Anasayfa / Arşiv / Köksal Toptan : ‘Cesur kadınlarla mobbing şikâyetleri arttı’

Köksal Toptan : ‘Cesur kadınlarla mobbing şikâyetleri arttı’

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanlığı’na getirilen, eski TBMM Başkanı Köksal Toptan, kamudaki ‘etik’ ihlaller arasında mobbingin (psikolojik yıldırma) ön sıralara tırmandığını, şikâyetçilerinin tamamına yakınının da kadınlar olduğunu söyledi.

“Kadınlarımız daha duyarlı, özellikle çalışan kadınlarımız daha cesur hale geldi” diyen Toptan, Hürriyet’e özetle şunları söyledi:

KAYIRMACILIK, AYRIMCILIK

“En çok başvuru yapılan konular sırasıyla; kayırmacılık veya ayrımcılık, görev ve yetkilerin menfaat sağlamak amacıyla kullanılması, mobbing (psikolojik yıldırma), çıkar çatışmaları, bilgi edinme hakkının ihlal edilmesi, kamu malları ve kaynaklarının hizmet gerekleri dışında kullanılması iddiasını içerdiği görülmektedir. En çok ihlal edilen etik ilkeler ise sırasıyla, dürüstlük ve tarafsızlık, saygınlık ve güven, kamu malları ve kaynaklarının kullanımı, yöneticilerin hesap verme sorumluluğu, hizmet standartlarına uyma, görev ve yetkilerin menfaat sağlamak amacıyla kullanılmaması ve çıkar çatışmasından kaçınma ilkelerinin olduğu görülmektedir.

(Mobbing şikâyetlerindeki artışın nedeni) Özellikle kadınlarımız daha duyarlı, hak arar hale geldi. Kadın derneklerinin sayı ve faaliyetlerinin artmasıyla da özellikle çalışan kadınlarımız daha cesur hale geldiler. Kamuda görev alanımıza giren her konuda insanlarımızın duyarlılığını bekliyoruz. Başvurularla yetinmeyip etik ihlalleri konusunda re’sen de harekete geçeceğiz.

81 YÖNETİCİ ETİĞE AYKIRI

Kurul tarafından verilen etik ihlal kararlarına bakıldığında; 27 ilçe belediye başkanı, 13 genel müdür, 11 bağlı veya ilgili kurum başkanı, 9 düzenleyici ve denetleyici kurum başkan ve üyesi, 8 büyükşehir veya il belediye başkanı, 6 kaymakam, 2 vali, 3 kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu yöneticisi, 1 büyükelçi ve 1 müsteşar yardımcısı hakkında karar verildiği görülmektedir. Çalışmalar sonrasında tapu hizmetlerinde yüzde 80-90 oranında iyileşme olduğu görülmektedir. Gümrüklerle ilgili de önemli düzeltmeler var, bunların geliştirilmesi gerekiyor.”

İSTİFA KÜLTÜRÜNE İHTİYAÇ VAR

“Etik ilkeleri ihlal eden yöneticiler bireysel muhasebe içine girmeli, bu çerçevede davranışlarını düzeltmeye gayret etmeli ve bazı durumlarda da ihlalin ve sonuçlarının ağırlığını da göz önüne alarak sorumluluklarının gereğini yapmalıdırlar. Bu meyanda istifa müessesesinin de kurumsal kültürümüzde geliştirilmesine ihtiyaç vardır.”

www.hurriyet.com.tr

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

İş yaşamı bizi öldürüyor mu?

Cecilia Barría BBC News Mundo ABD’deki Stanford Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nden Profesör Jeffrey Pfeffer, “iş yaşamı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir