Anasayfa / Arşiv / Kamu Denetçiliği Kurumuna Mobbing Şikayetleri

Kamu Denetçiliği Kurumuna Mobbing Şikayetleri

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Kamu Denetçiliği Kurumuna mobbing konusunda 49 şikayet başvurusunun yapıldığını, 12 adedinin bayan, 37 adedinin ise bay şikayetçilerden oluştuğunu bildirdi.

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven’in Kamu Denetçiliği Kurumuna mobbing konusunda yapılan başvurulara ilişkin soru önergesini Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hazırlanan cevap metni ile yanıtladı.

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, kuruma mobbing (psikolojik taciz) konusunda 49 başvuru yapıldığını, bu başvuruların 25 adedinin incelenerek karara bağlandığını, 24 adet dosyanın ise bir kısmının ilgili uzman incelemesi aşamasında olan ve kuruma yeni ulaşan şikayet başvurularından oluştuğunu söyledi.

Ömeroğlu, mobbing konusunda yapılan 49 şikayet başvurusunun 12 adedinin bayan, 37 adedinin ise bay şikayetçilerden oluştuğunu açıkladı.

Kurum tarafından mobbing konulu başvurulara ilişkin 25 adet karar verildiğini ifade eden Kamu Başdenetçisi, “Kararların dağılımı ise 1 geçersiz başvuru, 4 gönderme, 19 incelenemezlik, 1 şikayet kaydının kapatılması şeklinde olmuştur. Verilen incelenemezlik kararları özellikle yakınma konusunun somut olmaması ve anlaşılamaması veya menfaat koşulunun bulunmaması nedenlerine dayanmakta olup Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 20. Madde hükmü doğrultusunda verilmiştir. Gönderme kararları ise ilgili yönetmeliğin 19. Maddesinin e fıkrası doğrultusunda 20. Madde hükmü gereği şikayet konusu ile ilgili olarak idari başvuru yolları tüketilmemesi nedeniyle alınmış kararlardır” dedi.

Hakkında mobbing

-Haber İlginizi Çekebilir

Kanuna Aykırı Sözleşme Hükümleri Geçersizdir

Bir çalışanın işe girerken imzalayacağı sözleşmede “işyerinden ayrılması durumunda tazminat ödenmeyecek” yönünde bir hüküm bulunabilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir