Anasayfa / Temsilcilikler / Antalya Temsilciliği / Antalya mobbing İle mücadelede öncü

Antalya mobbing İle mücadelede öncü

Antalya mobbing davalarının sonuca bağlanmasında öncü il oldu. Mobbing ile Mücadele Derneği’nin (MOBBİNGDER) Antalya Temsilci Başkanı Dr. Mehmet Ozan Uzkut, kendilerine gelen 3 binin üzerindeki başvurudan 600’ünü mobbing olarak değerlendirdiklerini, diğer dosyalar üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Derneğin 2010 yılında kurulduğunu belirten Dr.Mehmet Ozan  Uzkut, mobbing olarak değerlendirilen 600 başvurudan 400’ünde taraflarla bire bir konuştuklarını ve yazılı uyarıyla mobbingin önüne geçtiklerini, geri kalan 200 başvurudan yaklaşık 30’u için dava açıldığını, bu davaların da delillerin toplanmasının ardından teker teker kazanılmaya başlandığını söyledi.

Her baskının, her baskıcı yönetimin mobbing olmadığını, bunun için bazı kıstaslar gerektiğini ifade eden Dr. Uzkut, “Bir yönetici personeline mobbing yapıyorsa, bu 3 ila 6 ay arası takip edilip belgeleniyor. Ardından sağlam deliller doğrultusunda mobbing davaları açılabiliyor. Sağlam belge ve takiple açılan davalar sonuca ulaştırılıyor. Davaları sonuca götüren illerin başında Antalya geliyor” dedi.

MOBBİNG YAPILMADAN ENGELLENMELİ
MOBDER’in temel amacının mobbinge uğrayanların haklarını mahkemede aramak yerine, toplumu mobbinge karşı eğitmek olduğunu vurgulayan Dr. Mehmet Ozan Uzkut, “Derneğimiz birçok eğitim programları düzenliyor. Antalya’nın çeşitli yerlerinde seminerlere katılıyoruz. Vatandaşı mobbing hakkında eğitiyoruz. Burada amaç mobbing yapılmadan problemin önüne geçebilmek ve bunu başarıyoruz” diye konuştu.

ÖĞRETMENLER VE MEDYA
Öğretmenlerden çok fazla dilekçe geldiğini, eğitim seminerlerinin ardından bu rakamın azaldığını dile getiren Dr. Uzkut, eğitim ve sağlık sektörü ile medya ve sivil toplum örgütlerinde mobbingin oldukça fazla olduğunu söyledi. MOBBİNGDER Antalya Temsilcisi Dr. Mehmet Ozan Uzkut, mobbingin yalnızca personele değil bazen yöneticilere de yapıldığını, bunları da takip ettiklerini kaydetti.

Dr. Uzkut, “Son yıllarda özel sektörde de çok sık karşılaşıyoruz. İlaç firmalarından, bankalardan şikayetler alıyoruz. Mobbing, baskı yapmaktan daha çok sistemli şekilde aylarca, yıllarca yapılan kişiye özel baskı yöntemidir. Bu baskıyı kanıtlamanın farklı aşamaları vardır. İşte biz bu aşamaları yerine getirdikten sonra konuyu hukuksal boyuta taşıyoruz ve sonuç alıyoruz. Özellikle avukatlar mobbingin ne demek olduğunu iyi bilmeliler ki, açılan davalar kazanılabilsin” açıklamasında bulundu.

Hakkında Mobbingder -

Mobbingder -
Derneğimiz 2010 yılı şubat ayında kuruldu. Kurucu genel başkanımız Hüseyin GÜN dür. (Hüseyin GÜN maalesef 4 Şubat 2017 Tarihinde vefat etmiştir.) Mobbingder çok kısa bir sürede, önemli işler yaptı. Türkiye genelinde çeşitli illerde temsilcilikler açtı. Binlerce mağdura destek oldu. Güven duyulan, bir sivil toplum kuruluşu olarak kamuoyu tarafından büyük ilgi gördü. Çeşitli platformlarda çözüm önerilerini dile getirerek, katkı sağladı. Mobbingin mevzuatta yer alması için gayret gösterdi. Projeler yürüttü, anketler yaptı, raporlar hazırladı. Üniversitelerde, okullarda, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında eğitimler verdi. Halen Mobbing farkındalık ve Mobbing Temel Analiz Uzmanlık eğitimleri vermektedir. Radyo ve televizyon programlarına katıldı. Binlerce mağdura ulaştı, destek oldu.

-Haber İlginizi Çekebilir

Erzurum’da “Mobbing” Tüm Yönleriyle Ele Alındı

Mobbing ile Mücadele Derneğinin katkılarıyla; Erzurum Valiliği ve Atatürk Üniversitesi işbirliği ile yapılan “Mobbing Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir