Anasayfa / Arşiv / Başkan, Mobbing İçin Tazminat İsteyecek

Başkan, Mobbing İçin Tazminat İsteyecek

Yedi kez görevden alınıp geri dönen başkan yardımcısı, belediye başkanı aleyhine açtığı mobbing davasını kazandı

1382645350696İstanbul’da görevden 7 kez alınan ve her seferinde mahkeme kararıyla geri dönen Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Özdemir, Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin aleyhinde açtığı “mobbing” davasını kazandı. Zengin’in kendisini 7 kez görevden alarak kendisine mobbing uyguladığını belirten Özdemir, 35 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Özdemir, asliye hukuk mahkemesine verdiği dilekçesinde, “28 yıllık devlet memuruyum. Zengin 2009’da göreve geldikten sonra kendi adamlarıyla çalışmak istedi ve benim de istifa etmemi istedi. İstifa etmeyince de beni 7 kez görevden aldı ve her seferinde de mahkeme kararı ile geri döndüm. Mahkeme kararından sonra da özlük mali idari ve sosyal hak ve yetkilerimi vermedi. Hukuka aykırı olarak davrandı. Bana psikolojik baskı uyguladı. Yaşadıklarım nedeniyle şeker hastası oldum. Kişilik haklarım zedelendi” dedi. 

10 BİN LİRA TAZMİNAT
Belediye Başkanı Zengin ise cevap dilekçesinde, belediye kanunu uyarınca her seçim döneminden sonra özellikle belediye başkan yardımcılığı atamaları ve görevden almaların, belediye başkanının yetkisi dahilinde olduğunu belirterek, kendi belediye başkanlığından önceki dönemde çalışan belediye başkan yardımcılarının istifa ettiğini, ancak Özdemir’in görevini yapmakta ısrar ettiğini kaydetti. Özdemir’in yönetici kabiliyetinin çok iyi olmadığını iddia eden Zengin, seçimle gelen belediye başkanının, yardımcılarını seçmesinin de en doğal hakkı olduğunu belirtti. Mahkeme hakimi, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak Özdemir’e 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Hakkında mobbing

-Haber İlginizi Çekebilir

Kanuna Aykırı Sözleşme Hükümleri Geçersizdir

Bir çalışanın işe girerken imzalayacağı sözleşmede “işyerinden ayrılması durumunda tazminat ödenmeyecek” yönünde bir hüküm bulunabilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir