi. Kumluca Asliye Hukuk Mahkemesi, yabancı bankayı personeline mobbing uyguladığı gerekçesiyle tazminata mahkum etti.

Kumluca 1.Asliye Hukuk Mahkemesi, bankacı Tamer Yiğit’in mobbinge maruz kalıp, işten çıkartıldığı gerekçesiyle açtığı davayı sonuçlandırdı.

Mahkeme bilirkişi raporlarına da dayanarak, bankayı mobbing yaptığı gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum etti. Kumluca 1.Asliye Hukuk Mahkemesi, aynı zamanda bağdur bankacıya mesai ücreti verilmeden çalıştırıldığını da kabul ederek, “fazla mesai ücreti”ödenmesini hükmetti.

15 yıllık deneyimli bankacı Tamer Yiğit, kararın açıklanmasından sonra Paramedya.com’a bir açıklama yaparak, “burada haklı olduğum, psikolojik tacize uğradığım mahkeme tarafından tesbit edildi. 10 bin lira tazminat bu banka için çok önemli olmayabilir. Ancak mobbing insanlık suçudur ve bu banka bu suçu işlediği mahkeme tarafından tescillendi. Bundan sonra bana mobbing uygulayarak adeta hayatımı karartan insanlara karşı hukuk mücadelemi sürdüreceğim. Şube müdürü, satış müdürü ve bankanın belirli yönetimine de dava açacağım.Çünkü bir insanın hayatı bu kadar ucuz olamaz. Bunun ucuz olmadığını bu insanlara hukuk önünde göstereceğim. Gerekirse bu bankayı ve yöneticilerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de şikayet edeceğim”diye konuştu.

BANKANIN ÜÇÜNCÜ MAHKUMİYETİ
Öte yandan söz konusu körfez sermayeli banka Tamer Yiğit ile birlikte 2 kişiye daha mobbing tazminatı ödemiş olacak. Daha önce de aynı banka İstanbul’da iki bankacı tarafından açılan ayrı ayrı davalarda mobbing suçlaması ile tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Ankara Barosu ile “İşyeri Kanseri Mobbing Paneli”

4-10 Şubat “Mobbing Farkındalığı Haftası” etkinlikleri kapsamında Ankara Barosu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Kurulu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir