Anasayfa / Arşiv / Basın Bildirisi: Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Başladı

Basın Bildirisi: Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Başladı

2017-2018 Eğitim ve öğretim yılı, 18 Eylül Pazartesi günü başlamıştır. Hiç kuşku yok ki Eğitim hayatımızı olumsuz etkileyen, eğitim camiasında çalışma barışını yok eden en önemli sorunlar; çocuklar arasında akran zorbalığı dediğimiz Bullying ve huzurlu çalışma ortamlarını kemiren, yok eden mobbing olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilerek ya da bilmeyerek yapılan, ya da göz yumulan; eğitim ortamında çocuklar arasında yaşanan akran zorbalığı ve eğitim işyerlerinde yaşanan psikolojik taciz; başta çocuklarımız olmak üzere, insan kaynağımızı tüketiyor, verimliliğimizi azaltıyor. Çocuk, büyük; insanımızın ruh sağlığını kaybetmesine neden olarak, eğitim hayatımızı derinden etkiliyor. Mobbing ile Mücadele Derneği olarak toplumsal sorumluluğumuzun gereği; pozitif bir yaklaşımla bu iki önemli konuya kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz.

Veliler ve Öğretmenler Dikkat : Çocuk davranışlarının altında yatan sebepleri anlamaya çalışmalıyız. Akran Zorbalığının önüne geçmeliyiz.

Bazı durumlarda çocuklar öfke, hayal kırıklığı ya da güvensizlik gibi güçlü duyguları yönetmekte zorlandıkları için zorbalık yapabiliyorlar. Okulda ya da yaşıtlarıyla bir arada bulundukları ortamlarda zorbalık yapan bazı çocuklar, evde gördükleri davranışları kopya ediyor. Aile içinde saldırgan ve kaba etkileşimlere maruz kalan çocuk; sıklıkla başkalarına da aynı şekilde davranmayı öğreniyor.

Çocuklarımıza, zorbalığın kabul edilemez olduğunu ve devam ettiği takdirde evde, okulda ve toplum içinde ciddi sonuçları olacağını anlamasını sağlamalıyız. Bu konuda, veliler ve öğretmenlerimize önemli sorumluluklar ve görevler düşüyor. Çünkü akran zorbalığına uğrayan çocuk, ilerleyen yaşlarda karşımıza işyerinde mobbing yapan zorba olarak çıkabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığını Akran Zorbalığı ve Mobbingi Önlemek İçin Göreve Çağırıyoruz…

Akran Zorbalığı ile ilgili elimizde maalesef yeterli istatistiki bilgiler bulunmamakla birlikte; Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim merkezine; bilgilenmek ve psikolojik destek istemek için 2011 – 2016 yılları arasında toplam 38.262 adet başvuru yapıldığını görüyoruz.

Yani her yıl ortalama 7.652 kişi; diğer bir deyişle de günde ortalama 21 kişi MOBBİNG BİLGİLENME VE PSİKOLOJİK DESTEK hattını aramış.

2011-2016 yıllarında Kamu kurum çalışanları arasında; Alo 170’e yapılan en fazla Mobbing Mağduru başvurusu birinci olarak Sağlık Bakanlığından 1142 kişi, ikinci olarak Milli Eğitim Bakanlığından 647 kişi, üçüncü olarak da Üniversitelerimizden 378 kişi tarafından gelmiştir.

Resmi rakamlara baktığımızda Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mobbing Karnesi maalesef pek iç açıcı değil. Eğitim camiasından derneğimize yapılan başvurular da Alo 170 rakamlarını teyit etmektedir. Bu durumun düzeltilmesi için farkındalık ve bilinçlenme eğitimlerinin mutlaka verilmesi gerekir. Ders olarak konulmasında da büyük fayda görüyoruz.

Akran zorbalığı ve mobbingi önlemek için; başta Bakanlık Yöneticileri olmak üzere, Genel Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürlerini, okul müdürlerini kısaca milli eğitim camiasında yer alan herkesi, akran zorbalığının ve işyerinde psikolojik tacizin önlenmesi için; sorumluluk üstlenmeye, yükümlülüklerini yerine getirmeye ve mücadeleye katılmaya davet ediyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığı yöneticilerine önerimiz; akran zorbalığı ve Mobbing konusunda farkındalığı geliştirmek ve bilinci artırmak için eğitimler verilmesi, politikalar geliştirilmesi, araştırma, anket ve projeler yapılması, düzenli, sürekli ve etkili mücadele çalışmalarının yürütülmesidir.

Bu konuda Mobbing ile Mücadele Derneği olarak, eğitim, proje, destek ve işbirliğine her zaman hazır olduğumuzu Kamuoyu huzurunda belirtiyoruz.

Çalışma barışını sağlamak, onurlu çalışma hakkını gözetmek için Mobbing Kanunu mutlaka Çıkarılmalıdır.

Öncelikle ülkemiz açısından beşeri ve sosyal sermayemizi doğru kullanmak zorundayız. İnsanlarımızın barış ve huzur dolu iş ortamlarında ülkemiz yararına verimli ve etkin olarak çalışmalarına imkan sağlamak için, mutlaka onurlu çalışma hakkını gözetmeliyiz.

Mobbing ile Mücadele Derneği olarak bu vesileyle önemle belirtmek isteriz ki; Kamu ve özel sektördeki mobbingin durdurulması için, ortak akıl ve toplumsal uzlaşmayla, kapsamlı bir çalışma yapılarak ülkemize has müstakil bir MOBBİNG KANUNU çıkarılmasına acilen ihtiyaç vardır.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında, ülkemizin geleceğini şekillendiren değerli öğretmenlerimize saygı ve minnet duygularımızı ifade ediyoruz. Geleceğimizin teminatı öğrencilerimize ve bütün eğitim camiasına sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Çocuklar arasında akran zorbalığının yaşanmadığı, yöneticiler, çalışanlar, öğretmenler ve veliler arasında çatışma ortamı ve mobbingin olmadığı, çalışma barışının sağlandığı, onurlu çalışma hakkının gözetildiği, sağlıklı, başarılı ve huzur dolu bir eğitim yılı olmasını diliyoruz.
Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur

Prof. Dr. Vedat BULUT
Mobbing ile Mücadele Derneği Genel Başkanı

İlhan İŞMAN
İletişim Genel Koordinatörü

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Kanuna Aykırı Sözleşme Hükümleri Geçersizdir

Bir çalışanın işe girerken imzalayacağı sözleşmede “işyerinden ayrılması durumunda tazminat ödenmeyecek” yönünde bir hüküm bulunabilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir