Anasayfa / Arşiv / Ka.der Eskişehir Şubesi eğitimlerinde Mobing anlatıldı

Ka.der Eskişehir Şubesi eğitimlerinde Mobing anlatıldı

“Günümüzde, mobbing ile ilgili davaları, kurbanların kazanmaya başladığını söyleyebiliriz. Mobbinge uğradığını düşünen çalışanların, Mobbing ile Mücadele Derneği’nin internet sitesi olanhttp://www.mobbing.org.tr/ ‘den elde edebilecekleri  mağdur formunu doldurarak haklarını aramaları gerekir.”

Ka.der Eskişehir Şubesi’nin, düzenlediği eğitim programları çerçevesinde konu; MOBİNG’ti. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. R. Ayhan Yılmaz tarafından verilen eğitim katılımcılar tarafından dikkatle izlendi.

Artık mobing kurbanları açtıkları davaları kazanıyor… Eğer mobinge uğrıyorsanız aşağıdaki bilgiler ışık size yol gösterecektir.

Yıldırma, rahatsız etme, psikolojik şiddet kavramları karşılığında kullanılan mobbing, son dönemlerde bir çok disiplin tarafından incelenmektedir. Genellikle, işyerlerinde uzun süren, sistematik, bir kişi ya da bir grup tarafından gerçekleştirildiği için, kurumsal iletişim ve  dolayısı ile çalışan ilişkileri bağlamında da ele alınıp incelenmektedir. Mobbing, çalışanı iş yaşamından uzaklaştırmak amacıyla kasıtlı olarak yapılır. Mobbinge uğrayan insanların genel özelliklerine bakıldığında, işini çok iyi yapan, ilişkileri olumlu ve çevresi tarafından çok sevilen, dürüst, güvenilir,  çalışma ilkeleri sağlam, kendisine mobbing uygulayanların yeteneklerinden daha üstün yeteneklere sahip olan kişiler olduğu görülür. İktidar açlığı çeken aşırı kontrolcü kişiler tarafından yapılan bu yıldırma davranışı, çoğu durumda  çalışanın psikolojik problem yaşamasına ve hatta işyerinden ayrılmasına kadar uzanır. Bir çalışanı, bir grup kuralını kabul etmeye zorlamak,  düşmanlıktan hoşlanmak, can sıkıntısı içinde zevk arayışında olmak, kötü kişilik  ve şişirilmiş ego  yıldırıcının bariz özellikleridir.

Günümüzde, mobbing ile ilgili davaları, kurbanların kazanmaya başladığını söyleyebiliriz. Mobbinge uğradığını düşünen çalışanların, Mobbing ile Mücadele Derneği’nin internet sitesi olan http://www.mobbing.org.tr/ ‘den elde edebilecekleri  mağdur formunu doldurarak haklarını aramaları gerekir.

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Etik Farkındalığının Artırılması Proje Toplantısına Katıldık.

Mobbing ile Mücadele Derneği olarak “Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının Artırılması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir