Anasayfa / Arşiv / Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan’ı Ziyaret Ettik.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan’ı Ziyaret Ettik.

Mobbing ile Mücadele Derneği Yönetim Kurulu üyeleri olarak 8 Şubat Perşembe günü Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan’ı makamında ziyaret ettik. Derneğimizin faaliyetleri ve özellikle 19-21 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Mobbing Ortak Akıl Çalıştayı ile ilgili Başkan Köksal Toptan’a bilgiler verdik. Ülkemizde yaşanan mobbing vakaları ve sonuçları hakkında Alo 170 verileri üzerinden değerlendirmelerde bulunduk. Mobbing Ortak Akıl Çalıştayı Sonuç Bildirgesini paylaştık.

Ülkemizde Kutlanan önemli gün ve haftalar içerisinde; “Mobbing ile Mücadele Günü”nün de yer alması için resmi talebimizi kendisine sunduk. Bu günün Kurucu Genel Başkanımız Hüseyin Gün’ün vefat ettiği 4 Şubat tarihinde ya da 25 Mayıs Etik Haftası içerisinde yer alacak şekilde belirlenmesi ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Yine bu gün vesilesiyle düzenlenecek; kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının yer alacağı Mobbing ile Mücadele Ödülleri verilmesinin kamuoyu farkındalığını artıracağını toplumsal bilinci yükselteceğini belirttik. Dernek olarak, çalışma barışının geliştirilmesi, onurlu çalışma hakkının korunması amacıyla pozitif yaklaşımla sivil toplum kuruluşu olarak her türlü destek ve katkıya hazır olduğumuzu bildirdik.

Başkan Köksal Toptan; Mobbingin önemli bir mesele olduğunu bu konuda farkındalık ve bilincin geliştirilmesi gerektiğini, mobbing ile mücadele derneği olarak faaliyetleri yakınen takip ettiğini bildirerek, talebimizin değerlendirmeye alınacağını söyledi. Mobbingin önlenmesi için neler yapılması gerektiği konusundaki önerilerimizi istedi.

Genel Başkan Yardımcımız Prof.Dr. Vedat Bulut   aslında Mobbingin nesnel kriterlerle belirlenebilen bir olgu olduğunu ancak toplumsal farkındalık ve bilinç gelişmediği için her hareketin mobbing olarak algılandığını yapılan çalışmalardan örnekler vererek açıkladı. Bu farkındalığın ancak örgün eğitim ve medyanın, kamuoyunu doğru bilgilendirmesi ile gelişebileceğini anlattı.

Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarete; Yönetim Kurulu Muhasip üyemiz Hülya Bahşi ve Danışman üyemiz Nevin Karlı da katıldı.

Hakkında Mobbingder -

Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Yargıtay’dan “mobbing” kriterleri

Mobbing nedeniyle tazminatı hak eden işçi ispat yükümlülüğünü yerine getiremeyince tazminatından oldu. Yargıtay, “mobbing” olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir