Anasayfa / Arşiv / Çalışma Ortamı ve Mobbing

Çalışma Ortamı ve Mobbing

Dr. Mustafa Kemal Topcu

Çalışma ortamındaki değişimi ele aldığım ve işveren-işgören ilişkisine farklı bir bakış açısı getirdiğim “Çalışma Ortamında Psikolojik Sözleşme Yönetimi” kitabımın tanıtımında “Pozitif, huzurlu ve barışçıl bir çalışma ortamının varlığından söz etmek mümkün müdür?” sorusunu yöneltmiştim. Bu soru tartışılmaya devam edeceğe benziyor.

Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2014-2018 Stratejik Planında yer alan misyon ifadesinde “çalışma barışını sağlamak”tan bahsederken, vizyon ifadesi “çalışma barışının hakim olma”sına vurgu yapmaktadır.

Çalışma barışının belirleyicisinin psikolojik sözleşme olduğuna inandığım gibi sonucunun da mobbing olduğu kanaatindeyim. Mobbing vakaları genel olarak ele alınmakla birlikte mobbingin ortadan kaldırılması yönünde proaktif yaklaşımlara değinilmemektedir.

Bu köşeden işverenlere, yöneticilere ve çalışanlara seslenerek, hem kendilerini bu anlamda geliştirmenin hem çalışma ortamının iyileştirmenin bazı ipuçlarını paylaşmayı düşünüyorum.

Bu noktada çıkış noktasının yine psikolojik sözleşme olmasını istiyorum. Zira mobbingin temelde beşeri ilişkilerin yönetilememesinden kaynaklandığını görüyoruz. Bireylerin karşılıklı beklenti ve sorumluluklarını bilemediğinde mobbing ortaya çıkmaktadır.

Zorbaların mobbing mağdurlarından kurtulmak istemelerinin neredeyse tek nedeni mağdurlar hakkındaki dayanaksız bilgiler veyahut gizemli hale getirilen bilinmeyen yönlerdir.

Zorbanın sadece yönetici olduğunu düşünmek yanıltıcı olabilir. Tecrübelerimiz akranların hatta astların da zorba olabildiğine işaret etmektedir. O halde çalışma ortamında beşeri ilişkileri yöneterek, çalışma barışının sağlanmasına ve hakim olmasına katkı sağlayabilir, mobbing gibi insanlığı küçültücü olguların oluşmamasına zemin hazırlayabiliriz.

Bu konudaki düşüncelerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Sizden gelecek değerli bilgi ve tecrübe aktarımlarına açık olduğumuzu ve katkı beklediğimizi bilmenizi isterim. Önümüzdeki haftaki yazımı psikolojik sözleşmeye ayırmayı planlıyorum. Çalışma ortamını daha iyi anlayabilir, buna göre ilerideki paylaşımlar için ortak bir anlayış oluşturabiliriz.

Görüşmek dileklerimle…

Hakkında Dr. Mustafa Kemal TOPÇU

1973 doğumlu olan Dr. Mustafa Kemal Topcu, sistem mühendisliği alanındaki lisans eğitimini takiben Bilkent Üniversitesinde MBA (Finansal Yönetim) yapmıştır. Yönetim alanındaki doktora çalışmasında insan sermayesinde verimliliği artırmada psikolojik sözleşmenin rolünü araştırmıştır. 2013 yılında kendi isteği ile Türk Silahlı Kuvvetlerindeki görevinden ayrılan Dr. Mustafa Kemal Topcu, 2013-2016 yılları arasında Ankara Sanayi Odası İnsan Kaynakları Müdürlüğü yapmıştır. Doktora sonrasında çalışmalarına insan kaynakları yönetimi, stratejik yönetim, inovasyon yönetimi, proje yönetimi, endüstriyel psikoloji, kurumsal yönetim, iç denetim ve iç kontrol alanlarında devam eden Dr. Mustafa Kemal Topcu halen Fokus Yaşam Akademisi bünyesinde stratejik ve teknolojik ürün geliştirme mentoru olarak danışmanlık ve eğitmenlik yapmaktadır. Halen ARGE ve Projelerden Sorumlu Genel Koordinatör ve Dernek Genel Sekreteridir.

-Haber İlginizi Çekebilir

Bir Melek Diliyorum Sevgiden Yoksunlara

Hayat acımasız soğuk ve zalim Haksız ve hain bazı insanlara Talih zamanla döner dolaşır Seni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir