Anasayfa / Genel / İNSANLIK BİZDE KALSIN

İNSANLIK BİZDE KALSIN


Aytop SOYDAN

Mobbing ile Mücadele Derneği’nin ilk üyelerinden biri olarak, karınca kararınca mobbing mağdurlarının bu sayfada ben de sesi ve nefesi olmak istedim. Eski bir kamu çalışanı ve genç emeklisi olarak siz mobbing mağdurlarını işyerimde yasadığım mobbing nedeni ile daha iyi anlıyorum.

Büyük şair Fuzuli’nin ifadesi ile “Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.Çektiğim alamı bir ben birde Allah’ım bilir”.Ben Mobbing ile Mücadele Derneği Genel başkanı ile aynı kurumda çalıştım. Sizler ve ben onurumuzla çalışalım rızkımızı temin edelim düşüncesiyle gittiğimiz işyerlerinde öylesine hukuk dışı, ahlaka ve adaba yakışmayan, konularla karşılaşıyoruz ki, tepki versek suç vermesek de ezik oluyoruz.

Saldırganlık bazı insanların ruhuna işlemiş. Zorbalar yani mobbing yapanlar, zayıflıklarını, acizliklerini, korkaklıklarını örtbas etmek için kendilerine göre daha güçsüz(nüfuz anlamında) gördükleri diğer çalışanları önce mağdur sonra kurban haline getirebiliyorlar.

Mobbing bir saldırganlık illetidir. Şundan emin olunuz ki mobbing bulaşıcıdır. Bir kişinin diğer çalışanlara mobbing yaparak zevk ve keyif aldığını gören bir çalışan, kendisi de başkalarına mobbing yapmaya başlayabiliyor. Ruhen ve bedenen işe başlayan sağlıklı bir çalışanı, mobbing yaparak, hayatını zindan edebiliyorlar. Hatta alkole, intihara, cinayete sürükleyebiliyorlar.

Bu köşede mobbing mağdurlarının ve mobbing tanıklarının hikayelerini de okumak isterim.

Derneğimizde bir mağdur başvuru formumuz bulunmaktadır. Bu form çok detaylı sorulardan oluşmaktadır. Bu formumuzu doldurmanız, harekete geçmemiz için yeterlidir.

Ben bu sitede bir köşe yazarı olarak, hem yaşadığım mobbing sürecini paylaşacağım, hem de sizlerin yaşadığı mobbing sürecini yorumlarınızda okuyarak yardımcı olmaya çalışacağım.

Yorumlarınızı bizlerle paylaşın biz de sizlerle birlik olalım.
Mobbingsiz günler diliyorum.

21.01.2017

Hakkında Aytop SOYDAN

Aytop SOYDAN
1962 Yılında Elbistan'da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve İşletme bölümünden mezun oldu. 1987 yılında DHMİ Genel Müdürlüğünde göreve başladı. Esenboğa ve Antalya Hava Limanlarında çalıştı. 2016 Yılında DHMİ'den emekli oldu.

Rastgele Makale

Mobbing, Atatürk Üniversitesi’nde Seçmeli Ders olarak okutulacak

Haber : Emrullah Bayrak İş yerlerinde ‘psikolojik baskı’ ve ‘yıldırma’ olarak tanımlanan Mobbing, artık üniversitelerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir